Tietomurto ja tasa-arvo

Anonyymi

Ketkä rikkaat maksoivat kiristäjille ja miksi?

Onko tavallisen ihmisen elämä turvassa kannassa ja muualla?

Saako enää töitä jos tiedot urkitaan tai vuodetaan?

Ja mistä tiedämme onko maan tavalla jo käytössä urkkiminen jolla estetään ei toivottu aines tärkeillä paikoilla?

6

64

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos rikos ilmoituksen on nyt tehnyt sen noin 25k ihmistä, niin on siihen saattanu joku köyhäki lipsahtaa mukaan.

      • Anonyymi

        Ketkä vallan ja rahan piirissä maksoivat?


    • Anonyymi

      Hyviä kysymyksiä.

      Ketkä rikkaat maksoivat kiristäjille ja miksi? - En tiedä. Maksaminen epäluotettavalle rikolliselle (etenkin kun koko tietokanta jo valui vahingossa kaikkien saataville hetkeksi) kertoo suuresta epätoivosta ja hädästä omien intiimien tietojen leviämisestä. Se, että joku, olkoonkin varakas, on valmis näin järjettömään tekoon, kuvaa tilanteen vakavuutta kaikkien kohdalla.

      Onko tavallisen ihmisen elämä turvassa kannassa ja muualla? - Ei, sehän on tiedetty aina. Tiedot leviävät Kannasta nyt jo laillisesti, ja sitten kun kyberrikollisuus keksii Kannan apajat ja käyttää niitä omiin tarkoituksiinsa, myös sitä kautta.

      Saako enää töitä jos tiedot urkitaan tai vuodetaan? - Ei välttämättä saa, jos/kun tiedot leviävät olennaisille tahoille. Kaikki informaatio mitä on saatavilla käytetään hyödyksi, ihminen on evoluutiossa kehittynyt sellaiseksi. Turha kuvitella, ettei jokainen ihminen olisi perusluonteeltaan utelias. Myös sanonta "tilaisuus tekee varkaan" pätee. Kun kiinnostava tieto on silmien edessä, oli se sitten mitä kautta tahansa tullut, sen lukee tai katsoo, vaikka sitten sen jälkeen heittäisikin roskikseen ja sanoisi "hyi hyi urkkijoita." Vahinko on jo tapahtunut.

      Ja mistä tiedämme onko maan tavalla jo käytössä urkkiminen jolla estetään ei toivottu aines tärkeillä paikoilla? - Emme mistään. Todennäköisesti Kannan tiedot leviävät jo jotain kautta jonnekin. Esimerkiksi Supolla on lupa etsiä tietoja teknisesti kertomatta siitä mitään valvoville tahoille. Mutta he todennäköisesti keskittyvät ainakin Suomessa vain hyvin pieneen porukkaan. Kannasta tiedot leviävät laillisesti jo nyt hyvin laajalle terveydenhuoltoon, eikä tarvita laitonta urkintaa ihmisten urapolkujen ohjailuun, varsinkin kun vaitiolovelvollisuus on suhteellinen käsite monille... Kannan salauksia on myös mahdollista teknisesti kiertää.

      Kanta pitäisi lakkauttaa tai tehdä vapaaehtoiseksi ainakin psyykekirjausten osalta.

      • Anonyymi

        Miksi Kanta pitäisi lakkauttaa? Juuri se on varma urkintaa vastaan, koska vaatii vahvan tunnistautumisen.


      • Anonyymi

        Jos tämä Kanta tavalla tai toisella estää työllistymisen Suomen työmarkkinoille, niin ulkomaille asti Kanta-merkinnät eivät tiettävästi ulotu. Elämää on kyllä Suomen rajojen ulkopuolellakin.

        Kun henkilöllä on koulutusta ja kielitaitoa, voi hän siirtyä töihin toiseen maahan parempien palkkojen, verottomien autojen ja ehkä parempien säidenkin pariin.

        Palkan ostovoima kun on Suomessa Euroopan surkeimpia muutenkin.

        t. "vaikeasti masentunut"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi Kanta pitäisi lakkauttaa? Juuri se on varma urkintaa vastaan, koska vaatii vahvan tunnistautumisen.

        Kanta tietoja ei edes tarvitse urkkia, koska niitä pääsevät lukemaan kaikki sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijät sen sh-piirin alueella jossa kirjaukset on tehty.Kaikki eivät halua sosiaalihuollon kirjauksia terveydenhuollon luettaviksi ja päinvastoin.Jo nykyään esim. työhöntulotarkastuksessa lääkärit vaativat päästä lukemaan kanta tietoja, kuinkahan moni taho tulevaisuudessa vaatii pääsyä näihin tietoihin.Nykyään kirjauksissa on yksityiselämän asioita ja sote työntekijöiden mielipiteitä eikä tilannetta ainakaan paranna se että nykyään lääkärit ja hoitajat eivät välttämättä ymmärrä minkään valtakunnan kieltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      273
      4532
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3649
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1938
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1839
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      302
      1499
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1045
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      986
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      124
      938
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      885
    Aihe