Vihreät sanoivat, että sellaiset paperittomat jotka ovat voineet saada työpaikan ja ovat työssä, tälkä syyllä voidaan myöntää oleskelulupa.
Miten voi olla työssä, kun ei ole pankkitiliä, osoitetta eikä henkilötunnusta. Miten tälläisestä työntekijästä hoidetaan lain vaatimat velvotteet. Todellisuudessa on tehty pimeää työtä.
Miten voi olla työssä, kun ei ole pankkitiliä, osoitetta eikä henkilötunnusta. Miten tälläisestä työntekijästä hoidetaan lain vaatimat velvotteet. Todellisuudessa on tehty pimeää työtä.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ja sitten ne ovatkin hokkuspokkus ihmiskaupan uhreja ja saavat oleskeluluvan. Sen jälkeen he taatusti vain oleskelevat.
DeLuxe elämää jonka elämän veronmaxajat maxaa
Ohisalon mielestä ne jopa maksaa veroja Suomeen, miten se onnistuu ilman papereita.
Hutisalo nyt puhuu huti puheitaan
Täytyy myöntää että Ohisalo ei taida nauttia enää kenenkään luottamusta, kuten ei Marin tai muukaan hallitus. Näistä ei ole ministerin tehtäviin eikä mihinkään päättäviin elimiin. Rikollisia ovat lähinnä.
Näistä paperittomista pummeista pitäisi pystyä puhumaan avoimesti paskasakkina, ilman että on tekaistussa oikeudenkäynnissä taloudellisesti rangaistavana.
Ne eivät Suomeen kuulu!
Jos Ohisalo on toista mieltä, niin ottaisi edes kymmenen sellaista kämppäänsä asumaan! Pääministeri Sipiläkin katui tarjoustaan.
ei paperiton saa avattua edes pankkitiliä, tämä ministeri on valehtelija ja hänen on erottava koska valehtelee.
Valtio jakaa näille nimettömiä prepaid mastercard kortteja joihin palkka maksetaan. Aika kyseenalaista touhua jos suoraan sanotaan.
Sinullekko ne pitäisi sitten jakaa, työttömälle pellelle. Ihan oikein että reippailla työtätekevillä maahanmuuttajilla on paikka minne laittaa pesämuna. Hehän saattavat säästää vaikka tontin ostoa varten ja päästä näin ihan maan omistajaksi.
Reippaita työtätekeviä? Älä naurata... Rintama- ja sotilaskarkureita, jotka käyttävät järjestelmää häikäilemättömästi hyväksi. Irakin kurdit ovat pahimpia rikoksentekijöitä pääkaupunkiseudulla. Huumeet, raiskaukset ja rahanpesu. Rikoksella hankitut eurot pestään parturiliikkeissä ja pitzerioissa.
Arvostan 😔 Olen kanssasi samaa mieltä!
Reippaita poikia kun töitä haetaan vaikka lähtömaassa ei ole papereita myönnetty.
Oleskelulupa tullaan myöntämään niille, jotka jo täällä oleskelevat.
Myös niille myönnetään oleskelulupa, jotka täällä jo työskentelevät ilman lupaa ja maksavat veronsa eivätkä ole vielä tehneet mitään rikoksia.
Luvatta työskentelyä ja luvatta maassa oleskelua ei katsota rikokseksi, jos ei ole ajanut esim. ylinopeutta omistamallaan yksityisautolla.
Etkö ymmärrä, ettei voi työskennellä laillisesti jos ei ole hetua, eikä pankkitiliä. Se o mahdottomuus hoitaa yhteiskunnalle kuuluvat velvoitteet.
Vihreiden #unelma realisoituu naapurimaassakin joka ikinen päivä:
https://pt-media.org/2020/11/05/vindelnissa-kouluraiskaus/
Vihreät ovat luoneet ihmiskaupan ja ilmaisen työvoiman maahamme, siten saa pysyvän oleskeluluvan..,
Vihree-punikien valesta ja suomalaisen nöyryytystä kaikki näitten puuhastelu
Mistä työnantaja voi löytää paperittoman ja vielä palkata. Aika erikoinen tapaus.
Ne on "muka" töissä jonkun tutun pizeriassa ilman palkkaa jonkin aikaa että saavat oleskeluluvan ihmiskaupan uhrina. Maksavat siten bonukset oleskeluluvasta pizzerian pyörittäjälle. Täysin suunniteltu juttu. Suomalaiset päättäjät ovat täysin tyhmiä tai tekevät avoimesti myyrän työtä tuhotakseen suomen.
Kirtäkää kaukaa nämä paikat.
Työtä ilman palkkaa ei saa teettää, sekin on laitonta.
Nämähän noudattaakin Suomen lakia ihan pilkulleen, vai?
Vihreät = rikollispuolue
valtiopetturit kuuluu linnaan!
Suurinosa suomalaisista kannattaa Vihreitä, joten sinä olet sa valtion petturi enemmistön äänin.
Elikkäs vihreät luovat matuille taas lisää rikollisia markkinoita. Pizzeriayrittäjä Ali palkkaa Ali Kakkosen pizzeriaansa täydellä palkalla. Käytännössä Ali Kakkonen maksaa palkastaan takaisin 80 prosenttia seuraavat kaksi vuotta jotta saa maksettua työlupansa. Ali Kakkonen yhdistää perheensä Suomeen. Ei ole enää vitsi sanoa vihreitä maanpettureiksi, sitä he todellakin ovat.
Ovat työssä vaikkapa maan suurimmassa sipulin tuottajalla. Istuttavat, kitkevät korjaavat, kuorivat, pakkaavat, kuutioivat, pakastavat, toimittavat sipuleita asiakkaille.
Lisäksi ylläpitävät tuotantoa tehtaassa, korjaavat ja huoltavat koneita.
Ei mikään laillinen yritys palkkaa laittomia ja paperittomia ihmisiä, joten eläpä höpötä.
RKP harohampainen hurri kiirehtii lakiesitystä. Ovatko nämä paperittomat alipalkalla keräämässä Munsalan tomaatteja, ilmeisesti.
Ei ne oo paperittomia.Vaan laitomasti maassa olevia olioita
Sanoit juuri niinkuin se asia on. RESPECT!
Mitens niiden eläkekiertymät on ???
Vihreät on mielipuolia