Täällä meillä ei ole kuin tahvanaisia ja tuppuraisia.
Helsingissä, huomannut, af-ja von-yms alkuisia sukunimiä
Anonyymi
281559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Meilläpä täällä Helsingissä asuu aatelisia;) Tosin, von etuliite ei tarkoita että henkilö olisi aatelinen, riittää kun joku kaukainen sukulainen on ollut siniverinen.
Etuliite af ei tarkoita aatelista, sitä voi käyttää kuka tahansa.
ja uffaffaa käyttää hoo moilaset
Eliitin täytyy jotenkin erottautua. Pankkitilin saldo kun ei näy muille.
Ei ihminen syntyperäänsä valitse sen paremmin kuin junttien kateellisuus taitaa olla perinnöllistä.
Carunan ja Elenian ”verokikkailu” maksanut valtiolle 90 miljoonaa euroa
https://www.iltalehti.fi/talous/a/f844aa76-267e-4c5e-86c6-74e96a30d831
Eivät valitse syntyperää mutta toimivat tietyllä tapaa. Tuossa ylempänä on yksi esimerkki. Alempana toinen (tutkittu juttu).
Rikkaat varastavat ja huijaavat
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2012022815262150
Tällaista ei saa kysyä, heti sanotaan kateelliseksi, miksi?
Tarvitseeko tuota kysyä ? Ei tarvitse paljon johtopäätöksiä tehdä,
jos yleissivistystä on vähänkään, miksi aatelisia on enemmän Helsingissä
kuin Savitaipaleella tai Kälviällä tai "Utsjoki-Kevolla".
Niinpä, todella, miksi, itse en kadehi mitään
Niin - ei varmaan kukaan kadehdi ihmistä hänen sukunimensä perusteella.
Jonkun mielestä kadehtii.
Tää maa on suomalaisten
ryynästen ja horttanaisten.
Ja Matujen !
Turun seudulla ne Ryynänen, Horttanainen yms. nimet melko tuntemattomia. Turn seudulla on paljon Virtanen- , Aaltonen- , Laaksonen-nimisiä.
Muistan, kun Turun seudulle joskus muutti joku, jonka sukunimi oli Rytkönen. Silloin ajattelin, että on harvinainen sukunimi.
Terveisin: Puolireuho
Minun lapsuudenkotiseudultani en ole tuntenut yhtään von- tai af-alkuista sukunimeä. Tosin lapsuudenkotiseudullani ei ole myöskään Tahvanaisia eikä Tuppuraisia.
Muistaakseni tuppuravaarassa taannoin asui Af-Möttösen perhe.
Ja Tuupovaarassa Ari Von Vatanen, ralliässä. Ja Saija Daami Tuupanen, tanko laulaja. Ja Esa Öff Pakarinen lauleskeli Tuupovaarasta.
Tulevaisuudessa saattaa naapurisi ovikilvessä lukea Ahmet Halla-aho.
Puolueen johdossa tummaihoinen Ahmet Tynkkynen.
Kokoomus on puolue, joka ajaa rikkaiden, yritysten ja sijoittajien etua. Väitän että lähes kaikki rikkaat äänestävät Kokoomusta, eli myös ne joilla sukunimi alkaa aloituksessa mainitulla tavalla.
Viimeaikoina nähty eduskunnassa ettei perussuomalaisetkaan aja vähäosaisten asiaa, nykyinen hallitus siinä mielessä oikeasuuntainen.
Ei voi ajaa vähäosasiten asiaa kun hallitus ei kuuntele mitään ehdotuksia perussuomalaisilta. Tai jos perussuomalaiset ehdottaa jotain järkevää, hallitus ei noteeraa, mutta varastaa ehdotuksen omaan piikkiinsä.
Eduskunnassa puhutaan sitä ja tätä mutta käsiteltäviksi halutut aloitteet tehdään aina kirjallisina ja ne myös käsitellään. Jos ne eivät äänestyksissä menesty niin sitten ne eivät menesty.
Nykyään ei enää ihmetellä ihmisten sukunimiä.
Väärin!!
Nännimäinen, Jortikka ja Mursu. Tällaisia ei voi miettimättä ohittaa
Hyi
Jos on harvinainen sukunimi, niin asiassa on se hyvä puoli, ettei tule sekaannuksia, joita tulee ihmisille, joilla on sekä yleinen sukunimi että yleinen etunimi.
Liian yleinen sukunimi ei oo kiva.