Kuinka moni?

Absolut

Kuinka moni tänne palstalle kirjoittelijoista asustelee Budapestissa tai unkarissa yleensä?

Itse olen täällä budapestissa jo pari kuukautta ihmetellyt ja tarkoitus olisi vielä syksyyn asti olla.

1

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käväissyt

      Olin pidennetyn viikonlopun Budapestissa ja juuri kotiutunut. Mielestäni se on upea kaupunki, mutta matkaoppaat on joiltakin osin vanhetuneita. Ruoka ja kalja näytti olevan edullista, mutta ihmettelenpä vaan, miten niillä hinnoilla ostetaan kenkiä ja vaatteita. Palkkatasoksi meille kerrottiin, että se on 300-400€/kk. Meillehän ne oli edullisia, mutta mistä ostaa paikalliset? En tietenkään neljässä päivässä ehtinyt kovin laitakaupungille, mutta kävelimme molemmilla puolilla Tonavaa ja vertailimme hintoja ja teimme pikku ostoksia.
      Eniten minua suretti ne töhryt upeiden rakennusten seinissä ja jopa korkeuksissa. Eikä ne kovin kauniita olleet vanhojen rakennusten harjoilla Nokian ja "mäkkärin" mainoksetkaan.

      Olisi kiva kuulla, mitä itse pidät kaupungista. Varmaan ihan kiva ja kevätkin jo pitkällä. Eilen näytti koivuihin puhkeavan hiirenkorvat,kultasäde (-tähti) oli loistossaan ja ne upeat istutukset liikenneympyröissä olivat todella kauniita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1341
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      102
      1197
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      958
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      855
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      678
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe