Maju pelaajat karanteeniin ennen paluuta omaan tiimiin

Anonyymi

Tällä viikolla junnumajutkin pelaavat 6 ottelua koronasta kuuluisaa Ruotsia vastaan, mikä tuntuu järjettömältä tässä tilanteessa..

Vähintä mitä liitto voi nyt tehdä, on asettaa maju-pojat karanteeniin ennen kuin he palaavat mukaan oman joukkueensa toimintaan. Ennen paluuta 1. joko viikon karanteeni ja sitten negatiivinen koronatesti tulos ja pelaaja oireeton tai 2. kahden viikon karanteeni ja pelaaja oireeton.

Jos joku nut haluaa pelata ja riskeerata itsensä ja lähipiirinsä, niin se olkoon oma valinta. Muut oman joukkueen jäsenet eivät tästä itsekkäästä valinnasta ja liiton riskinotosta saa kuitenkaan kärsiä.

12

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannatettava ja reilu toimintamalli

    • Anonyymi

      Miksi karanteeni; onko kirjoittajalla jotain tietoa tapahtuma COVID-19 -protokollasta?

      Taitaa olla oma pikku janipetteri penkinlämmittäjä, jolle toivot peliaikaa!

      • Anonyymi

        Kyllä monikin toivoo, että kaikki junnut pääsevät pelaamaan eikä vain isävalmentajien pojat.

        Mutta siitä ei ollut tässä kyse vaan koronasta.


      • Anonyymi

        Voi herranen sika, voiko joku olla noin tietämätön?


    • Anonyymi

      Eikös seuroilla ole nyt ollut tapana, että pelaajia ei liikutella ryhmien välillä ja jos on ”pakko” niin tehdä, niin siinä on pakollinen karanteeni ja korona-testi.

      Samaa toimintatapaa pitää tietysti käyttää nyt, kun nämä janipetterit ovat tämän viikon maju-ryhmässä ja sitten palaamassa seurajoukkueensa toimintaan. Ei siinä ole mitään ihmeellistä ja varmaan itsestäänselvä juttu joukkueissa. Toki asiasta voi olla kysymyksiä ja näin poikkeuksellisissa olosuhteissa olisi liiton ja seurojen skarpattava viestinnässä ja avoimesti kerrottava se, miten asia hoidetaan.

      Viestintään siis parannusta kiitos.

    • Anonyymi

      Voihan vässykät! Onneksi teidän ei tarvitse päättää mitään, kunhan valitatte täällä palstoilla omaa pahaa oloanne ja poikanne vähäistä peliaikaa.
      Tällä teidän logiikalla kaikkien pitää olla karanteenissa aina pelien jälkeen. Näinhän ei toimita, ellei tule tietoon altistumista.
      Tuolla majuissa on pelaajat aika kuplassa ja porukat on testattu. Vähempi riski niistä on joukkueella kuin teidän pikku pojastanne, Koko laji kärsii tollaisista iseistä, jotka yrittää elää poikiensa kautta omia toteutumattomia unelmiaan...

      • Anonyymi

        Taidat olla niitä joo joo miehiä jolle sopii kaikki? Taidat itse elää melkosessa kuplassa?


      • Anonyymi

        Miten keksit yhdistää koronan ja peliajan?
        Miten ihmeessä joku aina kuvittelee että a) muut ihmiset miettivät koko ajan vain poikansa tai tyttönsä peliaikaa, kun jääkiekko tarjoaa niin paljon positiiivisia kokemuksia yhdessä harjoittelun ja olemisen kautta; b) että vain isät olisivat kiinnostuneita lastensa jääkiekkoharrastuksesta; c) että äidit eivät voisi kirjoittaa ajatuksiaan ja ehdotuksiaan palstoille?

        Joka tapauksessa olisi kiinnostavaa ja hyödyllistä kuulla miten jääkiekkoliitto on valmistautunut näihin tuleviin tapahtumiin ja hoitaa nämä korona-ajan maaottelut junioreiden ja heidän lähipiirinsä turvallisuus huomioiden. Tässä viestintä on toistaiseksi ontunut pahemman kerran.


      • Anonyymi

        Meidän janipetteri ei ainakaan ollut missään kuplassa, vaan ihan normaalisti oman joukkueen toiminnassa mukana koko viime viikon ennen majutapahtumaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meidän janipetteri ei ainakaan ollut missään kuplassa, vaan ihan normaalisti oman joukkueen toiminnassa mukana koko viime viikon ennen majutapahtumaa.

        Aika ihme - luulisi, että kaikki majupetterit olisi testattu ennen kuin tulevat majutapahtumaan. Ja sitten uusi testi muutama päivä majun jälkeen, etteivät tartuta omaa joukkuettaan


    • Anonyymi

      Alle 18-vuotiaiden Ruotsi-ottelut perutaan varotoimenpiteenä - fiksu teko! Parempi myöhään kuin ei millonkaan.

      Nyt sitten vielä majupetterit muutaman päivän karanteeniin ja mukaan omiin joukkueisiin ensi viikolla, jos ovat terveitä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe