Jos on sähkön veto kallista.
Pärjääkö vaihtoehtoisilla lämmitysmuodoilla
ja lämmön ottaisi mieluummin kuitenkin pattereista kuin varaavasta muurista päivittäisine puulämmityksineen
Pärjääkö vaihtoehtoisilla lämmitysmuodoilla
ja lämmön ottaisi mieluummin kuitenkin pattereista kuin varaavasta muurista päivittäisine puulämmityksineen
Vastaukset 5
Vanhimmat
Patereilla toimiva on tosi kallis käyttää ja pattereita saa ostaa repulisen joka päivä.
Laita vaikka puukamina nurkkaan sekin on parempi.
jos haluat patterit, niin on yksi mutta sitäi pahempi pulma; miten saat veden kiertämään ilman sähköllä toimivaa kiertovesipumppua?
Ja jos se jollain vippaskonstilla onnistuu niin kovilla pakkasilla saat aina olla sydän syrjällään
että mistä putken mutkasta jäätyy.
ns. luonnollinen kierto ei toimi käytännössä riittävän luotettavasti, usko pois.
Kyllä se niin on, että ilman sähköä ainoat realistiset vaihtoehdot ovat
1. iso massiivinen keskusmuuri keskelle taloa
2. joka huoneeseen oma lämmitysuuni
eksoottisemmat systeemit, kuten esim. kaasu ja valopetroli tulevat liian kalliiksi.
Niitä löytyy myös 12V versioita.
Katso tuolta: http://www.tulituote.com/
noilla voi tehdä kiertoilmalämmityksen.
Löytyisiköhän muita automaattisia polttimia jotka toimisivat 12V jännitteellä. Suuri varaaja ja puukattila sekä 12V pumput voisivat ehkä toimia.
Jos laitat mökkiin 12V sähköistyksen aurinkopaneelien ja tuulimyllyn kanssa ja kesäaikaista vedenlämmitystä varten aurinkolämmittimen ja talveksi tuollaisen pellettivekottimen niin johan toimii. Halvaksi ei kylläkään tule.
Puukattila, joka lämmittä hieman korkeammalla olevaa olevaa varaajaa. Tämä kun on kellarissa niin 50-75 millisissä rautaputkissa rittää vapaavirtausta pitämään isoakin taloa lämpimänä. Pattereihin voi sitten vetää 20-30 millisiä.
Lapsuudenkodissani oli tämmöinen järjestelmä, ja lämpöä riitti hyvin. Talo oli kellarillinen 2,5 kerroksinen vanha hirsihuvila. Jos korkeusero on pieni, tarvitset isompia putkia. Joku vanhempi putkimies osaa kyllä suunnitella sinulle vapaavirtausjärjestelmän.
Meillä ei ollut patteritermostaatteja, vaan pelkät hanat mitkä sai säätää jos oli kylmää/kumaa.
Keskuslämmitys kunhan tuota korkeuseroa löytyy riittävästi ja putkien läpimitta riiittävä. Ei alle tuumaista putkea mihinkään.