Miula ei oo ketää...

Anonyymi

Vaikka olen reilu 20vuotias, miula ei ole yhen ainutta kaveria enkä perheeni kans ole niin läheinen et olisin tekemisissä. Lisäksi miula diagnosoitu vaikee masennus ja tää yksinäisyys siihe päälle tekee oloni sietämättömäksi. Mikä avuksi?

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitkä asiat sulle aiheuttaa masennusta yksinäisyyden lisäksi? Yritä listata niitä ja mieti voisiko elämässäsi muuttaa niitä asioita.

    • Anonyymi

      Osallistu johonkin toimintaan. Opiskele tai käy jossain harrastusryhmässä tai vapaaehtoistyössä. Myös potilasjärjestöillä on erilaista toimintaa, samoin seurakunnilla. Ei masennusdiagnoosi pakota pysymään sängyn pohjalla. Itse olen eläkkeellä psyykkisillä syillä, eikä minullakaan ole sukulaisia. Silti on paikkoja, joissa käyn ja tapaan ihmisiä. Täysaikainen yksinolo ei ole kenellekään hyväksi.

    • Anonyymi

      Ootko etsinyt netistä jotain keskustelu paikkaa? Chattia tai joku faceryhmiä. Jos niistä pääsis alkuun, että voisi jonkun kanssa jutella. Onko joku erityinen kiinnostuksen kohde? Voisi löytyä samanhenkistä juttukaveria.

      • Anonyymi

        Voit puhella myös yksiksesi, auttaa sekin.


    • Anonyymi

      Nostat vaan sitä yliopettajan isohkoo palkkaasi. Voit myös kysyä itseltäsi kuka ei muka tunnistaisi "muuntautumispitoista" tekstiäsi netissä?

      • Anonyymi

        Miksikähän täällä poistetaan kaikki hyvät apukohteet, joiden kotisivun osoitteen laittaa täällä muille avuksi?


    • Anonyymi

      Niin se vain on että toisten auttaminen tuo kiitollisia ihmisiä ympärille. Ei kannata kuitenkaan alkaa liikaa auttamaan, ettei ihmiset ala roikkumaan perässä ja vaatimaan apua jatkuvasti. Joskus toisten auttaminen ilman että he tietävät kuka auttaja on, voi olla parempi vaihtoehto, silloin ei tule hyväksikäytetyksi, mutta autettujen kiitollisuus kuitenkin palkitsee. Netissä voi ainakin antaa positiivisia kommentteja ja neuvoja tuntemattomillekin. Kavereita saa kun menee mukaan johonkin vaikka ruoan jakeluun. On myös oltava valmis hyväksymään ihmisten erilaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe