Miksi eniten valitsijamiehiä saanut ei saisi voittaa?

En ymmärrä, eniten ääniä ja valitsijamiehiä saanut ehdokas ei jostain syystä saisi tulla valituksi.
Kansa on puhunut ja sillä selvä. Pulinat pois.
1376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Niin ei tuota ole kai kukaan kritisoinutkaan mutta amerikkalaisessa järjestelmässä on täysin mahdollista että sinänsä määrällisesti vähemmän ääniä saanut voittaa jos saa valitsijamiehet puolelleen tarvittavissa osavaltioissa

Äänestä

Vasemmistolaisessa paratiisissa on vain yksi vaihtoehto jota pitää äänestää. Joten eniten ääniä saanut ehdokas tulee valituksi.

Äänestä
  • Tuon voisi tulkita demokratian halveksumiseksi.

    Äänestä

notiämmä- trump kun poistuu valkosesta talosta niin oikeus odottaa- siellä syyttäjä jo vartoo kieli pitkällä- tule tule trumpetti. täällä ollaan!

Äänestä
  • Mitä noin typerä aloitus tekee Persujen palstalla?.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä noin typerä aloitus tekee Persujen palstalla?.

    Tälle palstalle kuuluu kaikki maan ja taivaan väliltä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä noin typerä aloitus tekee Persujen palstalla?.

    Eikö juuri persupalsta ole typeryksien palsta?

    Äänestä

Niinpä niin. Se on mielestäni epädemokraattista jos hävinnyt nostetaan väkisin voittajaksi.
Olisi se nyrkkeilyssäkin ihmeellistä, jos tyrmätty virkoamisen jälkeen julistettaisiin voittajaksi.

Äänestä

Miksi eniten kansanedustajia saanut puolue ei saisi olla Suomen hallituksessa?

Äänestä
  • Olisi saanut olla. Mutta pirstoutui. Oma syy!

    Äänestä

  • Sossut sai eniten edustajia ja on nyt pääministeripuolue.

    Äänestä

Israelissa ollaan nyt hyvin hyvin vihaisia. Kuivuuko nyt kasaan yhteinen lähi-idän huijaus Trumpin kanssa?

Äänestä

Vassarilla aloitus sivuna persujen palsta. Ei kykene muualle kommunikoimaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

En ymmärrä, eniten ääniä ja valitsijamiehiä saanut ehdokas ei jostain syystä saisi tulla valituksi.
Kansa on puhunut ja sillä selvä. Pulinat pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu