Englantikin on meillä valinnainen - vain ruotsi pakollinen, eikä perusteita
Englantikin on meillä valinnainen kieli
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Muissa Pohjoismaissa ja Ahvenanmaalla on rakastettu yhteinen englanti ja lisäksi valinnaiskieli.
- Anonyymi
Tämä olisi fiksuin tapa myös meillä, lisäksi vapaaehtoisia kieliä halukkaille.
- Anonyymi
Nimenomaan, miksei se nyt kelpaa?
- Anonyymi
Pohjoismaissa kaikilla on pieni kieli äidinkielenä, siksi tämä englanti plus valinnaiskieli on ehdottomasti paras.
- Anonyymi
Puretaan ruotsipakko. Sille ei ole perusteita.
- Anonyymi
Ruotsin pakollisuudelle ei ymmärrettäviä perusteita ole.
- Anonyymi
Nyt on aika viralliselle yksikielisyydelle, suomesta Suomen pääkieli.
- Anonyymi
Jos ns. pakkoruotsi poistettaisiin, niin tasavertaisuuden mukaan pitäisi tietenkin ruotsinkielisistä kouluista poistaa ns. pakkosuomi.
Mitäs sitten jos aloittajan esimieheksi sattuisi tällainen kaveri, joka ei puhu sanaakaan suomea?
Vai onko aloittaja sitä mieltä, että ei kukaan, missään tilanteessa saisi puhua mitään muuta kuin suomea?
Itse en juurikaan ruotsia oppinut, mutta ei minua haittaa vaikka sitä opiskellaan ns. pakollisena. - Anonyymi
Ketjun aloittaja ei taida tuntea historiaa, sellaista maata kuin Suomi ei ollut olemassa Ruotsinvallan aikana vaan se oli ns Itämää. Suomi taas ei ole koskaan ollut Englannin Imperiumin osa.
- Anonyymi
Suosittu ja toimiva englanti.
- Anonyymi
Jos englanti on valinnainen, mistä ihmeestä revitään perusteet ruotsin pakollisuuteen?
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323