Miten auttaisimme siskojamme?

Anonyymi

On maita missä ei naisten anneta ehkäistä, ei anneta nuorille ehkäisyvälineitä, ja naisen saa raiskata ilman että raiskaaja saa tuomiota. Usein vielä naista syytetään, vaikka on uhri. Laki ei kiellä perheväkivaltaa vaan se voi olla jopa miesten oikeus. Aborttikin on kielletty. Naiset joutuvat olemaan vasten tahtoaan koko ajan raskaana silloin kuin joku mies vain haluu tyydyttää itsensä naiseen. Miten voitais auttaa näitä naisia ainakin abortin saamisessa, koska lakiin ei voida toisesta maasta käsin vaikuttaa. Voiko lähettää avustusta jonkun ihmisoikeusjärjestön kautta abortti pillereihin hin jne. Onko tietoo miten tukea toisia naisia hädässä niihin maihin missä ei naisilla ole samoja oikeuksia kuin meillä on ollut sata vuotta, kehitysmaan naisia auttaisin mielellään, kuten Puola tai USA ja Afrikan maat.

Allekirjoitin tänään aloitteen missä Suomestakin tulee viimein pohjoismaiden tasoinen. Ei anneta orjuuttaa itseämme enää.

8

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "On maita missä ei naisten anneta ehkäistä, ei anneta nuorille ehkäisyvälineitä, ja naisen saa raiskata ilman että raiskaaja saa tuomiota. Usein vielä naista syytetään, vaikka on uhri. Laki ei kiellä perheväkivaltaa"

      Mitä tällaiset kaukaa haetut seikat liittyy Suomeen ja siihen että feminatsivähemmistö hinkuaa täysvapaata tappamis"oikeutta" itsekkäiden mukavuussyiden aborteilla?
      Milloin lasten kuolemaan pakottava o.rjuuttaminen loppuu ja sivistys voittaa??
      Ihmisoikeuksissa ollaan nyt taantumassa vielä kauemmas siitä, pohjamutaakin alhaisemmalle tasolle.

      • Jokainen saa onneksi tehdä abortin syyllä kuin syyllä kunhan soveltaa sen laillisiin syihin. Hiukan satuilee niin varmasti tulee. Ja sekös vastustajia kismittää kun ette voi olla vahtimassa puhuuko toinen totta vai vetääkö legendaa.


      • Anonyymi
        koivupuu55 kirjoitti:

        Jokainen saa onneksi tehdä abortin syyllä kuin syyllä kunhan soveltaa sen laillisiin syihin. Hiukan satuilee niin varmasti tulee. Ja sekös vastustajia kismittää kun ette voi olla vahtimassa puhuuko toinen totta vai vetääkö legendaa.

        Sekös se kismittää itsensä t.raumatisoinutta mukavuusaborttööriä kun joutuu lakkaamatta jankuttamaan järjenvastaisia valheitaan sekä itselleen että muille. Valheita on satuiltava myös tappamisluvan hakemisessa kun niitä lain edellyttämiä perusteita ei suurella osaa m.urhaa hinkuvista vaan löydy. Sehän on yleisessä tiedossa ihan vahtimattakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekös se kismittää itsensä t.raumatisoinutta mukavuusaborttööriä kun joutuu lakkaamatta jankuttamaan järjenvastaisia valheitaan sekä itselleen että muille. Valheita on satuiltava myös tappamisluvan hakemisessa kun niitä lain edellyttämiä perusteita ei suurella osaa m.urhaa hinkuvista vaan löydy. Sehän on yleisessä tiedossa ihan vahtimattakin.

        Uusi laki takaa ettei tarvi enää valehdella, eikö ole hyvä juttu! Voi vaan reilusti sanoa että haluan abortin kiitos, ilman lääkäreillekin hankalaa naisten kyykyttämistä ja nöyryyttämistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uusi laki takaa ettei tarvi enää valehdella, eikö ole hyvä juttu! Voi vaan reilusti sanoa että haluan abortin kiitos, ilman lääkäreillekin hankalaa naisten kyykyttämistä ja nöyryyttämistä.

        Mikä uusi laki, joko jotain on päätetty?
        Kävi miten kävi, o.manapaiset, m.urhanhimoiset ä.mmät kyykytetään edelleen lääkärin puheille anelemaan nöyrästi p.yövelöintiapuja lapsensa tappamiseen.


    • Anonyymi

      Nyt taidat puhua islamilaisista maista .....
      Tuo muu on ihan puppua ....

      • Anonyymi

        Puolassa taitaa raiskaus avioliitossa olla ihan sallittu.


    • Varmaankin tukemalla ihmisoikeusjärjestöjä ja Women on wavesia ainakin. WoW ainakin toimittaa aborttiin käytännön apuja. Amnestyllä on kampanja Puolan naisten puolesta.

      https://www.amnesty.org/en/get-involved/take-action/help-women-and-girls-in-poland-fight-new-restrictions-on-abortion/

      Mielenosoituksia on ollut jo monta päivää. Puolassa protestoidaan kolmatta päivää jyrkkää aborttikieltoa vastaan. Mielenosoittajat uhmaavat maan perjantaisia koronarajoituksia marssiessaan kaduilla. Ihmisoikeusjärjestöt ja Euroopan unioni ovat aiemmin arvostelleet Puolaa sen oikeuslaitoksen riippumattomuuden puutteesta. Puolalaiset vaativat kansanäänestystä asiasta.

      https://yle.fi/uutiset/3-11612056

      Help women and girls in Poland fight dangerous new restrictions on abortion
      Women and girls’ rights are under attack right now in Poland.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      47
      5065
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      63
      2855
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      267
      1281
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1084
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1038
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      1004
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      141
      944
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      904
    Aihe