Kova on usko Sannaan luottoluokittajalla. Sanna ei kuitenkaan lopeta velkaantumista tai tee vaadittavia uudistuksia. Ei tietenkään kun se ei osaa.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/luottoluokittajalla-kova-luotto-sanna-mariniin-mutta-velkaantumisen-on-taituttava-uskomme-etta-hallitus-tulee-ottamaan-tarvittavat-uudistusaskeleet/7d2f60e8-c184-4ef0-9f6c-bece60576e5a
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/luottoluokittajalla-kova-luotto-sanna-mariniin-mutta-velkaantumisen-on-taituttava-uskomme-etta-hallitus-tulee-ottamaan-tarvittavat-uudistusaskeleet/7d2f60e8-c184-4ef0-9f6c-bece60576e5a
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sannan hallituksen aikana velkaantuminen ei taitu. Tampereella Sanna jo näytti, että ainut mitä osataan on velkaantuminen. Tampereen kaupungin velat tuplaantuivat Sannan pj aikana.
Elina Valtonen valehteli MTV Suomi Areenassa juuri Suomen työmarkkinat maailman jäykimmiksi niin että korvat heilui:
Suomi edelleen parasta AA ryhmää - Kiitos hallitus !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17040875/suomi-edelleen-parasta-aa -ryhmaa---kiitos-hallitus-!
"Luottoluokittaja Fitch pitää Suomen työmarkkinoita verrattain joustavina ja taloutta vakaana sekä luokittelee meidät yhä edelleen ryhmään AA ryhmään!"
NO ei se velkaantuminen taittunut porvarijohtoisten hallitusten kausillakaan 16-vuodessa ns. hyvinä aikoina ilman toisen maailmansodan jälkeen pahinta kriisiä koronapandemiaa.
Porvarit tehtailivat tuona aikana tauotta 107 mrd€ valtionvelkaa "hyvinä aikoina".
https://mvlehti.net/2018/12/29/suomalaisen-politiikan-tilanne-kahdella-kuvalla/
Katsohan linkin takaa faktat.
Velalla saa kaikkea kivaa. Eikä sitä tarvitse koskaan maksaa pois.
"Fitch varoittaa Suomen luottoluokituksen saattavan olla vaarassa, jos valtion velkaantumista ei saada laskevalle uralle keskipitkällä aikavälillä. Toisaalta luottoluokitus voi nousta, jos hallitus saa aikaiseksi rakenteellisia uudistuksia."
Kauppalehti 31.10.2020
Kyllä tulee pettymään luottoluokittaja. Tällä hallituksella ei ole kykyä, taitoa eikä edes haluja tehdä rakenteellisia uudistuksia. Nyt Suunta on päinvastainen kun kohti sosialismia mennään.
Intersektuaalinen feminismi on hallituksen kärkihanke.
Ei ole luokittelija tehtäviensä tasalla.
Eikös joku professori väittänyt, että velka on varallisuutta. Nythän Sannan hallitus vaan lisää meidän varallisuutta.
Jos tuolle proffalle veisi valkoisen maalipurkin niin se väittäisi sitä mustaksi.
Uskovat tyhjiä höpinöitä. Eivät ymmärrä, että käytäntö viedä monikantaisesti päätettäväksi asioita on sama kuin kierrättäisi laittamalla kaikki sekajäteastiaan.
Suomen velka on pientä verrattuna muihin EU-maihin.Ja kyllä Marinin "punavihreä"aina Sipilän "sinimustan"voittaa.
Miksi pientä velkaa ei heti hoidettasi pois, jos ottaa velkaa, täytyy olla myös velanmaksu suunnitelma, mutta nyt en ole kuullut mitään muuta, kuin Arhinmäki asiantuntija lausunto: velkaa ei tarvitse koskaan maksaa takaisin.
Aivan, ja miksi velkaa on tehty sodan jälkeen, missäs ne viisaat edustajat jotka sai vain velkaa?
https://www.youtube.com/watch?v=e4XYN9nCA24
Aivan, ja kas mitä nämä joille maksetaan ja kertoo et hyvin menee?