Liikennekulttuuri

Anonyymi

Täälä itäsuomessa autoilijat antaa lasten ajaa pyörällä suojatiellä/pyörätien jatkeella ilman ,että vaaditaan väistämään. Eikä autoilijat osaa sääntöjä. Sattui pari päivää sitten tilanne. Oli pimeää. Ajoin tien oikean puoleista kevyenliikenteen väylää. Ihmettelin kun takaa tuleva auto hidastaa ja siinä on vilkku oikealle. Luulin, että se kääntyy pihaan. Hidastus johtui siitä, että auto päästi pyörällä ajaneen lapsen tien yli ajaen. Vilkku johtui siitä , että auto kääntyi risteyksessä ja vilkku oli laitettu liian aikaisin päälle. Autokoulussa jo opetetaan, että vilkkua ei saa käyttää niin, että tulee väärin ymmärrys. Aikuisten päälle ajetaan, jos ei väistä. Tänä syksynä on ollut jo monta auton ja pyörän kolaria. Viimeksi tällä viikolla.

2

139

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata olla huolissaan. Polttoaineiden hinta varmasti nousee ainakin 2€/l.
      reetta tunperi voi jättää koulunsa käymättä. Kunhan lihott itsensä, sitten voi pyytää lonkkaleikkauken tekijäksi jonkun lihaa syövän oikean ihmisen.

    • Anonyymi

      Ostin uuden mopon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      166
      1815
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1330
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      975
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      887
    5. 55
      806
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      755
    8. 89
      721
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      667
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      623
    Aihe