Kiinteistönvälittäjän ammatti on jämähtänyt viime vuosituhannelle

Anonyymi

Hankitaan välitettävä kohde, ilmoitetaan siitä netissä, käydään näyttämässä kiinnostuneille ja järjestetään kaupat - siinä se duuni lyhykäisyydessään.

Työ on hyvin yksinkertaista. Välittäjät eivät tiedä välittämistään kohteista kuin juuri ne perusasiat (eikä voikaan tietää), jotka lain mukaan ostajalle on kerrottava. Jos heiltä kysyy yhdenkään vaikeamman kysymyksen, voit olla varma ettei täydellistä vastausta heru, koska heidän pitää se joko kysyä myyjältä, tai muuten selvittää, tai sitten eivät vaan halua kertoa vaikka tietäisivätkin.

Kaupan järjestäminen on taas erittäin helppoa tänä päivänä. Miltei kaikki (niin asunto-osakkeet kuin myös kiinteistötkin) voi myydä sähköisesti. Kauppakirjat laaditaan valmiille pohjille ja muutaman soittokierroksen jälkeen pankkiin aika. Huolehditaan ne samat dokkarit kaupantekoon kuin niissä kaikissa muissakin kaupoissa, tehdään verolaskelma valmiille pohjille ja huolehditaan että verot maksetaan kaupanteossa (kiinteistöjä ja uudiskohteita lukuunottamatta). Hyvin yksinkertaista ja helppoa. Miksi sitten jokainen välittäjä väittää hommaa vaikeaksi? Koska varsinkin etelä-Suomessa on melkein jokaiselle myytävälle kohteelle eri välittäjä, eli ihan älyttömästi kilpailua. Myynti on myös valitettavasti usein pitkäkestoista, eli prosessi ei ole ohi aivan hetkessä. Tiliväli on siis iso.

Koko homma toimii edelleen samojen perusasioiden kautta, millä se on toiminut vuosikymmeniä. Ainoana poikkeuksena digitaalisuus markkinoinnissa ja kaupan järjestämisessä. Välittäjä ei ihan oikeasti vastaa edelleenkään juurikaan mistään, kunhan muistaa selvittää ja kertoa ne vähimmäisasiat kohteista. Verotukselliset asiat, perhe- ja jäämistöoikeudelliset jne jne. Parempi jättää edes kysymättä välittäjältä näistä. Jos ja kun saat vastauksia, on oman oikeusturvasi kannalta toivottavaa, että konsultoit ihan jotain toista.

Miksi hommasta saatava korvaus on kuitenkin edelleen prosenttiosuus myyntihinnasta? Työn oikeaan vaativuuteen nähden puhutaan summista, johon ei yllä missään muussa toimialassa sen oikeaan vaativuuteen nähden. Mutta, vaikka kuinka tätä pohtisi, päätyy lopputulemaan, että välittäjiä on ja tulee edelleen olemaan myös tulevaisuudessa. Kiinnostavaa olisi kuitenkin tietää, että milloin toimiala saa sen oikean uudistuksen.

1

153

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > ... korvaus on kuitenkin edelleen prosenttiosuus myyntihinnasta

      Todella omituista.
      Juristit saavat 500...1000€/tunti mutta saman saa parhaimmillaan LKV valokuvaamalla asunnon, ilmoituksen jättämällä ja laatimalla paperit.
      Puhelisoitolla saa isännöitsijäntodistuksen liitteineen.
      200 tonnin asunnosta palkkio 4500€

      Vasta vaikeammassa kohteessa on oikeasti tehtävä työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      940
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      818
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      634
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      583
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe