Ebaysta jotakin

Anonyymi

Keväästä lähtien olen käyttänyt Ebayta. Jonkin verran tilannut sieltä jo. Kaikki tavarat tuli, vaikka yksi teesäkki jäi pyörimään Pekingiin kuukaudeksi. Ihan ok tavaraa.

Kaikki myyjät vaan tahtoo 5 tähden arvostelun. Yhteen takkiin pistin vain 4 tähteä, kun siitä lähti nukkaa. Myyjä sen jälkeen ahdistelemaan, että jätit pahan arvostelun, korjaa se, niin saat 2 €.

Pesin tuon takin, ja sen jälkeen ei tunnu lähteneen enää nukkaa, niin korjasin arvostelun. En ole vielä tarkistanut sainko rahanpalautusta jo.

En kehtaa tuon takia arvostella tavaroita. Olen vähän nirso ja kriittinen asioiden suhteen. Suositellaan, että myyjällä yli 95 % arvostelut.

Olen huomannut, että mikä tahansa tuote Englannista, niin postikulut on ihan hirveät. Joskus tuotteen saa alkuperäisestä kaupasta halvemmalla kuin tilata käytettynä Ebaysta Englannista.

Muuten kyllä Ebaysta saattaa saada halvemmalla tyypillistä Kiina-krääsää kuin esim. Wishistä. Vähän kun etsii niin löytää halvimmat tuotteet.

Muuten on näin aloittelijana vähän hankala löytää tavaraa Ebaysta, valikoima on niin laaja. Ehkä pitäisi osata etsiä paremmin.

Onko mitään vinkkejä, mitä Ebaysta kannattaa ostaa?

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sieltä kannattaa ostaa kaikkea tarpeentonta roskaa mitä ei koskaan saa yhtä halvalla Suomesta. Eikä pidä unohtaa miten tuon elvistely saa naapurinkin kateelliseksi ja tekemään loistavia hankintoja Kiinan maalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4468
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3601
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1897
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1799
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1477
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1027
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      957
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      911
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe