Masennusta vai vaan välinpitämättömyyttä

Anonyymi

Tapasin naisen, jossa huomasin tavattua hieman surumielisyyttä ja huonoa itsetuntoa. Meillä oli silti kivaa kun vietimme yhdessä aikaa nämä piirteet eivät olleet liikaa sen esteenä. Viime aikoina tila mennyt huonompaan päin, ei väsymyksen takia pitkien työpäivien jälkeen löydä energiaa ja vetäytynyt kokonaan. Peruu sovittuja tapaamisia viime hetkellä kun on väsynyt tai ei jaksa. Alkoholin käyttö silti hieman lisääntynyt ja löytää sille ja ystäville sekä baari illoille aina aikansa. Olen yrittänyt asiasta kysyä ja vastaa ettei halua puhua asiasta tai että on huonovointinen. Saattaa välillä jopa vähän suuttua kun yritän ottaa asiaa puheeksi ja ymmärtää. Puheluihin ja viesteihin hän ei vastaa kun useiden tuntien jälkeen lyhyesti jos ollenkaan. En itse erota missä kulkee pelkän välinpitämättömyyden tai masennuksen raja niin otin hieman etäisyyttä. Nyt hän ilmestyy samoihin paikkoihin missä olen aina ”sattumalta” pitkänkin ajan jälkeen. Ja laittaa epäolennaisten asioiden saralla viestiä vaikkei hänellä oikein tunnu mitään asiaa oikein olevan. Pitäisikö antaa uusi mahdollisuus ja kysyä asiasta vai antaa olla?

7

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Masennuksen sairastaneena masentunut ihminen ei käy baarissa.Jos hän käy niin hän ei vaan enää tykkää sinusta.

    • Anonyymi

      Kyllä masentunut ihminen usein tarttuu pulloon, ja alkaa turruttaa omia surun, pettymyksen, tai masennuksen tunteita alkoholilla.
      Ja aika moni vetäytyy omiin oloihinsa, eroon muista ihmisistä.

      Kokemuksella sanon tämän.

      Eikä siinä ole mitään ylpeilemistä. Siis siinä juomisessa.

      • Anonyymi

        mä puhuin baarissa käymisestä ja ystävien näkemisestä.Mä en usko että nainen lähtis ilman laittautumista baariin.Koska masentunut ihminen ei jaksa huolehtia itsestään.


    • Anonyymi

      Jos välität tästä naisesta ja hän on sinulle tärkeä, kysy toki miten menee ja kerro että olet huomannut väsymyksen ja haluttomuuden yhteydenpitoon.
      Ihan sillätavalla neutraalisti mutta kuitenkin osoittaen kiinnostusta ja välittämistä, ei mitään syyttelyä tai kritisointia.
      Sano että sinua hieman huolestuttaa ja kerro että kaipaa tmukavia hetkiä hänen kanssaan. Jos ei sitten vastaa tai vastaa tylysti ja torjuvasti voit sanoa että jätä hänet rauhaan mutta olet pahoillasi että näin kävi.
      Oikeasti masentunut ei jaksa, se on totuus. Elämä kapeutuu ja voimavarat menee elossapysymiseen. Tuo alkoholin tulo kuvioihin on monen kohdalla totta. Sillä yritetään lääkitä ja turruttaa pahaa oloa mutta huonolla tuloksella.
      Voit tarjota tukea mutta pakottaa et voi. Masentuneen kanssa on myös raskasta elää, sinun oikeutesi ja velvollisuutesi on kuitenkin pitää huoli itsestäsi ja hyvinvoinnistasi, sen on mentävä edelle! Aikuisella on vastuu hakea apua ja jos hän ei sitä tee et voi tehdä mitään.

    • Anonyymi

      Jos suhde on tuollaista välttelyä ja naisen baareissa juoksua, eli alkoholi mukana niin voin kertoa ettei se toimi pitemmän päälle, ainakaan hyvin tai edes tyydyttävästi.

      Jos antaa yhden mahdollisuuden toisen käyttäytymisen takia niin niitä mahdollisuuksia saa olla antamassa jatkossakin.

      Kannattaa etsiä nainen joka on tasapainossa itsensä kanssa niin yhteinen tulevaisuuskin näyttää jo alusta alkaen valoisammalta.

      Jos tilaisuuksia alkaa antaa niin itsellä on vain paha olla sellaisessa suhteessa ja se painaa jatkuvasti mieltä ja mietityttää onko tässä mitään järkeä.

      Toki jokainen tekee valintansa itse oman mielensä mukaan.

    • Anonyymi

      Vai mien olis että kyse on etäisyyden otosta, joka vaikuttaa välinpitämättömyydeltä joka puolestaan johtuu siitä ettei hän tiedä mitä haluaa... joka puolestaan voi liittyä masennukseen. Mutta en jäis odottelemaan ja roikkumaan.

    • Anonyymi

      Minulla samantapainen pulma olisi kiva saada jonkun masennusta kokeneen näkökulman ja mielipiteen. Mies on masentunut syö jotain lääkkeitä ja kertoo todella pintapuolisesti aina kysyttäessä että mikä on että stressiä tms. Ei halua avautua aiheesta että kertoo vain yhdelle ystävälleen ja sanoo että käytös johtuu asiasta mistä ei halua puhua. Seksiä ei onnistunut jännityksestä käpertyi täysin itseensä, muuten ei ollut sillä saralla ongelmia tai että halut olisivat kadonneet. No käyttäytyminen oli huonoa minua kohtaan niin laitoin suhteen sitten poikki. Hän vaikutti epäröivältä eikä osannut päättää, taaskaan.. nyt ottaa yhteyttä laittelee viestiä vaikka olen poistanut kaikki kontaktit. Jos näkee minut jonkun muun kanssa on kavereidensa mukaan aivan paskana. Ja saattaa tulla ajamaan jonkun luotani pois jos sattuu näkemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      273
      4532
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3649
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1938
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1839
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      302
      1499
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1045
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      986
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      124
      938
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      885
    Aihe