Elämä on sekavaa

Anonyymi

Miten korjata itsensä mieleen pahasti vaikuttaneiden tapahtumien jälkeen? Mistä voi hakea apua ja löytää joku rauha? Käy koko aika ylikierroksilla ja se on vaikuttamaan tekemisiin ja sanomisiin.

Oikeasti tiedä mitä tehdä ja on ihan hukassa. Tarvitsee muutakin kuin lääkkeitä. Lisää hyviä kokemuksia, mutta tuntuu saavan vain muuta.

13

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos oot jonkun opilaitoksen piirissä, mee terveydenhoitajalle.
      Sit on näitä kriisipuhelimia, joihin voi soittaa.
      Sulla voi olla traumoja. Ne aiheuttaa sen ylivireystilan usein.
      Aloita vaan kertomalla jolleki ammatti-ihmiselle pahasta olostasi.
      Tsempiä!

    • Anonyymi

      Ensimmäinen askel on tosiaan se että käyt puhumassa asiasta jollekin, esim. jos olet nuori niin oppilaitoksen terveydenhuoltopalvelu, jos aikuinen työterveys tai sitten ihan yleislääkärin vastaanotto.
      Kerrot huolesi ja sen, että tarvitset psykologista apua. Siitä se sitten lähtee. Psykoterapiaan voi hakeutua joko yksityisesti jolloin maksat kaiken itse, tai voit tietyin ehdoin hakea Kelan korvaamaan kuntoutusterapiaan. Siitäkin joutuu maksamaan omavastuun käsittääkseni. Neuvoja tähän löytyy varmasti Kelan sivuilta.
      En itse asu Suomessa enkä tunne suomalaista terveydenhuoltoa, mutta sen verran mitä olen kuullut jotenkin noin se menee.
      Kysy rohkeasti. Onnea matkaan!

      • Anonyymi

        "tai voit tietyin ehdoin hakea Kelan korvaamaan kuntoutusterapiaan. Siitäkin joutuu maksamaan omavastuun käsittääkseni. "

        Jos on oikeutettu toimeentulotukeen, kuntoutuspsykoterapian omavastuu korvataan toimeentulotuen perusmenona. Samoin matkat terapiaan.


    • Anonyymi

      Lyhyt vastaus pitkään asiaan, lääkkeiden vaihtoehtona: magnesium. Se lievensi ahdistusta ja ylikierroksilla käymistä ainakin minulla huomattavasti. Luontaistuotekaupoista, supermarketista tai apteekista. Ei magnesiumoksidi, koska siitä tulee vatsaoireita eikä se imeydy hyvin, vaan joku esim. magnesiumsitraatti tai muu muoto.

      Käytin aiemmin bentsodiatsepiinia ajoittain, ja sillä on kuten kaikki tietävät pahoja sivuvaikutuksia eikä sitä voi käyttää jatkuvasti. Magnesium auttoi niin etten ole kertaakaan tarvinnut lääkettä. Vaikutus oli niin iso että sitä oli aluksi vaikea uskoa. Bentsot ovat minulla kaapissa varalla yhä. Otin magnesiumia kaksi 370 mg tablettia ja myöhemmin yhden.

      Minulla siis oli ja on yhä voimakasta ahdistusta, (diagnoosinkin olen käynyt hakemassa joten ei mitään lievää). Ahdistus johtuu tietysti elämäntilanteesta ja asioista joita minulle on tapahtunut, traumoista jne. Eiväthän syyt poistu millään mitä suuhunsa laittaa, mutta magnesium on rauhoittanut oloa, parantanut untakin. Ja luontaislääkkeillähän on paljon muitakin terveyttä edistäviä vaikutuksia.

      Vaikka söisikin terveellisesti, ahdistus ja stressi kuluttavat hivenainevarastoja. Esim. parsakaalissa ja banaanissa on magnesiumia, mutta kun lukee ravintoainetauluoita esim. Finelistä, huomaa, ettei ruuasta saatava määrä ole kovinkaan kummoinen ainakaan ihmiselle, joka elää kovan paineen alla. Suomen viralliset suositukset joillekin ravintoaineille, mm. juuri magnesiumille ovat kansainvälisesti verrattain alhaiset. Uskon nyt kokeiltuani, että olen kärsinyt pitkään magnesiumin puutteesta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kannattaa varata aika esim kirkon diakoniatyöntekijälle heidän kanssaan voi jutella luottamuksellisesti. Myös rukous auttaa. Lisäksi YouTubesta voit kuunnella mieltä rauhoittavia videoita esim kanavalta Unlock Your Life.

    • Anonyymi

      Puhuit kehon ylikierroksista. Nämä voi auttaa:

      Säännöllinen päivärytmi tuo turvallisuuden tunnetta ja sisältöä päiviisi.
      Jooga rauhoittaa ylikierroksilla käyvää kehoasi (youtubesta löytyy ohjevideoita. kokeile vaikka "anxiety yoga" tai "restorative yoga" - hakusanoja. Ajattele joogaa rentoutuksena jossa rauhoitat kehoasi, älä liikuntana jota suoritat. Muista hengittää syvään sisään ja ulos liikkeiden aikana)
      Meditointi (voi tuntua vaikealta mutta voi esim kuunnella meditointi musiikkia , ohjattuja meditaatioita. Youtubessa on paljon erityisesti englannin kielellä)
      Tietoisen läsnäolon taitojen opettelu : kiinnitä huomiota ympäristöön omien olotilojesi tarkkailun sijaan esim siihen että jalkasi ovat tukevasti maassa, tai läpsäytä itseäsi kevyesti rintaan jolla voit muistuttaa itseäsi että olet läsnä tässä hetkessä
      Rauhallinen hengittäminen rauhoittaa kehoasi
      Luonnossa liikkuminen
      Magnesiumia suosittelen minäkin rauhoittamaan

      On yksilöllistä mikä toimii kellekin

    • Anonyymi

      Ahdistuneen ja ylikierroksilla käyvän ikämiehen purkausta. Itsensä kanssa keskustelua. Montako vuotta vielä tyyppi vielä jaksaa jatkaa?

    • Hei,

      Oletkin jo saanut monia hyviä vastauksia ja neuvoja! Ulkopuolinen keskustelutuki voisi tosiaan olla hyvä voimavara. Asioista keskusteleminen voi auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja helpottaa jaksamista.

      Tässä tiedoksesi muutama paikka, joihin voit halutessasi olle yhteydessä, jos haluat jutella tilanteestasi. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti:

      - Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy Mieli Tukisuhteesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Niiden yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Asia ratkeaa murhaamalla ihminen.

      • Anonyymi

        Voi hyvää päivää taas?


    • Anonyymi

      Meditointi ja paikallaanoleminen saattaisi rauhoittaa.

      On myös erilaisia mindfullness, rentoutumis-ja hengitysharjoituksia(joita voi googlailla)

      Sitten painojen nostelu ja esim kahvakuulatreeni vakauttaa myös oloa.

      Hierojalla, osteopaatilla, akupunktiossa, fysioterapeutilla, naprapaatilla, tai kraniosakraalihieronnassa voi myöskin käydä kokeilemassa jos se vapauttaisi selän lukkoja

    • Anonyymi

      Jokin uusi kiva tekeminen voisi auttaa sinua saamaan onnistumisen kokemuksia, mutta mikä se sitten olisi niin sitä voisit miettiä jonkun ammatti-ihmisen kanssa yhdessä. He auttavat sinua löytämään piilossa olevat vahvuutesi.

      Jokin terapia voisi olla hyvä juttu. Kannattaa olla tarkka terapeutin suhteen, että kenen kanssa tulee luotettava ja turvallinen fiilis.

      Terapiaan voisit hakeutua esimerkiksi terveyskeskuksen tai jos sinulla on voimassa oleva hoitotaho niin sen kautta. Otat vain asian esille.

      Tiedän että sulla saattaa olla tunne että mikään ei auta mutta anna asialle mahdollisuus. Toisen ihmisen näkökulma asioihin voisi auttaa näkemään asiat toisin.

      Hyvää joulun odottelua! :)

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      91
      3829
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1989
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1803
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1672
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1493
    6. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      102
      1493
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1432
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1344
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1297
    Aihe