Olen liian vanha sinulle. Mitä siitä tulisi. Voisi tulla monia onnellisia vuosia, lapsi tai useampiakin. Mutta ennemmin tai myöhemmin ikäero alkaisi näkyä. Kuolisin luultavasti paljon ennen sinua, tai sairastuisin. Sinulla pitäisi olla oman ikäinen mies. Silti en voi mitään tälle tunteelle, en vaikka olen yrittänyt. Tiedän, että sinullakin on jotain tunteita, en vain tiedä minkä tasoisia. Pelkään, että luulet minua paljon nuoremmaksi. Pelkään, jos tutustuisimme, että kuultuasi minun ikäni sinä järkyttyisit ja poistuisit pöydästä itkien. Uskallanko ottaa riskin tämän kauniin illuusion särkymisestä, nautin kun näen sinun silmäsi edes ohimennen. Sekin on minulle jo paljon. Jos kaikki särkyy välillämme katseesi ei olisi enää sama. Tiedän, että tämä välillämme kipunoiva tunne hiipuu ajan mittaan muutenkin, jos kumpikaan enne tee oikeasti mitään asian eteen. Ehkä se olisi minun kannalta onnellinen loppu tälle jutulle, jäisi kaunis mielikuva sinusta ja meistä. Siinä on vain se, että hukkaisin loput parhaat vuoteni turhaan takiasi, ilman mitään oikeaa vastakaikua. Olen onnettoman romanttinen epätoivoinen ujo ihastuja. . Siitä jäisi katkera maku, jos tästäkään ei tulisi mitään. Siksi olisi parempi panna kerralla loppu tälle. Olen päättänyt sen monta kertaa, mutta sitten tulet taas jostain minua vastaan ja minä näen sinun silmäsi.
Epätoivoisesti ihastunut liian nuoreen minulle
Anonyymi
34423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Miten suuresta ikäerosta on kyse?
Noin 23-25
Tai jopa 26, en tiedä ihastukseni ikää
Liian suuri ikäero tosiaan. En usko että toimisi pidemmän päälle.
En usko että kumpikaan meistä on alunperin edes ajatellut loppuelämän suhdetta. Kyseessä ihan tavallinen ihastuminen jonka olisi pitänyt johtaa lyhyeen kiihkeään suhteeseen ja sen jälkeiseen eroon. Tämä vain on jämähtänyt liian pitkäksi aikaa odotustilaan eikä kumpikaan saa tehtyä aloitetta. Pelkään että sen takia on liian suuret paineet ja odotukset.
Eli seksiä vaan pitäisi saada lapsesi ikäiseltä?
Jos molemmat haluaa niin mitä se kellekään kuuluu
Älä sitten täällä valita
Elämäsi pelkuri.
Samoin ajattelee tämäkin mies. Mutta minkä sille voi, kun ihastuu nuorempaan naiseen? Yrittää unohtaa, mutta ei se niin vain onnistu. Toivottavasti hänellä on enemmän järkeä päässä tai tunteita vähemmän.
Kannattaa käyttää omaa järkeä. Kukaan kaunis nuori nainen ei sitoudu vanhaan mieheen. Se olisi oman statuksen laskua. Kaikki puhuisivat mikä hänessä on vialla, kun joutui tyytymään vanhaan mieheen.
Kaikkien muiden puheet tosiaan...
Siksihän kauniit nuoret naiset laittavat some kuvia, koska silloin heidät huomioidaan ja heistä puhutaan.
Kumman huomion luulet merkitsevän enemmän? Nuoren komean miehen, jolla elämä edessä vai isän tai papan ikäisten miesten, joilla elämän ehtoopuoli?
Elämän ehtoopuoli voi olla edessä kellä meillä tahansa. Korona jyllää jo nuorissakin. Komean miehen tai kauniin naisen saaminen tietää lähes aina vaikeuksia. Johan se nyt on nähty, miten ympäristö alkaa villiintyä. Eräs nuori nainen oli todennut maattuaan kahden veljeksen sekä näiden isän kanssa, että pappa oli kaikista paras!
Jo lähtökohtasi suhteeseen on väärä. Seksin kautta.
Haluat vain kohottaa omaa egoasi.
Että joutui tyytymään vanhaan mieheen!?!
Jos sinulla on asiat kunnossa, kelvollinen ulkonäkö, hyvä toimeentulo, tarjolla oma koti ja rakkautta, nuori nainen saisi hyvän osan, jota moni kadehtisi.
Tietysti ikäero tuntuu ja näkyy, turha väittää muuta. Siinä on hyvät ja huonot puolensa. Täydellistä ei ole eikä tule. Itse olin avioliitossa itseäni 22 vuotta vanhemman miehen kanssa. Elämä hänen kanssaan oli turvallista, hänellä oli tarjota paljon sellaista hyvää, mitä nuorella miehellä ei vielä ole. Mitä takana päin puhuttiin, siitä en tiedä mitään. Liitto kesti miehen kuolemaan asti. Elämäni on ollut taloudellisesti turvattu senkin jälkeen. Muistot ovat hyvät.
Samanikäisyys ei ole tae mistään!
Joo! Vanhemmasta miehestä voi saada tosi hyvän kumppanin. Mutta niitä hyviä on tosi harvoin saatavana. Ovat yleensä onnellisesti aviossa ja pysyvät.
Jos on vapaa neli- tai viisikymppisenä, jotain luultavasti on vialla.
Ei niin ja erikoisesti ei tänä aikana. Vaikea löytää sopivan luonteista miestä.
Turvallinen elämä eli talous turvattu. Siinä se salaisuus.
Totta. Kun vanha mies vaan lisää vanhenee, ei nuorru koskaan. Saattaa tarvita jopa apua enemmän, tulee sairauksia ja elämä on vaikeampaa. Viimeistään siinä vaiheessa alkaa nuorempi nainen katsella nuorempaa miestä. Ei nykynaiset ala sairasta vanhaa miestä hoitamaan, jos on vielä lapsiakin. Mies säästyy paljolta kun ei lähde ihastusta pidemmälle. Ihastuksia elämässä tulee ja menee. Toiset jää mieleen ja toiset unohtuu. Järkiintymisen valinta on paras. Nuori mennä porskuttaa mutta vanha istuu jo kankeena ellei kuole nuoren vauhdissa ennen aikojaan kun ei vauhtia kestä.
mistä päin suomea olet?
Ihan oikeesti ap, ei tuo mikään kestämätön ikäero ole. Turha miettiä vanhuutta, nainenhan voi kuolla ensin. Toisekseen, ei sitä tiedä haluaako sen ihmisen kanssa kuitenkaa elää 20 v kuluttua enää. En piruile, ilkeile tai vitsaile . Olen itse joutunut pyörittelemään päässäni ikäeroa " väärään suuntaan".
Ihan sivusta olen, ja jäin miettimään että mitä tarkoitat ikäerolla "väärään suuntaan"? Siinä olet oikeassa ettei kukaan tiedä etukäteen mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Jos nainen on vanhempi, herättää se usein negat kommentteja. Kuten täälläkin😂 siitäkin huolimatta❤
Se on muuten totta, ja mitä isompi ikäero, sitä enemmän ihmiset puhuvat. Olen ihastustani reippaasti vanhempi nainen, ja tunnustan että aluksi numerot merkkasivat liikaa saadessani tietää toisen iän, mutta pikku hiljaa iät ovat muuttuneet pelkiksi luvuksi. Lähinnä tällä hetkellä harmittaa enemmänkin oma yllättäen huonontunut terveys, kuin ikäero. Pidä sama fiilis yllä, ja yritä olla välittämättä toisten ilkeilyistä. -Ihan sivusta.
missä näet häntä yleensä?
Työpaikalla.
Jos tunnet vetoa nuoreen naiseen sillä tavalla, että ajatuksena on ihastuminen, hurmioon vievä kohtaaminen ja ero, niin mitä väliä iällä on?
Jos tavoitteena sen sijaan on elämän kestävä liitto, se voi antaa paljon enemmän. Ikäero on silloin pakko hyväksyä hyvine ja huonoine puolineen. Ei se ole huono asia. Vaihtoehtona on olla ja elää yksin nyt ja aina.
Sanotaan että jos ei tunne itseään ja ole sinut itsensä kanssa ei ole edellytyksiä vakavalle suhteelle. No, minä ainakin tunnen itseni jos sen mittapuuna on se kauanko on ollut yksin. Minä olen. On ollut todellakin aikaa tutkiskella itseä. Loppputulemana tajusin että minua ei ole luotu olemaan yksin. Eli olen tosissani. Mutta en tiedä tuosta toisesta, hän ei ehkä sittenkään ole. Tai sitten olen ollut liian pitkään yksin, niin pitkään että on hieman vaikea enää edes uskoa etkä joku voisi oikeasti välittää minusta. Ja vielä tuollainen nainen. En haluaisi enää hukata elämääni vääriin valintoihin. Niitäkin on ollut
Ei mulla ja sulla ole kuitenkaan yhteisymmärrystä misteen.
Minua ei sillälailla kiinnosta kukaan.
Tunteita minulla on muttei ne välittämistä edes muistuta.
Minä olen frigi.
Vanhuuden höpö ja sairas.
Jos nyt lähtisin pois
Tulisin huomenna kotiin.
Minust A on mukavvoo kun sua lähteä.
Tarvitsen jotain muuta kuin väsymystä .
Pian on tuassiin kevät eikä kukoon näe enää minua .
Olinpä kuka hyvänsä niin kiinnostus on ain jossain muualla.
Sairaus.
Puhun siksi vaikka pukille kun äiti on tälläinen psykopaatti,,,,
Miksi tätä ikäeroa nostetaan täällä aina esiin. Onhan vapaa mies tai nainen vapaa yrittämään kunhan ei ole alaikäisistä kysymys.
25 vuoden ikäero alkaa tuntumaan asetelmassa 40/65. Jos nuorempi on ns. vanha sielu voi sopiakin.
Ja jos pappa/mummo pysyy vauhdissa mukana niin miksikä ei.
😂 Itse en kyllä olisi oman isän ikäisen kanssa.
Puhu hänen kanssaan asiasta taiphdi jäistikö katumaan jos et sanoisi?
Itselläni on tunteita 20 vuotta vanhempaan mieheen ja pelkäänpä hänen pitävän minua ihan liian nuorena hänelle. Moni minua 10 vuotta nuorempi mies on pyytätnyt ulos, mutta ei vanhempi mies. Joten tartu tilaisuuteen ja puhu.
Oletko itse kertonut tunteistasi, kun pelkäät hänen ajatuksiaan. Helpottaisi sinuakin. Pyydä häntä ulos.
Sain viimein rohkeutta mennä juttelemaan hänelle, kaupan pihalla. Ei menty mihinkään kahville, mutta hänellä oli aikaa kuunnella pari minuuttia. Ilmeni, että tämä on ollut täysin yksipuolista. Toki hän on hymyillyt minulle jne., mutta se johtuu vain siitä että olen hänen mielestään hyvä tyyppi ja hän arvostaa minua, olenhan koulutettu, hyvässä työssä, raitis, pidän itsestäni huolta urheilemalla. Pienellä paikkakunnalla ei ole montaa kaltaistani. Mutta hän ei ole kuitenkaan tarkoittanut antaa sellaista kuvaa että hän katsoisi minua sillä silmällä, oli pahoillaan jos on antanut aiheen sellaisiin ajatelmiin. Hyvä että asia selvisi. Hieman allapäin olen kyllä, en toivo tällaista kenellekään.