Yksin asumisen vaihtoehdot

Anonyymi

Yksin asuminen on toisaalta ihan mukavaa, mutta välillä myös hyvin yksinäistä ja kaipaisin välillä seuraa iltaisin, esim. leffojen katseluun, jutusteluun, iltakahville, aamupalalle, jne. Mietin esim. asumispalveluyksiköiden tapaista toimintaa, mutta sellaiseen tuskin pääsen, koska minulla ei mitään vaivaa tai sairautta ole, mikä sellaisissa on edellytyksenä. Soluasuntoja taitaa olla pääasiassa vain opiskelijoille ja ne muut vähät aika kiven takana. Olisiko muita ehdotuksia mitä voisin harkita?

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Soluasumiseen varrattavaa kommuuniasumista on olemassa. Yleensä nuokin ovat nuoremman polven harrastamia kun halutaan asua omillaan, mutta raha ei riitä korkeisiin vuokriin. Vuokrataan kimpassa iso asunto jossa jokaiselle on oma makuuhuone. Kaikilla paikkakunnilla tuollaista ei ole saatavilla, mutta yksinäisyyttä voi torjua harrastuksilla. Ei tarvitse jäädä nyhjäämään kotiin yksinään, vaan lähtee harrastamaan jotain, käy vaikkapa teatterissa tai elokuvissa. Iltaakin voi istua porukalla, vaikka tavoitteena ei olekaan vetää alkoholia pää täyteen.

    • Anonyymi

      Mites löytyykö paikkakunnalta jotain "seniorikotia" jossa vuokrataan asunto, mutta tarvittaessa voi kädä, esim. aamupalalla, tai lounaalla.

      Tarjonta ja kriteerit varmaan vaihtelee paikkakunnittain, mutta täällä päin tuntui että kriteerit oli muuten löyhähköt, mutta rahaahan se otti.

      Myös minä heittäisin edullsiemmaksi vaihtoehdoksi jonkin hyvän harrastuksen. Siellä ihmisillä on samoja meilenkiinnon kohteita, joten keskustelun aloittaminen on helpompaa.

    • Anonyymi

      Illuminaattien valvova silmä on kaikkialla

    • Anonyymi

      Itse asun Norjassa ja täällä varsinkin Oslon ja muitten isojen kaupunkien alueella vuokrat on huikean kalliita.
      Niinpä moni asuu ns. bofelleskapissa eli vuokraa huonetta isommasta asunnosta jossa asuu muutama muukin omissa huoneissaan. Yhteisessä käytössä keittiö, olleskelutila, kylpyhuone jne. Moni näistä on varsin hyvätasoisia, ja asukkaat itse usein valitsee uuden tulijan jonka katsovat sopivan joukkoon.
      Näin asuu paljon nuoria mutta myös ihan aikuisten bofelleskapeja löytyy, ja niissä on omat sääntönsä ja tehtävät kuten yhteisten tilojen siivous jne sovitaan.
      Tunnen muutaman ihmisen joka asuu näin, ja ovat tyytyväisiä. Oma huone on privaatti ja sinne ei ole kenelläkään asiaa ilman lupaa. Kun porukka sopii säännöt niin elämä sujuu mukavasti. En tiedä onko tämä tapana Suomessa?

      -25 vuotta Norjassa asunut-

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      3028
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2894
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2747
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2598
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2498
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2480
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2261
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe