Kuka on vierelläsi sairasvuoteella ja pitää sinua kädestä? Miehesikö vai...?
Mites nainen sit vanhana?
Anonyymi
31<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mun 10 vuotta nuorempi mieheni.
Liekkö enää niin vanhana?
Ainakin poikani.
Liekkö kerkiää paikalle silloin?
Itsestähän se on kiinni millaisena pitää välit läheisiinsä.
Niin no se.
Ei luultavasti kukaan.
Liekkö noin? Kyllä siellä joku silloin on.
Ei välttämättä. Esim. Sairaalassa tai palvelukodissa hoitajat ei ehdi istua kenenkään kuolinvuoteen vieressä kuin hetken aikaa.
Lapsia eikä puolisoa ole.
Mutta monesti ihminen nukkuu silloin pois, kun äärellä ei ole sillä hetkellä ketään.
Sama täällä. Olen ainoa lapsi, jolla ei ole puolisoa saati lapsia. Yksin tulen olemaan hamaan tulevaisuuteen. -ihan sivusta
Älä huoli, joskus sitä joutuu keräämään perheensä maailman tuulista. Kyllä sinä omat ihmisesi löydät.
Varmaan saattohoitaja työnsä puolesta.
No, ei varmaan ole nykyinen mieheni.
Yksityinen lääkäri ja sairaanhoitaja palkattuna. En halua, että kukaan joutuu "roikkumaan" sairasvuoteellani. Toki vierailuja tehdään, mutta en halua edes ajatella, että joku läheinen joutuisi postaamaan sairasvuoteellani 24 h. Ja jos haluaisn käydä vaikka taidenäyttelyssä vielä tai ihan missä vaan, niin samaiset lääkäri sairaanhoitaja käyttäysivät minua missä ikinä haluankin. Ainut vaihtoehto. Tiedän ihmisiä, jotka ovat näin toimineet, ja kaikki ovat olleet tyytyväisiä eikä kenelläkkään jää "velantunnetta tai tunnetta siitä, että jinkun täytyy olla päivystämässä, kun kuitenkin jokaisella on myös oma elämä elettävänä. Maksaa toki, mutta on hintansa väärti sanoi yksi pappa, joka reissasi vielä yhden kesän ympäri ämpäri taidenäyttelyitä ja museoita.
En usko että elän vanhaksi.
Mulla varmaan lapset ja lapsenlapset. Niinhän se yleensä menee, miespuoliset puolisot kun tuppaa kuolemaan aikaisemmin.
Joku joka oikeasti välittää. En halua siihen sillä hetkellä ketään epäaitoa. Sen tiedän jo. Mieluummin kuolen yksin kuin siten, että joku teeskentelee.
Lapset. Tietenkin. Miehet yleensä elävät lyhyemmän elämän, joten leskeys ei kiehdo.
Paitsi jos otankin miehekseni 20 vuotta nuoremman jumalaisen komean miehen, jota olen jo hmm... testannut.
Et sä ketää ota valitsee vähintäänkin samanikäisen.
Robotti vissiin.
Tulevaisuudessa varmaan terminaatorit hoivaa
Ei kukaan. Mieheni saa varmaan tuossa parinkymmenen vuoden päässä. Ikä kriisin ostaa avoauto ja moottoripyörän ja liian pienet nahkahousut sekä tiukan kypärän. Ihastuu työpaikan harjoittelua Lissuun joka joka tavalla parempi nainen kuin minä. Etsimme. Minä muutan pikkuiseen kerrostalo yksilön vähän huonolle alueelle sekakäyttäjien viereen. Lapset ja myöhemmin lapsenlapset käyvät pakolliset käynyt äitienpäivänä ja jouluna. Lopulta käynnit harvenee. Tulee enää kortti sitten ei sitäkään. Pieni eläkeeni riittää juuri ja juuri. Joudun miettimään että ostanko lääkkeet vai ruokaa. Saman aikaiseksi entinen mieheni tekee vielä iltatähden nuorikkonsa kanssa. Istun illat kotona ja vanhenen koska minulla ei tässä kaupungissa ystäviä. Ja kun kuolen löytää minut todennäköisesti huoltoyhtiö koska naapurit ovat valittaneet hajusta.
Etsimme siis eroamme. Piti kirjoittaa.
Mutta sitten naapuriisi muuttaa leskimies Eino, jonka kanssa ystävystyt ja ratkotte ristikoita ja juotte teetä. Yhdessä käytte bingoa pelamaassa seurakuntatalolla, voitatte risteilyliput ja jaatte lääkkeet ja eläkkeet puoliksi.
Ja olette naapuruston sekakäyttäjien lapsille turvalliset ja mukavat varamummo ja varapappa ja lettukestejä pidätte:)
Pitää yrittää kuolla saappaat jalassa.
Kyllä mieheni❤
Yksin sen rajan yli kaikki siirtyy, harvemmin siinä vaiheessa tajuissaan on.
Yhtenä päivänä kuolemme, mutta muina päivinä saamme elää.
Halleluja
Enhän haluaisi kuolla, jos pitäisit kiinni käädestäni.