Kuvat joita olen ottanut ja tallentanut tietokoneelle

Anonyymi

Säilyvätkö ne ikuisesti?

7

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eivät. Mikään ei säily ikuisesti. Ilman ylläpitoa käytössä olevan kiintolevyn tiedostot vioittuvat bittivirheiden myötä 10-50 vuodessa, riippuen kiintolevyn tyypistä ja laadusta. Tietokoneesta irrotetulla kiintolevyllä tiedostot säilyvät pidempään, mutta tuskin silti kovin montaa sataa vuotta pysyvät lukukelpoisina.
      Hyvin ylläpidettynä tiedostot kyllä säilyvät, mutta ei ylläpito loputtomiin jatku.

      Kaikki kuolee joskus. Tähdetkin sammuvat.

    • Anonyymi

      Ei.
      Jossain vaiheessa koneesi hajoaa ja joudut hankkimaan uuden. Jos kuitenkin kovalevy säilyy ehjänä voi tiedot siirtää muualle. Mutta jos kovalevy hajoaa niin sitten ei voi mitään.
      Ainut asia, mikä auttaa on pari irtokovalevyä ja kopiot kumpaankin ennen tapaturmaa.
      Mainosten mukaan vielä varmempi on M-disk DVD. Sen väitetään säilyvän 1000 vuotta.

    • Anonyymi

      Ikuisuus on liian abstrakti käsite antaa lupauksia pysyvyydestä tai säilyvyydestä, koska näiden määrittely tapahtuu käsitteiden varassa.

    • Anonyymi

      Ennen kun kuvattiin filmille niin negatiivit ja diat säilyivät käyttökelpoisena tähän päivään asti (paitsi selluloidi).

      Digiaika toi uuden ongelman. Vaikka itse tallennusväline säilyttäisi tiedot kuinka pitkään tahansa, tulee ongelmaksi se ettei kymmenien vuosin päästä löydy laitetta, joka pystyisi ne tiedot lukemaan.

      Yksi vaihtoehto on kopioida kuvat uudelle laitteelle aina kun tekniikka alkaa vanheta. Toinen on tehdä paperikuvia. Kuvakirja on hieman työläämpi tehdä mutta tulevaisuudessa kaikkein paras. Kenkälaatikkokokoelmat eivät tahdo pysyä järjestyksessä tai tallessa.

      Jokaiseen kuvaan tulisi aina merkitä koska, missä ja miksi kuva on otettu. Samoin kuvassa olevat henkilöt. Muuten kuva muuttuu vanhetessaan arvottomaksi.

      • Anonyymi

        Eikö muka negatiivit ja diat yhtään haalenneet?

        35mm muoviset fix-focus "kansankamerat" 1960-80 l. edustavat valokuvan syvintä rappiota, aivan sama vaikka niillä otetut kuvat tuhoutuisivat.


      • Anonyymi

        Jep. Esimerkiksi juuri siksi DVD,blu-ray levyille ei enää kannata tallentaa tietoja pidempiaikaiseen säilytykseen koska ne ovat katoavaa kansanperinnettä. Pitää osata miettiä mikä media säilyisi pitkälle tulevaisuuteen lukukelpoisena eli niin että tiedot pääsee medialta lukemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö muka negatiivit ja diat yhtään haalenneet?

        35mm muoviset fix-focus "kansankamerat" 1960-80 l. edustavat valokuvan syvintä rappiota, aivan sama vaikka niillä otetut kuvat tuhoutuisivat.

        Ei haalistu kunhan vain säilytetään pimeässä ja kuivassa paikassa. Paitsi ne selluloidinegatiivit, jotka tuntuvat tuhoutuvan itsekseen. Paperiset värikuvat myös tuhoutuivat nopeasti. Vasta 80-luvulla alkoi tulla kestävämpiä värikuvia.

        Nuoruudessa kuvailtiin ryyppyreissuja kinokoon halpishalpiskameralla ja ne olivat parempia kuin sitten Agfan 110 kasettia käyttävällä hinnakkaalla kameralla. Ilmeisesti filmikoko alkoi olla liian pieni.

        Kuvan laadun kannalta pohjat taisi löytyä kertakäyttökameroista. Kesällä autotallia siivotessa löytyi avaamattomassa pussissa oleva. En malttanut avat ja kokeilla. Löytyisikö vielä kuvanvalmistajaa, joka saisi kuvat paperille?,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      2839
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1594
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      1
      1257
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1141
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      974
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    Aihe