Taivaan kodista ja perille päässeitten juhlasta tiedetään hyvin vähän. Raamatussa siitä kerrotaan vain viittauksenomaisesti.
Apostoli Paavali kirjoittaa kuin aavistellen korinttolaisille: ”Me julistamme, niin kuin on kirjoitettu, mitä silmä ei ole nähnyt, eikä korva kuullut, mitä ihminen ei ole voinut sydämessään aavistaa, minkä Jumala on valmistanut niille, jotka häntä rakastavat” (1. Kor. 2:9).
Apostoli Johannes puolestaan kirjoittaa kirjeessään Jumalan lasten päämäärästä seuraavasti: ”Rakkaat ystävät, jo nyt me olemme Jumalan lapsia, mutta vielä ei ole käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Sen me tiedämme, että kun se käy ilmi, meistä tulee hänen kaltaisiaan, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena kuin hän on.” (1. Joh. 3:2.)
Verhon takana
Salaisuuden verhon toiselle puolelle saamme kurkistaa Johanneksen Ilmestyskirjan kuvauksessa, ”jonka Jumala antoi hänelle näyttääkseen palvelijoilleen, mitä pian on tapahtuva” (Ilm.1:2): ”Tämän jälkeen näin suuren kansanjoukon, niin suuren, ettei kukaan kyennyt sitä laskemaan. Siinä oli ihmisiä kaikista maista, kaikista kansoista ja heimoista, ja he puhuivat kaikkia kieliä. He seisoivat valtaistuimen ja Karitsan edessä yllään valkeat vaatteet ja kädessään palmunoksat”. (Ilm. 7:9).
Tämä suorastaan huikaiseva näky liittyy kysymykseen, joka uskovaisille välillä esitetään: Luuletteko, että vain te pääsette taivaaseen? Näin pienikö on mielestänne pelastuvien ihmisten joukko?
Karitsan verellä valkaistut
Ihmisiä on kaikkina aikoina kiinnostanut tuonpuoleisuus ja pelastuvien määrä. Sitä kysyttiin myös Vapahtajalta: ”Herra, onko niin, että vain harvat pelastuvat?” (Luuk. 13:23.)
Jeesuksen vastaus ei sisältänyt määriä, vaan oleellisemman viestin: ”Kilvoitelkaa päästäksenne sisään ahtaasta ovesta. Minä sanon teille: monet yrittävät mennä sisään mutta eivät siihen kykene.” (Luuk.13:24.)
Johannekselle näytetyssä näyssä kansanjoukkojen lisäksi läsnä olivat enkelit, vanhimmat ja neljä olentoa. He kaikki heittäytyivät maahan kasvoilleen osoittamaan kunnioitusta ja kiitosta valtaistuimella istuvalle. Johannes kuuli myös kiitoslaulun, joka oli kuin paljojen vetten pauhu.
Yksi vanhimmista kysyi: ”Keitä nämä valkeavaatteiset ovat? Mistä he ovat tulleet?” Hän saa vastauksen Herralta: ”Nämä ovat päässeet suuresta ahdingosta. He ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne karitsan veressä.” (Ilm. 7:13–14.)
Uutta maata tähyillen
Tämä vastaus sisältää meille turvallisen ja lohduttavan viestin kilvoituksen matkalle: taivaassa tiedetään meidän vaivamme, ahdistuksemme ja kiusauksemme. Tiedetään vaikean tuntuiset kysymyksetkin, joita meille esitetään. Tiedetään omasta järjestämme nousevat epäilyt. Tiedetään ja valvotaan, kun kohtaamme ristiä ja itkemme omaa huonouttamme.
Kerran vaivat päättyvät ja risti vaihtuu kruunuksi, niin kuin virren sanoissa kuvataan: ”Ja valtamerten ääriltä ja maan he käyvät juhlaan arvaamattomaan. Soi Jumalalle kiitos ainiaan. Halleluja, halleluja, halleluja! (VK 142:7)
Jo täällä ajassa, armon auringon paisteessa tuntuu joskus virrentekijän sanoin: ”Sydämessä soi jo ääni taivaan kiitossävelten. Toivossa nyt nostan pääni, uutta maata tähyilen. Uutta virttä Karitsalle siellä sitten veisataan, ylistystä Jumalalle väsymättä milloinkaan.” (VK 621:5)
Martti Murtoperä
Valtaistuimen edessä
Anonyymi
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei saa kuikkia verhojen taakse jos verhojen takana olija ei halune kuikittavahan.
Helppo on tyhmiä vedättää keksityillä saduilla.
- Anonyymi
Aivan, valtaistuimen edessä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1772681- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3681069