Masennusta vai vaan välinpitämättömyyttä

Anonyymi

Tapasin naisen, jossa huomasin tavattua hieman surumielisyyttä ja huonoa itsetuntoa. Meillä oli silti kivaa kun vietimme yhdessä aikaa nämä piirteet eivät olleet liikaa sen esteenä. Viime aikoina tila mennyt huonompaan päin, ei väsymyksen takia pitkien työpäivien jälkeen löydä energiaa ja vetäytynyt kokonaan. Peruu sovittuja tapaamisia viime hetkellä kun on väsynyt tai ei jaksa. Alkoholin käyttö silti hieman lisääntynyt ja löytää sille ja ystäville sekä baari illoille aina aikansa. Olen yrittänyt asiasta kysyä ja vastaa ettei halua puhua asiasta tai että on huonovointinen. Saattaa välillä jopa vähän suuttua kun yritän ottaa asiaa puheeksi ja ymmärtää. Puheluihin ja viesteihin hän ei vastaa kun useiden tuntien jälkeen lyhyesti jos ollenkaan. En itse erota missä kulkee pelkän välinpitämättömyyden tai masennuksen raja niin otin hieman etäisyyttä. Nyt hän ilmestyy samoihin paikkoihin missä olen aina ”sattumalta” pitkänkin ajan jälkeen. Ja laittaa epäolennaisten asioiden saralla viestiä vaikkei hänellä oikein tunnu mitään asiaa oikein olevan. Pitäisikö antaa uusi mahdollisuus ja kysyä asiasta vai antaa olla?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Masennuksen sairastaneena masentunut ihminen ei käy baarissa.Jos hän käy niin hän ei vaan enää tykkää sinusta.

    • Anonyymi

      Kyllä masentunut ihminen usein tarttuu pulloon, ja alkaa turruttaa omia surun, pettymyksen, tai masennuksen tunteita alkoholilla.
      Ja aika moni vetäytyy omiin oloihinsa, eroon muista ihmisistä.

      Kokemuksella sanon tämän.

      Eikä siinä ole mitään ylpeilemistä. Siis siinä juomisessa.

      • Anonyymi

        mä puhuin baarissa käymisestä ja ystävien näkemisestä.Mä en usko että nainen lähtis ilman laittautumista baariin.Koska masentunut ihminen ei jaksa huolehtia itsestään.


    • Anonyymi

      Jos välität tästä naisesta ja hän on sinulle tärkeä, kysy toki miten menee ja kerro että olet huomannut väsymyksen ja haluttomuuden yhteydenpitoon.
      Ihan sillätavalla neutraalisti mutta kuitenkin osoittaen kiinnostusta ja välittämistä, ei mitään syyttelyä tai kritisointia.
      Sano että sinua hieman huolestuttaa ja kerro että kaipaa tmukavia hetkiä hänen kanssaan. Jos ei sitten vastaa tai vastaa tylysti ja torjuvasti voit sanoa että jätä hänet rauhaan mutta olet pahoillasi että näin kävi.
      Oikeasti masentunut ei jaksa, se on totuus. Elämä kapeutuu ja voimavarat menee elossapysymiseen. Tuo alkoholin tulo kuvioihin on monen kohdalla totta. Sillä yritetään lääkitä ja turruttaa pahaa oloa mutta huonolla tuloksella.
      Voit tarjota tukea mutta pakottaa et voi. Masentuneen kanssa on myös raskasta elää, sinun oikeutesi ja velvollisuutesi on kuitenkin pitää huoli itsestäsi ja hyvinvoinnistasi, sen on mentävä edelle! Aikuisella on vastuu hakea apua ja jos hän ei sitä tee et voi tehdä mitään.

    • Anonyymi

      Jos suhde on tuollaista välttelyä ja naisen baareissa juoksua, eli alkoholi mukana niin voin kertoa ettei se toimi pitemmän päälle, ainakaan hyvin tai edes tyydyttävästi.

      Jos antaa yhden mahdollisuuden toisen käyttäytymisen takia niin niitä mahdollisuuksia saa olla antamassa jatkossakin.

      Kannattaa etsiä nainen joka on tasapainossa itsensä kanssa niin yhteinen tulevaisuuskin näyttää jo alusta alkaen valoisammalta.

      Jos tilaisuuksia alkaa antaa niin itsellä on vain paha olla sellaisessa suhteessa ja se painaa jatkuvasti mieltä ja mietityttää onko tässä mitään järkeä.

      Toki jokainen tekee valintansa itse oman mielensä mukaan.

    • Anonyymi

      Vai mien olis että kyse on etäisyyden otosta, joka vaikuttaa välinpitämättömyydeltä joka puolestaan johtuu siitä ettei hän tiedä mitä haluaa... joka puolestaan voi liittyä masennukseen. Mutta en jäis odottelemaan ja roikkumaan.

    • Anonyymi

      Minulla samantapainen pulma olisi kiva saada jonkun masennusta kokeneen näkökulman ja mielipiteen. Mies on masentunut syö jotain lääkkeitä ja kertoo todella pintapuolisesti aina kysyttäessä että mikä on että stressiä tms. Ei halua avautua aiheesta että kertoo vain yhdelle ystävälleen ja sanoo että käytös johtuu asiasta mistä ei halua puhua. Seksiä ei onnistunut jännityksestä käpertyi täysin itseensä, muuten ei ollut sillä saralla ongelmia tai että halut olisivat kadonneet. No käyttäytyminen oli huonoa minua kohtaan niin laitoin suhteen sitten poikki. Hän vaikutti epäröivältä eikä osannut päättää, taaskaan.. nyt ottaa yhteyttä laittelee viestiä vaikka olen poistanut kaikki kontaktit. Jos näkee minut jonkun muun kanssa on kavereidensa mukaan aivan paskana. Ja saattaa tulla ajamaan jonkun luotani pois jos sattuu näkemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8970
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6237
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      778
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe