On maita missä ei naisten anneta ehkäistä, ei anneta nuorille ehkäisyvälineitä, ja naisen saa raiskata ilman että raiskaaja saa tuomiota. Usein vielä naista syytetään, vaikka on uhri. Laki ei kiellä perheväkivaltaa vaan se voi olla jopa miesten oikeus. Aborttikin on kielletty. Naiset joutuvat olemaan vasten tahtoaan koko ajan raskaana silloin kuin joku mies vain haluu tyydyttää itsensä naiseen. Miten voitais auttaa näitä naisia ainakin abortin saamisessa, koska lakiin ei voida toisesta maasta käsin vaikuttaa. Voiko lähettää avustusta jonkun ihmisoikeusjärjestön kautta abortti pillereihin hin jne. Onko tietoo miten tukea toisia naisia hädässä niihin maihin missä ei naisilla ole samoja oikeuksia kuin meillä on ollut sata vuotta, kehitysmaan naisia auttaisin mielellään, kuten Puola tai USA ja Afrikan maat.
Allekirjoitin tänään aloitteen missä Suomestakin tulee viimein pohjoismaiden tasoinen. Ei anneta orjuuttaa itseämme enää.
Miten auttaisimme siskojamme?
8
74
Vastaukset
- Anonyymi
"On maita missä ei naisten anneta ehkäistä, ei anneta nuorille ehkäisyvälineitä, ja naisen saa raiskata ilman että raiskaaja saa tuomiota. Usein vielä naista syytetään, vaikka on uhri. Laki ei kiellä perheväkivaltaa"
Mitä tällaiset kaukaa haetut seikat liittyy Suomeen ja siihen että feminatsivähemmistö hinkuaa täysvapaata tappamis"oikeutta" itsekkäiden mukavuussyiden aborteilla?
Milloin lasten kuolemaan pakottava o.rjuuttaminen loppuu ja sivistys voittaa??
Ihmisoikeuksissa ollaan nyt taantumassa vielä kauemmas siitä, pohjamutaakin alhaisemmalle tasolle.Jokainen saa onneksi tehdä abortin syyllä kuin syyllä kunhan soveltaa sen laillisiin syihin. Hiukan satuilee niin varmasti tulee. Ja sekös vastustajia kismittää kun ette voi olla vahtimassa puhuuko toinen totta vai vetääkö legendaa.
- Anonyymi
koivupuu55 kirjoitti:
Jokainen saa onneksi tehdä abortin syyllä kuin syyllä kunhan soveltaa sen laillisiin syihin. Hiukan satuilee niin varmasti tulee. Ja sekös vastustajia kismittää kun ette voi olla vahtimassa puhuuko toinen totta vai vetääkö legendaa.
Sekös se kismittää itsensä t.raumatisoinutta mukavuusaborttööriä kun joutuu lakkaamatta jankuttamaan järjenvastaisia valheitaan sekä itselleen että muille. Valheita on satuiltava myös tappamisluvan hakemisessa kun niitä lain edellyttämiä perusteita ei suurella osaa m.urhaa hinkuvista vaan löydy. Sehän on yleisessä tiedossa ihan vahtimattakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekös se kismittää itsensä t.raumatisoinutta mukavuusaborttööriä kun joutuu lakkaamatta jankuttamaan järjenvastaisia valheitaan sekä itselleen että muille. Valheita on satuiltava myös tappamisluvan hakemisessa kun niitä lain edellyttämiä perusteita ei suurella osaa m.urhaa hinkuvista vaan löydy. Sehän on yleisessä tiedossa ihan vahtimattakin.
Uusi laki takaa ettei tarvi enää valehdella, eikö ole hyvä juttu! Voi vaan reilusti sanoa että haluan abortin kiitos, ilman lääkäreillekin hankalaa naisten kyykyttämistä ja nöyryyttämistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uusi laki takaa ettei tarvi enää valehdella, eikö ole hyvä juttu! Voi vaan reilusti sanoa että haluan abortin kiitos, ilman lääkäreillekin hankalaa naisten kyykyttämistä ja nöyryyttämistä.
Mikä uusi laki, joko jotain on päätetty?
Kävi miten kävi, o.manapaiset, m.urhanhimoiset ä.mmät kyykytetään edelleen lääkärin puheille anelemaan nöyrästi p.yövelöintiapuja lapsensa tappamiseen.
- Anonyymi
Nyt taidat puhua islamilaisista maista .....
Tuo muu on ihan puppua ....- Anonyymi
Puolassa taitaa raiskaus avioliitossa olla ihan sallittu.
Varmaankin tukemalla ihmisoikeusjärjestöjä ja Women on wavesia ainakin. WoW ainakin toimittaa aborttiin käytännön apuja. Amnestyllä on kampanja Puolan naisten puolesta.
https://www.amnesty.org/en/get-involved/take-action/help-women-and-girls-in-poland-fight-new-restrictions-on-abortion/
Mielenosoituksia on ollut jo monta päivää. Puolassa protestoidaan kolmatta päivää jyrkkää aborttikieltoa vastaan. Mielenosoittajat uhmaavat maan perjantaisia koronarajoituksia marssiessaan kaduilla. Ihmisoikeusjärjestöt ja Euroopan unioni ovat aiemmin arvostelleet Puolaa sen oikeuslaitoksen riippumattomuuden puutteesta. Puolalaiset vaativat kansanäänestystä asiasta.
https://yle.fi/uutiset/3-11612056
Help women and girls in Poland fight dangerous new restrictions on abortion
Women and girls’ rights are under attack right now in Poland.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3423664Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763171- 712170
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401630Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1961515Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1771280- 1051233
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751222Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121137K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81085