Tietomurto ja tasa-arvo

Anonyymi

Ketkä rikkaat maksoivat kiristäjille ja miksi?

Onko tavallisen ihmisen elämä turvassa kannassa ja muualla?

Saako enää töitä jos tiedot urkitaan tai vuodetaan?

Ja mistä tiedämme onko maan tavalla jo käytössä urkkiminen jolla estetään ei toivottu aines tärkeillä paikoilla?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos rikos ilmoituksen on nyt tehnyt sen noin 25k ihmistä, niin on siihen saattanu joku köyhäki lipsahtaa mukaan.

      • Anonyymi

        Ketkä vallan ja rahan piirissä maksoivat?


    • Anonyymi

      Hyviä kysymyksiä.

      Ketkä rikkaat maksoivat kiristäjille ja miksi? - En tiedä. Maksaminen epäluotettavalle rikolliselle (etenkin kun koko tietokanta jo valui vahingossa kaikkien saataville hetkeksi) kertoo suuresta epätoivosta ja hädästä omien intiimien tietojen leviämisestä. Se, että joku, olkoonkin varakas, on valmis näin järjettömään tekoon, kuvaa tilanteen vakavuutta kaikkien kohdalla.

      Onko tavallisen ihmisen elämä turvassa kannassa ja muualla? - Ei, sehän on tiedetty aina. Tiedot leviävät Kannasta nyt jo laillisesti, ja sitten kun kyberrikollisuus keksii Kannan apajat ja käyttää niitä omiin tarkoituksiinsa, myös sitä kautta.

      Saako enää töitä jos tiedot urkitaan tai vuodetaan? - Ei välttämättä saa, jos/kun tiedot leviävät olennaisille tahoille. Kaikki informaatio mitä on saatavilla käytetään hyödyksi, ihminen on evoluutiossa kehittynyt sellaiseksi. Turha kuvitella, ettei jokainen ihminen olisi perusluonteeltaan utelias. Myös sanonta "tilaisuus tekee varkaan" pätee. Kun kiinnostava tieto on silmien edessä, oli se sitten mitä kautta tahansa tullut, sen lukee tai katsoo, vaikka sitten sen jälkeen heittäisikin roskikseen ja sanoisi "hyi hyi urkkijoita." Vahinko on jo tapahtunut.

      Ja mistä tiedämme onko maan tavalla jo käytössä urkkiminen jolla estetään ei toivottu aines tärkeillä paikoilla? - Emme mistään. Todennäköisesti Kannan tiedot leviävät jo jotain kautta jonnekin. Esimerkiksi Supolla on lupa etsiä tietoja teknisesti kertomatta siitä mitään valvoville tahoille. Mutta he todennäköisesti keskittyvät ainakin Suomessa vain hyvin pieneen porukkaan. Kannasta tiedot leviävät laillisesti jo nyt hyvin laajalle terveydenhuoltoon, eikä tarvita laitonta urkintaa ihmisten urapolkujen ohjailuun, varsinkin kun vaitiolovelvollisuus on suhteellinen käsite monille... Kannan salauksia on myös mahdollista teknisesti kiertää.

      Kanta pitäisi lakkauttaa tai tehdä vapaaehtoiseksi ainakin psyykekirjausten osalta.

      • Anonyymi

        Miksi Kanta pitäisi lakkauttaa? Juuri se on varma urkintaa vastaan, koska vaatii vahvan tunnistautumisen.


      • Anonyymi

        Jos tämä Kanta tavalla tai toisella estää työllistymisen Suomen työmarkkinoille, niin ulkomaille asti Kanta-merkinnät eivät tiettävästi ulotu. Elämää on kyllä Suomen rajojen ulkopuolellakin.

        Kun henkilöllä on koulutusta ja kielitaitoa, voi hän siirtyä töihin toiseen maahan parempien palkkojen, verottomien autojen ja ehkä parempien säidenkin pariin.

        Palkan ostovoima kun on Suomessa Euroopan surkeimpia muutenkin.

        t. "vaikeasti masentunut"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi Kanta pitäisi lakkauttaa? Juuri se on varma urkintaa vastaan, koska vaatii vahvan tunnistautumisen.

        Kanta tietoja ei edes tarvitse urkkia, koska niitä pääsevät lukemaan kaikki sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijät sen sh-piirin alueella jossa kirjaukset on tehty.Kaikki eivät halua sosiaalihuollon kirjauksia terveydenhuollon luettaviksi ja päinvastoin.Jo nykyään esim. työhöntulotarkastuksessa lääkärit vaativat päästä lukemaan kanta tietoja, kuinkahan moni taho tulevaisuudessa vaatii pääsyä näihin tietoihin.Nykyään kirjauksissa on yksityiselämän asioita ja sote työntekijöiden mielipiteitä eikä tilannetta ainakaan paranna se että nykyään lääkärit ja hoitajat eivät välttämättä ymmärrä minkään valtakunnan kieltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      91
      3849
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1999
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1803
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1682
    5. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      102
      1503
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      163
      1503
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1442
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1354
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1297
    Aihe