Uskon ydin ei ole kokemuksessa

Anonyymi

Us­ko on tur­vau­tu­mis­ta Jee­suk­sen so­vi­tus­työ­hön, ei in­hi­mil­li­siin elä­myk­siin tai ko­ke­muk­siin.

Evan­ke­liu­mit ker­to­vat, et­tä fa­ri­seuk­set ja lai­no­pet­ta­jat usein haas­toi­vat Jee­sus­ta eri asi­ois­ta. Evan­ke­liu­min kir­joit­ta­jat huo­maut­ta­vat hei­dän teh­neen näin ko­e­tel­lak­seen Jee­sus­ta. Päi­vän evan­ke­liu­mi­teks­tis­sä ker­ro­taan fa­ri­seuk­set ja sad­du­keus­ten toi­mi­neen yh­des­sä, mikä oli epä­ta­val­lis­ta näi­den us­kon­nol­lis­ten ryh­mit­ty­mien kes­ki­näis­ten rii­to­jen vuok­si.

Epä­us­ko es­tää nä­ke­mäs­tä

Fa­ri­seuk­set ja sad­du­keuk­set pyy­si­vät Jee­sus­ta näyt­tä­mään mer­kin tai­vaas­ta. In­hi­mil­li­ses­ti aja­tel­len luu­li­si Jee­suk­sen suo­ras­taan suut­tu­van moi­ses­ta pu­hees­ta. Ni­mit­täin juu­ri edel­lä ker­ro­taan Jee­suk­sen pa­ran­ta­neen ram­po­ja, so­kei­ta, raa­ja­rik­ko­ja ja myk­kiä (Matt. 15:30–31) sekä ruok­ki­neen seit­se­mäl­lä lei­väl­lä ja muu­ta­mal­la ka­lal­la nel­jä­tu­hat­ta mies­tä ja li­säk­si nai­sia ja lap­sia (15:34–38). Jee­sus oli ai­kai­sem­min teh­nyt in­hi­mil­li­ses­tä nä­kö­kul­mas­ta vie­lä­kin suu­rem­man ih­meen: he­rät­tä­nyt sy­na­go­gan esi­mie­hen tyt­tä­ren kuol­leis­ta (Matt. 9:24–25).

Fa­ri­seuk­sil­le ja sad­du­keuk­sil­le nämä ei­vät kui­ten­kaan riit­tä­neet – min­kä vuok­si? Lut­her kir­joit­taa ha­vain­nol­li­ses­ti il­mes­tys­kir­jan esi­pu­hees­sa, mi­ten Ju­ma­lan seu­ra­kun­taa ei voi jär­jen kaut­ta näh­dä, vaik­ka ”kaik­ki ne­nä­la­sit sen pääl­le pan­tai­siin”. Sa­mal­la ta­val­la epä­us­ko es­ti fa­ri­seuk­set ja sad­du­keuk­set nä­ke­mäs­tä, et­tä hei­dän edes­sään sei­soi to­del­li­nen merk­ki tai­vaas­ta: tai­vaas­ta maa­han lä­he­tet­ty Ju­ma­lan ai­noa poi­ka.

Jee­sus ha­lu­aa pe­las­taa

Jee­suk­sel­la oli­si ol­lut kyl­lä val­ta näyt­tää mil­lai­nen merk­ki ta­han­sa. ”Mi­nul­le on an­net­tu kaik­ki val­ta tai­vaas­sa ja maan pääl­lä”, sa­noi hän it­se lä­het­tä­es­sään ope­tus­lap­sen­sa evan­ke­liu­min työ­hön (Matt. 28:18). Kun Pie­ta­ri kii­ras­tors­tai-il­ta­na löi yli­pa­pin pal­ve­li­jal­ta mie­kal­la kor­van ir­ti, Jee­sus nuh­te­li hän­tä sa­no­en omaa­van­sa val­lan pyy­tää isäl­tään kym­me­niä tu­han­sia en­ke­lei­tä avuk­seen (Matt. 26:53).

Ju­ma­lan poi­ka käyt­ti val­taan­sa kui­ten­kin har­ki­ten ja tar­koi­tuk­sen­mu­kai­ses­ti. Ni­ko­de­mok­sen kans­sa kes­kus­tel­les­saan hän sa­noi Ju­ma­lan lä­het­tä­neen hä­net pe­las­ta­maan ei­kä tuo­mit­se­maan maa­il­maa (Joh. 3:17).

Joo­nan vai­heet oli­vat en­ne

Mikä oli sit­ten tuo Joo­nan merk­ki, jos­ta Jee­sus pu­hui evan­ke­li­mi­teks­tis­sä? Mat­teus ker­too fa­ri­seus­ten ky­sel­leen ai­kai­sem­min­kin Jee­suk­sel­ta merk­kiä. Jee­sus vas­ta­si heil­le: ”Tämä paha ja us­ko­ton su­ku­pol­vi vaa­tii merk­kiä, mut­ta ai­noa merk­ki, joka sil­le an­ne­taan, on Joo­nan merk­ki. Niin kuin pro­feet­ta Joo­na oli me­ri­pe­don vat­sas­sa kol­me päi­vää ja kol­me yö­tä, niin on Ih­mi­sen Poi­ka ole­va maan po­ves­sa kol­me päi­vää ja kol­me yö­tä.” (Matt. 12:38–40.) Van­han lii­ton pro­feet­ta Joo­nan eri­koi­set vai­heet oli­vat siis merk­ki­nä ja en­tee­nä Kris­tuk­sen kuo­le­mas­ta, kär­si­mi­ses­tä ja ylös­nou­se­mi­ses­ta.

Tä­nään­kin kris­tit­tyä voi ol­la lä­hel­lä elä­mys­ten tai ko­ke­mus­ten ha­ke­mi­nen us­kon vah­vis­tuk­sek­si, vaik­ka Her­ram­me ope­tus on tur­va­ta yk­sin us­kol­la hä­nen lu­nas­tus­työ­hön­sä. Täs­sä tu­lee esil­le teks­tis­täm­me yh­teys kirk­ko­vuo­den sun­nun­tain ai­hee­seen ”Us­kon­puh­dis­tuk­sen muis­to­päi­vä”. Juu­ri us­kon­puh­dis­ta­jam­me Lut­her tois­tu­vas­ti ko­ros­ti tur­vau­tu­mis­ta ai­no­as­taan Kris­tuk­seen, tuo­hon suu­ren­moi­seen ”Joo­nan merk­kiin”. Kris­tuk­sen so­vi­tus­työ on vie­lä­kin Ju­ma­lan lap­sen ai­noa tur­va, ja sen saa omis­taa yk­sin ar­mos­ta us­kon lah­jan kaut­ta.

Kari Kaunisto

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, nytkö hylätään opissa jo Sauluksen kokemuksetkin?

      • Anonyymi

        Toveri tuntuu olevan sekaisin ja pahemman kerran sekaisin, Minkälainen lääkitys on toverilla,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toveri tuntuu olevan sekaisin ja pahemman kerran sekaisin, Minkälainen lääkitys on toverilla,

        Ilmeisesti lääkitys on pään sekoittava, samantyyppinen kuin sinulla.


    • Anonyymi

      Jaa taas tätä kopioinnin paskaa, rikolliset toimii palstan sääntöjen vastisesti.
      Olette te paska porukkaa.

    • Anonyymi

      Kari Kaunisto. Te olette Lutherin oppilaita, ette Jeesuksen. Porttokirkko menee yhä pidemmälle eksytyksessään.

    • Anonyymi

      Jos ihminen ei koe sitä Pyhää Henkeä mistä paljon Raamatussa kirjoitetaan ja kehoitetaan tavoitteemaan Hengen lahjoja, niin aivan turha hänen on tutkailla Raamattua ja kuvitella pelastuvansa jonkin sovituksen vuoksi. Pelastus tulee niille, jotka Jumala tunnistaa omasta Hengestään, joilla on sama Henki on "Aballa", isällä. Niin Paavali meitä opettaa eikä turvautumaan johonkin uskomukseen.

    • Anonyymi

      Parempi kala vatsassa kuin kalan vastassa.
      Usko auttaa näkyjen näkemisessä. Uskonto on elämän korvaushoito. Pyhää henkeä saa pössystä ja purkista.

    • Anonyymi

      Uskon ydin on vanhoillislestaadiolaisten seurapenkissä. Siellä se ydin on.
      Usko on turvautumista vanhoillislestaadiolaisiin harhaoppeihin. Sitä se usko on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4486
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3615
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1911
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1818
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1485
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1031
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      970
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      922
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe