Keskusta poisti maasta orjuuden silloinen maalaisliitto 1918.
https://www.youtube.com/watch?v=jaKko3VGAnY
https://www.youtube.com/watch?v=jaKko3VGAnY
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ilmeisesti ihan spontaanina hyvin esitetty on tuo Finlandia-hymni, Ei siinä kyllä mainittu otsikkosi Kekssutaa, ei keskustapuoluettakaan. Sellaista ei ollut V.A.Koskenniemen aikana, joka sanoitti tuon Sibeliuksen sävellyksen.
Silloinen maalaisliitto, talonpoikais armeija laittoi punikit Venäjälle, josta ei ollut monillakaan paluuta, mm Stalin mestautti heitä kymmeniätuhansia.
Yksi nainen tuhosi Suomen alle vuodessa – pääminsteri Sanna Marin. Tulipaloja sammutetaan vielä pitkään.
Uusi pääministeri valitaan vaaleilla todennäköisesti hyvinkin pian. Sen pestin saavalla on edessään elämänsä haasteellisin työ.
Kukaan ei enää kohta äänestä leskustaa.
Leskusta onkin huonompi puolue kuin kekssuta.
Kommunisti orjuus 1918 ja myöhemmin. Ay. liike jatkaa perinnettä, ketä arvoja enää kiinnostaa.
Ay-liike pyrkii ajamaan palkkatyöläisten oikeutettua palkkiota tekemänsä työn arvosta. Niillä ei ole sellaista työn arvosta riippumatonta tukea kuin maataloustukilolisilla.
Ay-johtajiensa palkkoja ajavat; 2x pääkanisterin palkoilla jopa punikkeja.Ay-johtajiensa palkkoja ajavat; 2x pääkanisterin palkoilla jopa punikkeja.Ay-johtajiensa palkkoja ajavat; 2x pääkanisterin palkoilla jopa punikkeja. Sna ytteli Marin nyt pääkaniseri.
3x: siihen heillä nyt mahdollisuus kun maamme on vapaa, siihen heillä nyt mahdollisuus kun maamme on vapaa, siihen heillä nyt mahdollisuus kun maamme on vapaa,
Tytteli Sanna hiljaa kun lakkoilevat, nytkin päällä 4 viikon lakko.Mitä tuolaisella pääkanisterilla virkaa.Tytteli Sanna hiljaa kun lakkoilevat, nytkin päällä 4 viikon lakko.Mitä tuolaisella pääkanisterilla virkaa.