kumpi se nyt sit on?

Onko kenellekään sattunut samanlaista että rakenne ultrassa sanottiin että tyttö tulee ja nyt rv 30 2 oli lääkäri sitä mieltä että pojalta näyttää.. siis onko se niin että nyt sit se on poika ja uskallan ostaa pojan vaatteita vai saattaako se vielä muuntua tytöksi..
4866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ne arviot ei todellakaan aina pidä paikkaansa. Olen kuullut paljon tarinoita, että yhtä povataan ja toinen tulee. Tytön sukupuolielimethän esimerkiksi kehittyvät vasta muitaakseni viikon 25 tienoilla, jos en ole ihan väärässä. Eihän siitä voi olla varma, jos et nyt ole 4D-ultrassa tms. ollut.

Äänestä

sitten kumpi on tulossa kun kolme eri lääkäriä sanoi saman sukupuolen(sattui lääkäri käynneillä aina eri lääkäri). Tietenkään en sanonut mitä edellinen lääkäri oli sukupuoleksi nähnyt. Ja sitten vaan kauppaan vaaleanpunaisia pikkuvaatteita ostamaan........

Äänestä

että noin 20-viikolla syntyneistä vauvoista ei läheskään aina pysty sanomaan sukupuolta. Siinä vaiheessa ei välttämättä ole vielä ulkoiset sukupuolielimet kehittyneet riittävästi. Niinpä siis normaalissa rakenneultrassa tällainen vauva näyttää tytöltä, koska pallit ei oo vielä tulleet näkyviin.

Mut sit synnytyssalissa se selviää, kumpi on - yleensä, sillä välillä syntyy lapsia, joista ei edes heti synnyttyä pysty määrittelemään sukupuolta.

Äänestä

Viikolla 20 ei voinut vielä sanoa juuta eikä jaata sukupuolesta. Viikot heittelevät harakanpyllyä ja nyt mens. viikolla 21 sanottiin että vauva näyttää olevan 22. viikolla (suurimmaksi osaksi), kun taas joku osanen vauvasta, oliskohan ollut vatsa (tullut äitiinsä;) - oli jo viikolla 23! Tietenkin utelin että kumpikohan voisi olla kyseessä ja lääkäri kehui että vaikuttaa tytöltä. No minähän siitä tietenkin ilahtumaan. Pääsen vielä parin viikon päästä jälleen ultraan, joten varmistusta on tulossa toiseltakin lääkäriltä. Tyttövauva olisi harras ja erittäin pitkäaikainen toive kun poikakin jo on, joten uskallan nyt elää siinä toivossa..ylipäätään ihme kohdallani että vauva siellä vattassa tosiaankin asustelee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sippu kirjoitti:

Onko kenellekään sattunut samanlaista että rakenne ultrassa sanottiin että tyttö tulee ja nyt rv 30 2 oli lääkäri sitä mieltä että pojalta näyttää.. siis onko se niin että nyt sit se on poika ja uskallan ostaa pojan vaatteita vai saattaako se vielä muuntua tytöksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu