Tämä on kansalaisaloitepalvelu - syntymättömien oikeus.
"Ehdotuksen tarkoitus on taata lapselle lain täysi suoja hedelmöityksestä eteenpäin.
Ihmiselämä alkaa hedelmöityksestä. Sen tähden, syntymätön lapsi tuleekin tunnustaa ihmiseksi, jolle perustuslaki takaa yhdenvertaisuuden. Syntymättömällä lapsella on oikeus jo alkaneeseen elämään, vapauteen ja henkilökohtaiseen koskemattomuuteen.
Nykyiset aborttilait ovat ristiriidassa perustuslain kanssa, sillä ne sallivat syntymättömien ihmisvauvojen surmaamisen. Perustuslain mukaan ketään ei saa tuomita kuolemaan, kiduttaa eikä muutoinkaan kohdella ihmisarvoa loukkaavasti. Abortti kuitenkin tuomitsee syntymättömän lapsen kuolemaan. Ennen kaikkea abortti loukkaa ihmisarvoa, joka ei perustu ikään, kokoon, kehityksen tasoon, tai riippuvaisuuteen toisista.
Jokaisen, joka on osallinen syntymättömän lapsen elämän riistämiseen, tulee joutua rikosvastuuseen lain edessä samalla tavalla kuin jo syntyneen elämän riistämiseen osalliset.
Perustelut
Abortti on tietoinen ja ennalta suunniteltu päätös surmata kohdussa oleva lapsi. Ihmiselämä alkaa hedelmöityksestä ja abortti tuhoaa tämän elämän.
Usein abortin hyväksymistä perustellaan naisen oikeuksilla. Nämä perustelut rikkovat kuitenkin perustuslain jokaiselle ihmiselle takaamia oikeuksia. Naisen oikeus määrätä omasta kehostaan ei oikeuta aborttia, sillä se vahingoittaa toisen ihmisen kehoa kuolettavasti.
Äidillä ei ole oikeutta vahingoittaa tai surmata omaa jo syntynyttä lastaan, sillä lapsella on oikeus perustuslakiin perustuvaan koskemattomuuteen ja yhdenvertaisuuteen. Hedelmöittynyt lapsi on yhtä lailla ihminen ja oikeutettu koskemattomuuteen. Syntymättömän ihmisarvo ei ole riippuvainen siitä, kuinka hän on saanut alkunsa, hänen sijainnista, kehityksen tasosta, kehitysvammasta, terveydestä, äidin sosiaalisista paineista, hankalasta elämäntilanteesta, tai siitä tahtooko hän tämän lapsen. Ihmisarvoa ei voida lahjoittaa ulkopuolelta, vaan se on ominaisuus, joka on ihmisessä itsessään. Syy surmaamisen sallimiseen syntymättömien kohdalla on, että heitä ei ole tunnustettu yhdenvertaisiksi lain edessä.
Abortti suoritetaan tavalla, jonka tarkoitus on surmata lapsi. Ensimmäisellä kolmanneksella suoritetut abortit toimitetaan joko lääkkeillä tai kaavinnalla. Lääkkeillä tehdyssä abortissa äiti syö tarjotun lääkkeen (mifepristoni), joka pysäyttää keltarauhashormonin toiminnan, joka on välttämätöntä vauvan ravinnon ja hapen saannille. 1-3 vuorokautta myöhemmin annetaan toinen lääke (misoprostoli), joka käynnistää kohdun supistelun, jonka seurauksena vauva tulee ulos kuolleena. Imukaavinnassa lääkäri laajentaa äidin kohdunkaulaa siihen asti, kunnes se on riittävän laaja päästääkseen tänne kanyylin, joka on kiinnitetty letkulla pulloon ja pumppuun. Vauva imetään ulos ja lääkäri varmistaa ettei mitään vauvasta ole jäänyt äidin sisään.
Toisella kolmanneksella abortti suoritetaan lääkkeellisesti. Annostellut lääkkeet estävät keltarauhashormonin toiminnan (mifepristoni) ja saavat kohdun supistelemaan (misoprostoli), kunnes vauva poistuu emättimen kautta ulos yleensä kuolleena, tai elävänä, jolloin hänet jätetään kuolemaan. Vähintään 22 raskausviikon ikäinen vauva saatetaan myös surmata kohtuun ennen lääkkeiden annostelua ruiskuttamalla vauvan sydämeen myrkkyä (kaliumkloridia). Jokaisen löydettävissä on aitoa kuva- ja videomateriaalia aborteista, jotka osoittavat sen raakuuden ja pahuuden.
Abortti on maamme suurin rikos ihmiselämää vastaan. Kansamme on syyllinen syntymättömien järjestelmälliseen joukkosurmaamiseen ja meillä on velvollisuus lakkauttaa tämä rikos ihmisyyttä vastaan välittömästi."
Käykää kannattamassa tärkeää asiaa! :)
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/7479
Syntymättömien oikeus
Anonyymi
1
75
Vastaukset
Tosi hyvä, että on tämmönen aloite. Hyvä kun jotkut on edes puolustaa näitä pieniä, kun eivät siihen itse pysty. Kannatan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292073
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051886Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641534Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841173
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023