Aivan Valkeakosken keskustaajaman pohjoispuolella, vain 2 km Valkeakosken pohjoisimmasta kaupunginosasta, Eerolasta sijaitsee Painon kylä Seututie 310:lla, joka yhdistää Kangasalan ja Valkeakosken.
Nopeusrajoitus säkkipimeässä Painon kyläraitilla (osoite: Kangasalantie) syyssateessa on 60 km/h, joten tienhaltija on huomioinut asutuksen matalammalla nopeusrajoituksella.
Kyllä olisi jo aika jatkaa tievalaistus Pohjankorvensuoralta Kangasalle päin aina Painon kyläkeskuksen päättymiseen asti, mistä alkaa 70 km/h nopeusrajoitus. Tievalaistusta tarvittaisiin vain 2,5 km.
Nykyteknologiaa on led-valaistus, peräti liiketunnistinmahdollisuudella, on energiatehokasta, joten kaupungin taloussedillä ei ole syytä tuhahtaa käyttökulujen lisäystä 20-luvulla.
Muut Valkeakoskelle johtavat pääväylät (St130, St304, St307 ja St 310 eteläinen) ovat tievalaistu ja pääosin vielä kevyenliikenteen väylillä varustettua (ei St310 eteläinen).
Käykääpä sateisena syysiltana ajamassa Kangasalta Valkeakoskelle, jotta tämä puute konkretisoituu. Painon kylän tunnistaa pimeydessä Säterin 130 metrisen kaasupiipun varoitusvaloista (tai navigaattorin näytöltä), ELY-keskus ei ole asennuttanut kylän nimeä kertovaa liikennemerkkiä F27.1 !! Valosuunnittelija voisi ottaa Painonjoen ylittävän 20 m maantiesillan hieman muusta kokonaisuudesta eroavaksi valaistuskohteeksi.
LAITTAKAAPA KUNNANISÄT ASIA VIREILLE!
Kansanedustaja Kiuru onnistui lobbaamaan tievalaistuksen St130:lle Tikinmaa, Valkeakoski-Marjamäki, Lempäälä -välile, hienoa.
Tievalaistus rakennettakoon Paino-Pohjakorpi -välille (St310)
Anonyymi
4
142
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän painossa ole kuin muutama laho mökki.Ei parinkymmen ihmisen takia valoja.
- Anonyymi
Miepä oon seitsemänkymmentä luvulla painossa painanunna yhtä eukkoo joskus.Voe tokkiinsa niitä hulvattomia kesiä.
- Anonyymi
Ja hyvin löysit perille vaikka ei ollu katuvaloja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja hyvin löysit perille vaikka ei ollu katuvaloja.
Jos ei saa tulta tupakkaan tuulella ei saa pil..ua pimeässä, vanha hokema voitanee siis unohtaa. (ainakin Painon suunnalla)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370