Polttoaineen verotus

Anonyymi

Pyytäisin jotain ammattitaitoista tekemään kansalais aloitteen polttoaineiden verotuksen korotuksen tasnon jäädyttämään nykyiselle tasolle. Mielestäni jo moiset puheet että Suomessa käytettyjen fossiilisten polttoaineiden päästöt ovat suuri syy ilmaston muutokseen ajavat Suomen talouden vielä vaikeampaan tilanteeseen mitä se jo tällä hetkellä on.
Polttoaneen verotus on jo nyt meillä järjettömällä tasolla verrattuna useisiin muihin maihin koska meillä maksetaan veroa verostakin.
Olen kyllä vähäpäästöisten ajoneuvojen kannalla mutta millä hinnalla ja poliitiikalla se saavutetaan ei ole järkevällä suunnalla kaikilta osin. Polttoineiden veronkorotus tyhjentää maaseudut entisestään kun tekee asumisesta ja kulkemisesta esim, työpaikoilla entisestä kalliimpaa. Maa- ja metsätaloudessa käytetään sellaisia laitteita joita ei hetkessä muutella korvaavilla energia muodoilla toimimaan.
Muutokset ja korotukset kun joutuu sitten lisäämään hinnolla kaikkiin tuotteisiin niin alkaa se taajamissakin "yskittää" hintojen nousut.
Biopolttoaineet ovat mielestäni oikea suunta tukemaan fossiilisten polttoaineiden kulutuken pienentämiseksi.
Työskentelen itse kaivos alalla jossa käytetään jo nyt suoraan sähköllä toimivia tuhansia tonneja painavia lastauskoneita ja diesel moottoreilla pyörittäviä generaattoreita jotka liikuttavat kivenkuljetus kalustoa. Ne ovat ok tietyllä alueella kun toimitaan mutta Suomi on pitkä maa.
Akuilla toimivia laitteita ylistetään turhan paljon kun ei vielä tajuta minkälaisen ongelman ne vielä tulevat aiheuttamaan kaivostuotannon ja loppusijoituksen ongelmilla päästöjen suhteen vesistöihin ja maaperään. Siinä on sitten turha lähtiä Laphiin ajelee puhtaiden vesien ääreen jos nekin menetetään.
ps.
Ilmaston muutoshan alkoi jo tuhansia vuosia sitten kun mannerjää alkoi muistaaksen Englannin tasolta sulamaan ja sama jatkuu. Ei ollut Suomesta vielä tietoakaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

        Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
        NATO
        272
        4468
      2. Stefu haikailee

        Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        267
        3601
      3. Harmi mies ettet arvostanut

        Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
        Ikävä
        159
        1897
      4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

        Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
        Suomalaiset julkkikset
        26
        1799
      5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

        Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
        Maailman menoa
        299
        1477
      6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

        Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1027
      7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

        “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
        Suomi24 Blogi ★
        18
        957
      8. en vaan saa häntä pois

        Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
        Ikävä
        122
        911
      9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

        Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
        Sinkut
        235
        883
      Aihe