Uskonnollinen tilaisuus aiheuttaa henkilöstön lisätarpeen

Anonyymi

Henkilöstömitoituksen pienehkö ajoittainen erityiskysymys on tilanne, jossa pitää järjestää kaksi rinnakkaista ohjelmaa. Tällainen tilanne syntyy, jos toimintaan liitetään yhden uskonnollisen yhdyskunnan (ev.-lut.) uskonnollinen tilaisuus päiväkodissa tai retki uskonnolliseen tilaisuuteen kirkossa tai sen ympäristössä (ns. pikkukirkko).

Ohjeiden mukaan tällöin lapsille pitää olla samaan aikaan tarjolla vastaavaa ei-kirkollista ohjelmaa. Kahden samanaikaisen ohjelman henkilöstömitoitusta ei ole kuitenkaan pidetty tapana suunnitella varhaiskasvatuksessa.

Huonona ratkaisuna resurssipulaan on pidettävä sitä, että ei-kirkollisen ohjelman järjestämisvelvoitetta pyritään kiertämään, eri keinoin aiheuttamaan tilanne, että sitä ei ole asianmukaisesti tarjolla. Jos huonon tiedotuksen ja "saako osallistua" -kyselyjen jälkeen kuitenkin huoltajat ilmoittavat, että lapsi ei osallistu ev.-lut. uskonnolliseen tilaisuuteen, lapsi vain sijoitetaan toiseen lapsiryhmään ilman erityistä ohjelmaa. Tämä on syrjintää. Siihen konstiin ei voida enää nojata, jos perustuslain, varhaiskasvatuslain ja viranomaisohjeiden mukaan halutaan toimia.

Kun virallisissa (OPH:n) varhaiskasvatuksen perusteissa on säädetty, että toiminnan tulee olla "uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta", paras ratkaisu myös henkilöstömitoituksen kannalta on, että päiväkodin ohjelmaan ei liitetä yhden uskontokunnan uskonnollisia tilaisuuksia (eikä yhden puolueen valistustilaisuuksia). Ne voi hyvin jättää kodin ja uskonnollisen yhdyskunnan (ja puolueen) asioiksi.

Tämä vähentää henkilöstön ja perheiden stressiä.

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tuota pykälää noudateta lainkaan. Päiväkodeissa tuputetaan lapsille pride-uskontoa, jossa tyttö on poika ja poika tyttö sekä new age okkultistisia oppeja. Mielummin siis kristilliset vanhat kunnolliset arvot kuin new age luciferismi.

      • Anonyymi

        Ei nykykirkossa ole kristillisiä arvoja.


    • Anonyymi

      Varhaiskasvatuksen pitää lain mukaan olla tunnustuksetonta. Silti päiväkodeissa tungetaan lapsille uskontoa. Halloween, zombit, jooga, mindfulness, luonnonuskonnot, new age enkeliuskonto, noituus, hindulaisuus, budhalaisuus, pride, kirkon opetuksista sliipatut versiot joista Jeesus on höylätty pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1559
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1219
    3. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      192
      846
    4. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      82
      840
    5. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      815
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      812
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      810
    8. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      738
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      33
      719
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      38
      709
    Aihe