- Niissä pöniköissä lukee "valmistuttaja Teboil Oy"...olisiko Neste, kun kumminkin ovat Suomessa tehtyjä? Nesteen öljyt ovat kadonneet markkinoilta.
Kuka valmistaa Teboilin moottoriöljyt?
6
511
Vastaukset
- Anonyymi
Teboil valmistaa itse öljynsä Haminassa. Siellä on ollut tehdas jo vuosikymmeniä.
Ei se voiteluöljyjen valmistus ole muuta kuin eri aineosien sekoitusta. Tutkimusta tarvitaan, jos itse kehitetään jotain, mutta senkin voi ostaa.
Teboililla on hyviä öljyjä.- Anonyymi
Asia ok..mutta miksi lukee "valmistuttaja"?
Vanha juttu, Skodaliikkeet käyttivät väärennettyjä öljyjä, koko case on esitelty täällä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/14063468/huomio-huomio-skodiin-lisatty-vaarennettya-oljya
- Anonyymi
"Vanhemmat kansalaiset ehkä muistavat ko. kvartin (0,95L) 10W-40 öljyn pullot. Tämä rinnakkaistuonti sittemmin kiellettiin EU-säännöksin, kuten Levis-farkkujen vastaava tuonti myös."
- on se kiusanteko mukavaa.. EUnukkila osaa! - Anonyymi
Kautta aikojen on Porvoon Sköldvikissä ollut Neste Oy:n jalostamo, joka on löyhkännyt aluella niin että päänsärky on valmis jos ei juo riittävästi viinaa laimentamaan päänsärkyä.
Neste Oy taitaa nykyään olla vaihtanut nimensä Fortum Oy:ksi, mutta Porvoon Sköldvikin jalostamo on ja pysyy edelleen.
Kautta aikojen tekivät myös niin, että rakensivat ensin jotakin lisää sinne, ja hakivat rakennusluvat jälkeenpäin.
Uskomatonta miten Suomessa hyvävelipiirit toimivat.
Elostella saa miten haluaa kunhan kuuluu "kultapossukerhoon".
Sama löyhkä on jatkunut jo viidettä vuosikymmentä, eli ihmettelisin ellei öljyjä olisi Porvoon Sköldvikissä jalostettu.
Siellä on aina jättitankkerit purkamassa lastiakin. - Anonyymi
Pennzoil jenkeissä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311325Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373863Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1093029Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1242389Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812045Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961761Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.2991006Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17790Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143735- 53699