Yhden käden saha ja ketjun nopea löystyminen

Anonyymi

Ostin kaksi sahaa, hyvän ja halvan. Stihlillä tehdään kaatohommat ja tukkien pätkiminen ja yhden käden HPG:llä pienet karsimishommat ja "hellapuiden" pätkiminen, omenapuiden karsiminen jne.

Tiedossa on toki, että uusi ketju venyy alussa nopeasti ja vaatii kiristystä usein. Mutta onko tuo HPG:n mukana tullut kiinanketju niin huonolaatuinen vaiko sahan terälaipankiristyssysteemi niin onneton, kun edes viittä minuuttia ei voi sahata ilman että ketju on jo tolkuttoman löysällä?

21

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sekä että. Osta kunnollinen seuraavalla kerralla.

      • Anonyymi

        Ei viitsi ostaa 350 euron rankasahaa. Hoituu ne hommat Tilhilläkin.


    • Anonyymi

      Mikä oli aloituksen pointti?

      • Anonyymi

        lukutaidossa vai ymmärryksessäsi vikaa?


      • Anonyymi

        No jos rautalankaa haluat, niin pointti oli se, että onko tuollaisen kiinalaisen 25-kuution yhden käden sahan terälaipan kiinnityssysteemi niin luokaton että se antaa periksi ja ketju löystyy parissa minuutissa ja vaatii noin usein kiristystä? Vai onko kanssa tehty orkkisketju niin räkärautaa, että se venyy kuin purukumi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No jos rautalankaa haluat, niin pointti oli se, että onko tuollaisen kiinalaisen 25-kuution yhden käden sahan terälaipan kiinnityssysteemi niin luokaton että se antaa periksi ja ketju löystyy parissa minuutissa ja vaatii noin usein kiristystä? Vai onko kanssa tehty orkkisketju niin räkärautaa, että se venyy kuin purukumi?

        On ja on. Mitä seuraavaksi väännetään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On ja on. Mitä seuraavaksi väännetään?

        Väärin, kyllä se on vain ketju joka venyy terälaipan kiinnitys kyllä pitää.


    • Anonyymi

      Aloitus olisi pitänyt tehdä jos ketju EI olisi löystynyt !

      • Anonyymi

        Aktivointi aloitus on aina paikallaan. Venyi sitten ketju kiinnitys tai mikä vaan.


    • Anonyymi

      Olet oikeassa, kiitettävästi näitä palstan aktivointeja nyt tullutkin, mikähän on seuraavan aihe?

      • Anonyymi

        Olisiko ketjun passivointi parempi? Koskaan ei aloiteta mitään!


    • Anonyymi

      Kuka ostaa vielä rankasahaksi bensakoneen? Mulla on ollut jo varmaan viisi vuotta noissa hommissa Makitan sähkösaha, eikä ole ollut mitään ongelmia.

      • Anonyymi

        Sähkösaha on tosi kätevä mökillä, jossa ei ole sähköjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sähkösaha on tosi kätevä mökillä, jossa ei ole sähköjä.

        Hyvä pointti, mutta montakohan sähkötöntä mökkiä Suomessa on todellisuudessa?


      • Anonyymi

        En ainakaan minä osta sähkösahoja koska menee leikkimiseksi. Tarvitsen sahan jolla voi sahata

        Polttoainetankin lataus kestää 10 s" eli katkoton käyttö mahdollista kokoajan täydellä KW joka on ketjusahojen tärkein ominaisuus.

        Johtosahan käyttö jaa pistorasian viereen pihaan joka on kohtalainen rajoite... kun puhutaan puuta sahaavasta ketjusahasta. = polttomoottori on pihassa paljon parempi, kevyempi, huomattavasti nopeampi, halvempi.

        Akkusahoilla käyttö jää minuuteissa niin lyhyeksi että en näe mitään järkeä hankkia sellaista. Akun latauksen odottelua ja esim metsästä tultava äkkiä pois. ja kaikkea muuta huonompaa. Esim paino/sahauskyky, hinta jne.


    • Anonyymi

      Täälläkin on ollut monta vuotta sähkösaha sähköttömällä mökillä eikä koskaan ollut mitään ongelmaa. Siellä se on vieläkin myyntipaketissa.

    • Anonyymi

      Sinähän näet itse pysyykö laippa paikallaan jos ei niin mistä syystä. Koska olet sahan luona.


      Ketjun pituus muuttuu kaikissa ketjuissa, myös sen. lämpötilan muutoksen takia, kumpaakiin suuntaan.

      Siksi sahoissa on sen säätö tehty niin helposti, että laippaa pystyy siirtämään. ( liian tiukalla oleva ketju on kuorma kampiakselille, laakereille, käytössä vie tehoja paljon, syö vetopyörää enemmän, kuluttaa laippaa nopeammin.


      Hyvin oikeassa terässä / muodossa oleva hammas erittäin tärkeä niin ei tarvitse painattaa ja että ketju saa tietysti voitelua.

    • Anonyymi

      Liimaa hiekkapaperia laippaan kitkapinnaksi niin alkaa pysymään paikallaan.

    • Anonyymi

      läpipultti laipasta ja koko sahasta läpi,niin minä tein. kannattaa kuitenkin porata kampuran ohi,muuten tulee sellaset puristukset myllyyn että sitä ei vejä erkkikään käyntiin.
      nimimerkillä: liian läheltä meni.

    • Anonyymi

      Minä laitoin tervattua mulkunoksennusta. Hyvin on pitänyt.

    • Anonyymi

      Näin on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2350
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1031
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1021
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      990
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      756
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe