206 1.4 -05 öljynsuodattimen vaihto

Tee se itse

Näyttää tässä uudessa autossani olevan jonkinlaisen muovikuoren sisällä pystyasennossa tuo öljynsuodatin, kun ennen oli vaaka-asennossa ihan normaali metallikuorinen suodatin.

Kysymys kuuluukin, että onko paljon hankalampi vaihtaa kuin tavallinen? Valuuko öljyt koneen kylkeä pitkin alas jne.? Millä avaimella tuo kuori avataan?

Tekis mieli vaihtaa öljyt, vaikka se ei ensihuoltoon kuulukaan. Ja tekis mieli tehdä se ihan itse monien arveluttavien huoltokokemusten jälkeen. Tietäis mitä öljyä koneeseen on laitettu ja eritoten, että PALJONKO... Vanhaan autoon laitettiin kerran ihan maahantuojan huollossa "pari" litraa liikaa, eikä meinannut enää kone edes käydä.

9

3733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23

      23

    • rans

      Ranskalaista viisautta.27mm hylsy käy .Öljyt valuu kun suodatin nousee kopan mukana ylös.Öljyt täytyy imasta suodatinkotelon pohjalta.Muovinen kotelo ihmetyttää.Tarkastettava öljyn vaihdon jälkeen vuotaako kotelon tiiviste.Pakoputki vieressä tulee hyvät käryt tai tulipalo.

      • JoopatiJoopa

        Ranskalaista viisautta?

        Aikoinaan mersussa oli aivan samanlainen rakenne. Silloin se varmaankin oli hyvä ellei suorastaan erinomainen?


      • suodattaja

        Panos suodattimen vaihto on tosi helppo. Eikä sellaisia ole vain pösössä,
        volvossa ja mersussa se on ollut iät ajat.
        Kummallista on että metallikuorinen suodin maksaa 8€ kun patruuna maksaa 22€


      • helpponakki

        1.6Hdi samanlainen suodatinsysteemi. Öljyä ei valu muualle kuin öljypohjaan. Erittäin kätevä systeemi. Suodatinptruunan mukana tulee aina uusi tiiviste joten mitään vuotoja ei ole.


    • Anonyymi

      307-04 1.6 Tarvisin neuvoa, öljynsuotatimen irroitukseen "muovikotelosta". Ilmeisesti joku jippo, jota en hoksi. Särkyy jos yritäisi käytää voima. Suotatimessa on muovinen "häntä". Kiitos ennakoon jos joku neuvoisi.

      • Anonyymi

        Ei se suodattimen särkyminen irroitettaessa mitään haittaa, kun uuden suodattimenhan olet sinne asentamassa.


    • Anonyymi

      Onko tuossa kotelossa, jotkut kiinikeet jotka voi murtua. Kun suotatinta koitaa kiskoa irti, tuntuu ottavan muoviosat tiukast toisiinsa.

    • Anonyymi

      On hyvä, että suodatin pakataan kuoren sisään. Näin ei tarvitse joka kerta vaihtaa ulkokuorta. Se jo sinällään säästää luontoa.
      Tuossa joku mainitsi: "ennen oli vaaka-asennossa ihan normaali metallikuorinen suodatin. "
      Ennen juuri oli vaihdettava sisäosa eli se varsinainen suodatin. Onneksi se on jälleen yleistynyt.
      Näissä Peugeotissa on jokin suodattimen muovinen kiinnike, joka pitää suodattimen kuoressaan asennusta helpottamaan. Täytyy olla varovainen kun suodattimen irrottaa kuoresta. Muistaakseni sitä kiinnitysosaa ei saa erikseen, vaan tulee kuoren mukana.
      Jos öljyä irrotusvaiheessa tahtoo valua moottorin kylkeen, hyvä neuvo on vähän löysätä koteloa niin, että öljy pääsee valumaan öljykanavan kautta öljypohjaan.
      Aikoinaan, kun olin asentaja, joissain oli metallikuorisuodatin pystyasennossa. Löin meisselillä pienen reiän suodattimen päälle. Näin öljy pääsi vapaasti valumaan öljypohjaan ja suodatin tyhjentyi lähes kokonaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22259
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9466
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7460
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6305
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5930
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4946
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4600
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      100
      4359
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      85
      2026
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      77
      1320
    Aihe