Verotietojen julkaisu

Anonyymi

Iltalehdillä on kummallinen kiima julkaista ihmisten verotietoja. Tänään 2.11. lehden toimittaja esittää videolla miten jokainen voi halutessaan selvittää kenen tahansa verotiedot. Siis ollaan oikein houkuttelemassa urkintaan? Syvissä vesissä mennään noin niinkuin moraalisesti.
Se kenellä asiaan (ko. tiedon hakuun) on järkiperusteet osaa varmasti sen tehdä ilman toimittajan julkaisujakin. Hra Toimittaja on niin nuori (synt.1987) että oli vielä pelkkä pilke isänsä silmäkulmassa kun alettiin jo pohtia onko tämänkaltainen jokavuotinen sirkus tulo-ja pääomaveroista enää tätäpäivää, pitäisikö joku raja vetää ja että onko tälle oikeaa tarvetta?
Ei ole. 99 prosenttisesti alhaisia viettejä nämä tyydyttää. Samaa sarjaa kuin laiton terveystietojen hakkerointi ja levittely. Verottaja tarvii tulotiedot kuten lääkäri terveystiedot, työhönsä.
Kasvakaa aikuisiksi. Sivistykää lukemalla jotain muuta.

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennen julkaistiin esim. Forssassa verokalenteri. En muista oliko siinä oikein mitään tulorajoja. Ehkä kaikki saivat nimensä kalenteriin. Minulla on jossain tänä vuonna kirpparilta hyvin halvalla saatu joku 70-luvun verokalenteri.

      Vertailin lyseon vanhojen opettajieni palkkoja. Aika kovia olivat. Moni keräsi eläkettä, kun eläkemääräytyi muistaakseni 4 viimeisen vuoden eläkkeistä niin, että kaksi keskimmäistä tulotasoltaan määräsivät eläkkeen suuruuden. Nyt olen itse ollut vuoden eläkkeellä, normaali eläkkeellemenoaika minulla olisi vasta v. 2021 huhtikuussa. Itse en ole opettaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe