työttömyyskorvausta kuuluvaksi kaikille työntekijöille, joilta peritään maksut palkasta. Valtio on käytännössä tämän korvauksen maksaja, ei ay liitot, vaikka niin annetaan ymmärtää helposti, arviolta 70 000 työntekijää kokee nyt tämän vääryyden ja oikeusvaltioon rakentuvan perusoikeuden, MIKSI ?
Miksi Vasemmisto vastustaa ansiosidonnaista
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
maksan n. 600e vuodessa teollisuusliitolle. Teollisuusliiton ammattiliiton pomo Aalto sai tuloja yli 300.000 vuodessa. Härskiä toimintaa. Olen samaa mieltä aloittajan kanssa rahojen ansiosidonnaisesti myös liittoon kuuluville. Kuitenkin niin että ammattiliiton jäsen saa 5 prosenttia enemmän kuin kuulumaton joka on ammattiliiton osuus maksetuista rahoista.
- Anonyymi
Oikeistotrollin aloitus numero miljoonasata.
- Anonyymi
Hakaniemi vastustaa, vaikka pitäisi ajaa työntekijöiden puolta.
- Anonyymi
Demari Rinne oli ensimmäisenä hallituskauden alussa näyttämässä punaista valoa tälle ajatukselle, joka kohtelisi kaikkia työntekijöitä oikeudenmukaisesti, sekä tasa-arvoisesti suomessa.
- Anonyymi
AY liitot ei maksa työttömyydestä maksettavia ansiosidonnaisia, kuin n. 5 %, valtio maksaa n. 95 % , eli käytännössä koko korvauksen, tämä korvaus kuuluu kaikille 95 % mukaan, jos joku haluaa 5% suurempaa korvausta, liittymällä ay-liittoon tai Loimaan YTK sen sitten voi saada, näin sen kuuluu mennä oikeusvaltiossa.
- Anonyymi
Kojamon pöytiin ei työttömät pääse syömään, vaan ay johtajat.
- Anonyymi
Vasemmisto vastustaa ansiosidonnaista, koska jäsenmaksuista, jotka maksetaan ay-liitoille ne saavat vaalirahaa. Demarit ainakin 160 000/vuosi, vasemmisto vähemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasemmisto vastustaa ansiosidonnaista, koska jäsenmaksuista, jotka maksetaan ay-liitoille ne saavat vaalirahaa. Demarit ainakin 160 000/vuosi, vasemmisto vähemmän.
Hieno ansionsidonnainen puolueelle, joka kuuluisi työttömille, mutta eihän Niina Malm halua kaikille kuuluvaa samaa oikeusturvaa työttömyyden aikana, tuli hyvin eilen Ukkolan ohjelmassa näkyviin, kysymys demareille: MIKSI VASTUSTATTE ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hieno ansionsidonnainen puolueelle, joka kuuluisi työttömille, mutta eihän Niina Malm halua kaikille kuuluvaa samaa oikeusturvaa työttömyyden aikana, tuli hyvin eilen Ukkolan ohjelmassa näkyviin, kysymys demareille: MIKSI VASTUSTATTE ?
Hyvä kysymys, hiljaista tuntuu olevan, kun perusteita ei ole kaikille samaan oikeuteen perustuvaa ansiosidonnaista, keskustassa taitaa nyt olla ainoa toivo asian korjaamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652242Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2182119- 1171428
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161183- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki84930Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875