Just joo... kannattaa kertoa...

Mielenkiintoinen uutinen itukassa: https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/cdb9c3df-491a-4281-9445-e095b8974090

"Savonlinnan Ulataksi Oy:n hallituksen puheenjohtaja Jouko Suomalaisen mukaan taksinkuljettajat voivat itse tehdä ratkaisunsa, ottavatko kyytiin koronatestiin meneviä asiakkaita". No jps KELA kyytiä tilatessa tarttee kertoa et n menossa koronatestiin niin kannattaa ennemmin maksaa kyyti itse ja sanoo taksisuharille et
viepä päivystykseen. Mitä sitä liikaa tietoo toisille antamaan.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja kyl ainakin ite jos olis korona tartunta ja joku kyselisi et missäs oot liikkunu tai ketä tavannu niin jos en saisi jotain palkkioo siitä tiedon jakamisesta niin voisi muisti olla huono ja sanoisin etten ole liikkunut missään tai toinen vaihtoehto olisi sanoa et joka hemmetin paikassa ja koko ajan... enpä muista kellonaikoija... ;)

Äänestä

Tästä viruksesta ei päästä eroon millään rajoitus toimilla, ennenkuin tulee todella toimiva rokote, ehkä sitä ei tule koskaan. Joten turha kulkea lappu suun edessä ja toivoa ettei saa tartuntaa. Parempi olisi hyväksyä että tauti riehuu ja kuolleita tulee, siitä se sitten laantuu yleiseksi flunssa virukseksi. Päästäs paljon helpommalla ja nopeammin taudista eroon.

Äänestä
  • Juu kauppalehdestä luin tänään BBC:n alunperin tekemån jutun jossa oxfordin yliopiston tutkijat ovat löytäneet viitteitä että koronavirus jää uinumaan herpesviruksen lailla johonkin sisäelimeen, esim. suolistoon, munuaisiin jne. Ei näy testeissä. Kun yleiskunto heikkenee tms. virus aktivoituu ja aiheuttaa oireita. Eli ei auta rokotteet tms. Tulee olemaan melko pitkäaikainen vitsaus....

    Tässä jotain oireista: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006618361.html

    Äänestä

Ei helvetti.

Äänestä
  • Näin se vain on. Valitettavasti.

    Äänestä

"Puhuminen on hopeaa ja vaikeneminen kultaa". Näin se menee monissa asioissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mielenkiintoinen uutinen itukassa: https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/cdb9c3df-491a-4281-9445-e095b8974090

"Savonlinnan Ulataksi Oy:n hallituksen puheenjohtaja Jouko Suomalaisen mukaan taksinkuljettajat voivat itse tehdä ratkaisunsa, ottavatko kyytiin koronatestiin meneviä asiakkaita". No jps KELA kyytiä tilatessa tarttee kertoa et n menossa koronatestiin niin kannattaa ennemmin maksaa kyyti itse ja sanoo taksisuharille et
viepä päivystykseen. Mitä sitä liikaa tietoo toisille antamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu