Uskonnollinen tilaisuus aiheuttaa henkilöstön lisätarpeen

Anonyymi

Henkilöstömitoituksen pienehkö ajoittainen erityiskysymys on tilanne, jossa pitää järjestää kaksi rinnakkaista ohjelmaa. Tällainen tilanne syntyy, jos toimintaan liitetään yhden uskonnollisen yhdyskunnan (ev.-lut.) uskonnollinen tilaisuus päiväkodissa tai retki uskonnolliseen tilaisuuteen kirkossa tai sen ympäristössä (ns. pikkukirkko).

Ohjeiden mukaan tällöin lapsille pitää olla samaan aikaan tarjolla vastaavaa ei-kirkollista ohjelmaa. Kahden samanaikaisen ohjelman henkilöstömitoitusta ei ole kuitenkaan pidetty tapana suunnitella varhaiskasvatuksessa.

Huonona ratkaisuna resurssipulaan on pidettävä sitä, että ei-kirkollisen ohjelman järjestämisvelvoitetta pyritään kiertämään, eri keinoin aiheuttamaan tilanne, että sitä ei ole asianmukaisesti tarjolla. Jos huonon tiedotuksen ja "saako osallistua" -kyselyjen jälkeen kuitenkin huoltajat ilmoittavat, että lapsi ei osallistu ev.-lut. uskonnolliseen tilaisuuteen, lapsi vain sijoitetaan toiseen lapsiryhmään ilman erityistä ohjelmaa. Tämä on syrjintää. Siihen konstiin ei voida enää nojata, jos perustuslain, varhaiskasvatuslain ja viranomaisohjeiden mukaan halutaan toimia.

Kun virallisissa (OPH:n) varhaiskasvatuksen perusteissa on säädetty, että toiminnan tulee olla "uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta", paras ratkaisu myös henkilöstömitoituksen kannalta on, että päiväkodin ohjelmaan ei liitetä yhden uskontokunnan uskonnollisia tilaisuuksia (eikä yhden puolueen valistustilaisuuksia). Ne voi hyvin jättää kodin ja uskonnollisen yhdyskunnan (ja puolueen) asioiksi.

Tämä vähentää henkilöstön ja perheiden stressiä.

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tuota pykälää noudateta lainkaan. Päiväkodeissa tuputetaan lapsille pride-uskontoa, jossa tyttö on poika ja poika tyttö sekä new age okkultistisia oppeja. Mielummin siis kristilliset vanhat kunnolliset arvot kuin new age luciferismi.

      • Anonyymi

        Ei nykykirkossa ole kristillisiä arvoja.


    • Anonyymi

      Varhaiskasvatuksen pitää lain mukaan olla tunnustuksetonta. Silti päiväkodeissa tungetaan lapsille uskontoa. Halloween, zombit, jooga, mindfulness, luonnonuskonnot, new age enkeliuskonto, noituus, hindulaisuus, budhalaisuus, pride, kirkon opetuksista sliipatut versiot joista Jeesus on höylätty pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2308
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1851
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1456
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      28
      1354
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1161
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      80
      1064
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      871
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe