Siellä virastossa om 9-12 puhelinaika, siis virallinen ja mitäs tekee siellä ulosottoapulaiset? Ei mitään! Eivät vastaa puhelimiin, eivät vastaa lukuisiin soittopyyntöihin! Täyttä halveksuntaa asiakkaita kohtaan.
Niiden perseet vaan leviää, kun istutaan kahvilla ja pullalla, työnteko toisarvoista!
Ulosottomiehillä pitäisi olla ainoastaan kuukausipalkka, ei tulosbonusta asiakkaan maksamista summista, vai mitä mieltä ootte?
Loimaalla ainakin täysin ala-arvoista toimintaa muutamilla ulosoton virkailijoilla!
Hommaan ei vaadita mitään koulutusta kait, eikä varsinkaan kykyä asettua ahdingossa olevan asiakkaan asemaan!
Niillä, keillä on hiukankin varallisuutta, esim auto tai oma asunto, kehoitetaan muuttaamaan rahaksi ja maksamaan muutaman satasen uo-velka pois!
Mutta, ne lukuisat hampuusit ja tahallaan maksamatta jättäneet, varattomat uo:n asiakkaat, niihin eivät nämä pullaperseet saa otetta!
Toivottavasti uo-laki muuttuu, että ulosottomiehet eivät enää saisi bonusta tililleen kuukausipalkan lisäksi!
Niiden perseet vaan leviää, kun istutaan kahvilla ja pullalla, työnteko toisarvoista!
Ulosottomiehillä pitäisi olla ainoastaan kuukausipalkka, ei tulosbonusta asiakkaan maksamista summista, vai mitä mieltä ootte?
Loimaalla ainakin täysin ala-arvoista toimintaa muutamilla ulosoton virkailijoilla!
Hommaan ei vaadita mitään koulutusta kait, eikä varsinkaan kykyä asettua ahdingossa olevan asiakkaan asemaan!
Niillä, keillä on hiukankin varallisuutta, esim auto tai oma asunto, kehoitetaan muuttaamaan rahaksi ja maksamaan muutaman satasen uo-velka pois!
Mutta, ne lukuisat hampuusit ja tahallaan maksamatta jättäneet, varattomat uo:n asiakkaat, niihin eivät nämä pullaperseet saa otetta!
Toivottavasti uo-laki muuttuu, että ulosottomiehet eivät enää saisi bonusta tililleen kuukausipalkan lisäksi!
Vastaukset 14
Vanhimmat
En oo tiennytkään et niillä on tulosbonus. Ja nää kellä ei oo varallisuutta niin ei voi ulosmitatakaan mitään, paitsi jos saa veronpalautusta. Täällä on varmaan paljon sellaisia ketä saa kaikenmaailman tukia ja sit tehdään pimeet työtä.
Loimaan hammashoitolassa on vähän sama juttu etteivät vastaa puhelimeen vaikka on puhelin aika
Joo en mäkään ymmärrä miksi uo-porukka saa tulosbonusta! Ei he pysty vaikuttaa asiakkaan maksukykyyn. Muuten touhu on sitten sitä tyypillistä virkaväen mielivaltaa!
Jostain syystä en ole itse koskaan ollut uo:n asiakas (vaikka sairas ja köyhä olenkin), mutta olen tuntenut liiankin hyvin pari ulosottomiestä ja kyllä se touhu voi aika kaksinaamaista olla!
lajijasuris
Ennenkuin haukut ulosottohenkilöt(kin), voisit pohtia sitäkin, miksi kansalaiset joutuu ulosottoon?
Ja mistä ulosottoon menneet maksut syntyvät?
Se, että laskut menee ulosottoon, on ajallisesti pitkä prosessi.
Työtään ulosotto tekee, pitää sitten katsoa, että kansalainen hoitaa laskut.
Juu juu mut miten se työ tehdään onkin jo eri juttu. Järkyttävän paljon on porukkkaa ulosotossa. Osalla todella huonoa onnea, äkillisiä sairastumisia, työttömyyttä yms. Mutta liikaa on myös kevyin perustein ylivelkaannuttu. Joskus varmaan on ihan kehityshäiriöitäkin ja kyllä mua joskus hämmästyttää keille sitä lainaa annetaan. Toisaalta mäkin on niin pienituloinen (ja sairas) ettei varmaan paljon hetkauta, vaikka olisi ulosotossa. Haitathan voi aina kaataa yhteiskunnan kontolle niin mikäpä siinä.
lajijasuris
Ulosottoon ihminen voi joutua ijan syyttömänäkin.
Tulee yllättävä sairaus , joka kaataa koko talouden, laskuja jää maksamatta, kun tulot ei riitäkään, kun sairas tuo tullessaan isot lääkemenot, hoitomatkat turkuun ym.
Sairauspäiväraha on hyvin pieni, verrattuna palkkaan, jota on ennen sairautta saanut.
Siinä sitä sitten yrittää sairaana maksaa niin paljon laskuja, kun raha riittää, mutta kaikkiin laskuihin ei sitten rahat riitä ja sitten maksut menee ulosottoon.
Loimaalla on kolme ulosottomiestä, jotka eivät jousta lainkaan, sairauspäivärahasta viedään kolmasosa nettotulosta.
Pitää muuten paikkaansa se, että ulosottomiehillä ON TULOSBONUS.
Siksi heille on tärkeetä saada velallinen äkkiä maksamaan, koska he tosiaan saavat oman palkkionsa siitä velasta, sen rahan lisäksi, minkä tilittävät velkojalle.
Heille riittäisi pelkkä kuukausipalkka, ilman tulosbonusta asiakkaiden velkasummasta!!!
Nyt sekoitat yksityisten perintätoimistojen ja kunnallisen ulosottotoiminnan asiat keskenään?
Mutta+toisaalta+aina+pitäisi+pyrkiä+varautumaan+tuleviin+yllättäviin+menoihin+eli+säästää+joka+kuukausi+osa.+Pääsääntöisesti+maksukatot+estävät+todella+korkeiden+kulujen+syntymisen.+Pienituloinenkin+pystyy+useimmiten+vuosien+mittaan+säästään+sentään+joitain+tonneja+ja+pitääkin.+
En+mä+puhuisi+hyvin+pienestä+päivärahasta,+kun+se+on+sentään+noin+70%+palkasta.+Ei+ne+suuret+tulot+vaan+pienet+menot!
lajijasuris
Näillä ketä on työttömänä ei ainakaan pitäs mennä mitään ulosottoon koska kela maksaa kaiken, vuokrat. Lääkkeet terveysmenot. Puhelinlaskut(harkinnan varainen)
Juu näinhän se taitaa mennä eli kaikkein pienituloisimmille se ei merkkaa rahassa juurikaan. Mutta helposti tästä voi tulla jopa elinikäinen riesa, jos alkaa laskeskelemaan ettei työtä edes kannata tehdä. Kerran laskeskelin, että satkun verran häviäisin itse eli käytännössä riittää autosta luopuminen. Ei haittaisi, kun en sillä juuri liiku muutenkaan.
lajijasuris
Juurihan ostit auton ja Junttilaketjussa taisi auton myyjä saada siipiinsä.
No juu ostin, kun myin edellisen, mutta voisin olla ilmankin. On sitä taksia, kimppakyytiä yms. Jos voisin liikkua hyvin ilman autoa, en sitä pitäisi. Kävellen menee jollain lailla joitain satoja metrejä suuntaansa ilman isompia kantamuksia. Satunnaisesti pidempiäkin matkoja, muttei ilman haittoja. Eiku, ei siis saanut myyjä siipiinsä vaan oli oikein asiallinen ja luotettava!
lajijasuris
Nyt korona-aikana jouduin uo-asiakkaaksi,
mutta virastossa aina olen saanut neuvoa ja
palvelua hyvin. Puhelimella onnistuu hyvin.
Ja omaa ja koronan syytä että heidän asiakkaana olen.
Menkää vaan peilin eteen ja suurin syyllinen on siinä.
Ainahan se on niin, että" tekosyyllinen" on valtionvirkamies, kun itse olet
oikea syyllinen, jos asiat menevät perintään. Lain mukaan uo-miehet toimivat.
Heillä on säännöt annettu ylhäältäpäin, mitä peritään ja minkä verran annetaan
velalliselle käteen.
Ulosotossa Suomessa on noin 400.000 ihmistä. Jos kaikki soittavat yhtä
aikaa tai vaikka vaan joku prosentti, on ihme jos jokaiselle pystytään
vastaamaan heti. Näin maalaisjärjellä ajatellen.