Mitä mieltä olette? Itse halusin tosi pitkään koiraa. Tykkään todella paljon eläimistä, tietty ne rauhoittavat, tuovat hyvää oloa ja auttaa pitämään psyykkeen ja ajatukset tässä maailmassa jos meinaa seota.
Kuitenkin, mulle tuli raja vastaan kun aloin ajatella asiaa siltä kannalta että haluanko tukea ajatusta että on oikein "adoptoida" eläin jotta sen voi kouluttaa orjaksi. Jättää useaksi tunniksi neljän seinän sisään kun on itse töissä, jotta se olisi iloin kun näkee sen jälkeen isäntänsä. Ainoan kanssaeläimen( ei omaa lajiaan) johon on leimaantunut ja jolta ottaa käskyjä vastaan. Sen lisäksi että eläin ei saa elää vapaana omassa luonnollisessa ympäristössään,( jonka ihminen on tältä pallolta pää osin tuhonnut) laitetaan se hihnaan ja ulkoilutetaan käskyttäen "istu, paikka, odota..." Luonto-ohjelmissakin ihmisellä on jokin pakkomielle antaa eläimille ihmiskorvaan kivalta kuulostava esineellistävä nimi. Tätä samaa paskaa pitää sitten harrastaa itse konkreettisesti, kun on 8 tuntia kuunnellut jonkun toisen ohjeita- saa käskyttää jotain millä ei ole kykyä, tietoa, tai mahdollisuutta laittaa vastaan. Ja jos laittaa niin joutuu piikille. Sama homma jos eläin sekoaa modernissa ihmisen maailmassa niin piikille.
Eikö se riitä että me pidetään eläimiä karsinoissa,häkeissä ja jalostetaan useimmat karjaeläimetkin täysin elinkelvottomiksi jotta voidaan syödä helposti tuotettua lihaa. Useimmilla meistä ei ole edes selkärankaa metsästää itse saati viedä eläimeltä henkeä, mikäli aiomme sen syödä. Pidämme lisäksi kotieläimiä, kuin pakkoseuralaisia tai maskotteja joita käskytämme ja joita viemme vielä näytille joihinkin helvetin näyttelyihin, satojen muiden ihmisten pällisteltäviksi. Jos on kilttirotuinen( sellaiseksi väkisin jalostettu) koira kyseessä niin ihastelemme, kuinka koiran hermot kestää jos/vaikka jonkun perheen rääkyvä vaipallinen hirviö repii siltä korvaa irti. Jos ei kestä niin sitten koira piikille. Sudet, karhut ym. tapamme jos tulevat takaisin omaan ympäristöönsä jonka olemme muuttaneet kerrostalolähiöksi. Hyi saatana
Lemmikin pitäminen eettistä?
Anonyymi
1
159
Vastaukset
- Anonyymi
Sarjassamme kysymyksiä joihin ihminen ei kykene vastaamaan ilman että joutuisi myöntämään että moraali on kaksinaamaista ja keksitty palvelemaan vain ihmistä ja omia tarkoituksia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648