Sotelaisten kannattaa ja pitää olla framilla

Keskustalaisen Sipilän vetämä Sote tullee lähes identtisenä nyt areenalle pohdittavaksi. Sote-asioiden tärkeyteen vaaleissa uskotaan myös Lääkäriliitossa ja sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestössä Tehyssä jossa paljon alan ihmisiä töissä terveyspalveluissa, tai olisko parempi sanoa " sairauspalveluissa -ihan kummin vaan.
Varmaan nyt painetta saada jotain aikaiseksi, kun niin pitkään ollut framilla. Isot kaupungit, itseensä kääntyneet johtajat haroo vastaan, kuin punaiset maamme itsenäisyyttä 1917-1918.

Sitten median vaikutus, miten sillä on suuri vaikutus, ja valtakin- mm nyt kepulainen Frederik väittää, että Aino-Kaisa Pekonen antoi hänelle kielisuudelman, ministeri kiistää: Juristin mukaan kohta ei loukkaa Pekosen kunniaa. heh !
- mainitaan lyhyesti väitetty Koski Tl -festivaaleilla sattunut tapaus, johon liittyy nykyinen sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas). Pekonen olisi ”kompuroinut lavalle” ja antanut Frederikille kielisuudelman.
Tapauksen väitetään sattuneen, kun Pekonen oli ensimmäisen kauden kansanedustaja.

Kaikki me tai melkein kaikki -ainakin pääosa ollaan kielisuudelmia annettu ja otettu, se ihan normaalia--heh--voi näinkin saada lehtien palstalle, joka lisää lehtien levikkiä.
Ainakin kepulainen Frederik ylittää Antti Rinteen " neljäs isänmaalle" KUN SANOI ETTÄ HÄNELLÄ 9 LASTA.

7

83

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Seksi on aina hallinnut elämääni. Se johtuu siitä, ettei alkoholisti-isälläni ollut muuhun aikaa kuin viinaan ja äiti teki kahta työtä. En saanut läheisyyttä ja rakkautta, joten etsin naisellista turvaa muualta, 14-vuotiaana poikuutensa vanhemmalle naiselle menettänyt, opettajalleen..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Seksi on aina hallinnut elämääni. Se johtuu siitä, ettei alkoholisti-isälläni ollut muuhun aikaa kuin viinaan ja äiti teki kahta työtä. En saanut läheisyyttä ja rakkautta, joten etsin naisellista turvaa muualta, 14-vuotiaana poikuutensa vanhemmalle naiselle menettänyt, opettajalleen..

        Kun sote-uudistus toteutuu, ei synny uusia Frederikejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun sote-uudistus toteutuu, ei synny uusia Frederikejä.

        Neljäs ja kahdeksas jne isänmaalle sanoi Antti Rinne.


    • Anonyymi

      Pankkopojalla on taas ollut kiljuntäyteinen päivä. Sekavaa soperrusta ja mongerrusta tuttuun pankkolängvits-tyyliin. Menee sotet ja Frederikit iloisesti sekaisin.

      Huolettaako pankkoa se, maksaako yhteiskunta jatkossa hänen vaippansa vai joutuuko puristamaan itse takuueläkkeestään? Kohti kestokatetrin aikaa kulkee hän......

    • Anonyymi

      Kas, savon sulttaani on kopioinut lisää graduja? Nyt ollaan jo lääketieteen tohtoreita..... Joo ja lehmät lentää....

    • Anonyymi

      "Sipilän vetämä Sote tullee lähes identtisenä nyt areenalle pohdittavaksi"

      Oletko lesta vai muutenvain vajaa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      128
      833
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      609
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      548
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    5. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      523
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      512
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      38
      437
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      432
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe