Istun pöydän ääressä. Toisella puolen pöytää, minua vastapäätä, istuu ystäväni. Hän puhuu. Puheen vuolaassa virrassa kuulen Jumalan huolenpidosta, mutta myös elämän raskaista kokemuksista.
Kuuntelen. Sanani ystävälle ovat vähäiset. Koen taitamattomuutta lohduttajana. Lähtiessään hän kuitenkin ilmaisee tulleensa lohdutetuksi. Mikä häntä lohdutti?
Milloin lohdutusta tarvitaan?
Millaisia ovat ne tilanteet tai tapahtumat elämässäsi, jotka synnyttävät sinussa lohdutuksen tarvetta?
Ehkä lapsuudestasi muistat – aikuisen näkökulmasta katsottuna pieniä – sattumuksia, joissa äiti tai isä sinua lohdutti. Aika kuluu, lapsi aikuistuu. Kokemuspiiri laajenee laajenemistaan, ja vihdoin se yltää maapallon ääriin saakka.
Viestit maapallon tilasta luonnonmullistuksineen, ihmisten ja kansanryhmien välisistä selkkauksista ja sodista voivat saada meidät ahdistuneeksi, kokemaan jopa lohduttomuutta. Kuitenkin Jumalan sanasta tiedämme, että Jumala voi meitä rohkaista kaikissa ahdingoissamme. Hän lohduttaa.
Paavalin kirjeestä Korintin seurakunnalle luemme: ”Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, armahtava Isä ja runsaan lohdutuksen Jumala!” (2. Kor. 1:3).
Jumalan moninainen lohdutus
Miten Jumala lohduttaa rankkojen uutisten saartamaa ihmistä? Entä raskaassa henkilökohtaisessa elämäntilanteessa olevaa? Runsaan lohdutuksen Jumalalla on käytössään lukuisia keinoja. Tästä kertoo katkelma edellä lainatusta Paavalin kirjeestä:
”Hän rohkaisee meitä kaikissa ahdingoissamme, niin että me häneltä saamamme lohdutuksen voimalla jaksamme lohduttaa muita ahdingossa olevia. Niin kuin Kristuksen kärsimykset ovat tulleet runsaina meidän osaksemme, samoin on Kristus tuonut meille runsaasti lohdutusta.
Jos me olemme ahdingossa, se koituu teille lohdutukseksi ja pelastukseksi. Jos saamme lohdutusta, myös te rohkaistutte kestämään samoja kärsimyksiä, joita me saamme kokea. Me luotamme lujasti siihen, että te kestätte. Tiedämmehän, että niin kuin te saatte osanne kärsimyksistä, saatte myös lohdutuksesta osanne.” (2. Kor. 1:4–7.)
Tämä Jumalan sana osoittaa, että Jumala on uskonut ihmiselle suuren tehtävän suunnitelmansa toteutuksessa. Tehtävänä on lohdutuksen saaneena lohduttaa lähimmäistä. Lohdutuksen lähde ja voiman antaja on sekin, kun koettelemuksissa oleva näkee ystävänsä kestävän vaikeuksissaan.
Paavali kirjoittaa lujasta luottamuksesta lähimmäisten selviytymiseen. Kysymyksessä on luottamus Jumalan voimaan, hänen johdatukseensa. Taivaallinen Isä kyllä tuntee ihmisen syntisyyden ja heikkouden. Hän ei olekaan jättänyt seuraajiaan heille antamissaan tehtävissä oman ymmärryksen ja päätelmien varaan. Hän on antanut heille johdattajaksi Pyhän Hengen.
Ikuisen elämän toivo lohduttaa
Pyhä Henki mahdollistaa sen, että Jumalan kutsuva ääni on vielä kuultavana. Se kuuluu Jumalan valtakunnasta evankeliumin saarnassa, joka on Jeesuksen lähetyskäskyn mukaista julistusta syntien anteeksiantamisesta. Sen vastaanottaminen tuo parhaan lohdutuksen tämän ajan ahdistuksissa, mutta sen lupauksena on myös iankaikkinen elämä.
Pöytäkeskustelussa ystäväni tuli lohdutetuksi Jumalan lohdutuksella. Evankeliumin sanoma syntien anteeksisaamiseksi sai vahvistaa hänen yhteyttään taivaalliseen Isään. Niin minunkin.
Veikko Sivula
Toivoa lohduttomalle
Anonyymi
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Toivoa kaikille lohduttomille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883