Kaipaan yhteiseksi pohjaksemme suomen kielen kantaman suomalaisuuden ydinjatkuvuutta.
Pakkoruotsi ja pakkonordismi ovat olleet rasitteita suomalaisille ja suomalaisuudelle
45
233
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen kielen rinnalla on toki erilaisia kaksikielisyyksiä, ne ovat tietysti rikkautta.
- Anonyymi
Niitä vaan ei pidä käyttää suomenkielistä perustaa vastaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä vaan ei pidä käyttää suomenkielistä perustaa vastaan...
Nyt pakkoruotsin puolustajat yrittävät vähätellä suomen kielen merkitystä suomalaisuudessa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt pakkoruotsin puolustajat yrittävät vähätellä suomen kielen merkitystä suomalaisuudessa...
Ja vain he.
- Anonyymi
Milloinkahan pakkruotsifenno kieltää Suomen ja Ruotsin sotilaallisen yhteistyön koska Ruotsin armeijassa ei käytetä Suomen kieltä komentokielenä eikä tulla käyttämään:
SUOMI ja Ruotsi ovat tiivistäneet sotilaallista ja puolustuksellista yhteistyötään jo vuosia. Vuodesta 2015 eteenpäin maiden puolustusministerit ovat tavanneet toisiaan tiiviisti. Silloin Suomen puolustusministerinä oli perussuomalaisten ja myöhemmin sinisten Jussi Niinistö. Ruotsin puolustusministerinä oli sosiaalidemokraatti Hultqvist, joka jatkaa yhä tehtävässään.Niinistö ja Hultqvist tapasivat toisiaan noin kerran kuussa vuosien ajan, ja Suomen ja Ruotsin puolustusyhteistyö syveni. Ministerien henkilökemiat sopivat yhteen, ja heidän suhdettaan on kuvattu ystävyyden kaltaiseksi.Suomen ja Ruotsin yhteistyön syvenemisessä ratkaiseva hetki oli vuonna 2014, kun Venäjä valtasi Ukrainalle kuuluneen Krimin niemimaan. Molemmat maat katsoivat, että turvallisuusympäristö oli muuttunut. Sopimus uudenlaisesta yhteistyöstä syntyi nopeasti.- Anonyymi
Niin, Ruotsi se on köllötellyt tuhat vuotta Suomen selän takana turvassa ja jättänyt suomalaisten asiaksi puolustaa rajoja Venäjää vastaan.
Se on ihan se ja sama, millä kielellä ruotsalaiset jatkavat köllöttelyään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, Ruotsi se on köllötellyt tuhat vuotta Suomen selän takana turvassa ja jättänyt suomalaisten asiaksi puolustaa rajoja Venäjää vastaan.
Se on ihan se ja sama, millä kielellä ruotsalaiset jatkavat köllöttelyään.Niinpä
- Anonyymi
Skandinationalismi on hallinnut Nordenintoilijoita.
- Anonyymi
Pakkoruotsia jopa perustellaan skandinationalismilla, ikään kuin suomalaiset pitäisi skandinaavistaa.
- Anonyymi
RKP unelmoi yhdistyneestä Nordenista, jossa kaikki puhuvat ruotsia.
Ei sitä nyt vaan tule. Rakennetaan tulevaa realistisemmin ajatuksin. - Anonyymi
Kielipolitiikkamme on toiseltä nimeltä "Riesa ja Rasite"
- Anonyymi
Suomalaiset eivät kerta kaikkiaan ole skandinaaveja.
- Anonyymi
Pahaa skandinationalismia ei enää Suomessa saisi levittää osana valtapopulismia ja koulujen opetussuunnitelmaa.
- Anonyymi
pakkonordismi on pakkoruotsin todellinen ydin.
- Anonyymi
Pakkoruotsi on loukkaavaa
- Anonyymi
Ja vahingollista - köyhdyttää...
- Anonyymi
Suomen kieli yhdistää.
Nykyisin suomalaiset, kuten useimmat kansat, omaavat hybridi-identiteettejä. Niissä on yhden etnisyyden sijaan useita komponentteja eri tavoin painotettuina. Myös useita kieliä. Ruotsivelvoitetta ei voi enää olla. Kielitarpeet ovat yksilöllisiä, suomi ja englanti yhdistävät. - Anonyymi
Norden-nationalismi on niin ajastaan jäljessä...
- Anonyymi
Pakkonordismi perustuu 1800-luvun rasistiseen maailmankuvaan.
- Anonyymi
Tätä on riittänyt
- Anonyymi
Pakko on rasite, nordismi on rasite...
- Anonyymi
Pohjoismaiden neuvosto ei ole hyväksynyt suomea työkieleksi.
Ahvenanmaalainen Suomen (=RKP:n) edustaja ainoana vastusti sitä.
Kun muita perusteluita oli vaikea löytää, ahvena väitti sitä liian kalliiksi.
- Anonyymi
Pakkoruotsi on pakkonordismia.
- Anonyymi
Kolonialismin perintö.
- Anonyymi
Pakkoskandinavismia - pelkkää pahaa nationalismia.
- Anonyymi
Mietipä. Jos Ruotsissa yksikään Svensson ei pääsisi esim. insinööriksi osoittamatta, että pystyy palvelemaan suomeksi, sanottaisiinko, ettei ole poissa mistään? Työläät, karsivat, useimmille turhat suomenopinnot alakoulusta yliopistoon niin teknisille kuin maahamuuttajille...
- Anonyymi
Kielipolitiikkamme perustuu Nordismille
- Anonyymi
Rasitteita ovat yhä - ja väärää kielipolitiikkaa.
- Anonyymi
Nordistit voivat jatkossa hehkutella ihan vain itsekseen
- Anonyymi
En ole yhtään kiinnostunut mistään nordismista, mitä sekin tarkoittaa.
- Anonyymi
Aivan mielettömiä riesoja
- Anonyymi
Pakkonordismi pois
- Anonyymi
Ei kuulu tähän aikaan ja paikkaan
- Anonyymi
Suomalaisuutta ei voi enää kahlita ja orjuuttaa näin...
- Anonyymi
Tämä rasite pois
- Anonyymi
Pois! Ruotsitus!
- Anonyymi
Nordismi saa väistyä
- Anonyymi
1800-luvun kaikuja
- Anonyymi
Tämä on ihan selvä juttu:
Nykyisin suomalaiset, kuten useimmat kansat, omaavat hybridi-identiteettejä. Niissä on yhden etnisyyden sijaan useita komponentteja eri tavoin painotettuina. Myös useita kieliä.
Ruotsivelvoitetta ei voi enää olla. Kielitarpeet ovat yksilöllisiä, suomi ja englanti yhdistävät. - Anonyymi
Nordismi ei voi olla kansalaisvelvollisuus
- Anonyymi
Nyt, kun englanti yhdistää myös Nordenissa, RKP on keksinyt, että erinomainen englanti on suomalaisille turhaa...
- Anonyymi
RKP:n ainoa missio on pakkoruotsi fennoille ;D
- Anonyymi
Onko tietoa miksi kielimaaninen fenno haluaa estää minun ammatin harjoittamisen hotellin respassa jos palvelen ruotsiksi, en englanniksi, ruotsalaisia asiakkaita. Tai miksi vienti-insinööri ei saisi käyttää ruotsia tehdessään myyntityötä Ruotsissa. Eikä kannata heti esittää että englannilla pärjää kaikkialla myös viennissä, ostaa sillä pystyy mutta ei viennissä esim Ruotsissa tai Ranskassa !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko tietoa miksi kielimaaninen fenno haluaa estää minun ammatin harjoittamisen hotellin respassa jos palvelen ruotsiksi, en englanniksi, ruotsalaisia asiakkaita. Tai miksi vienti-insinööri ei saisi käyttää ruotsia tehdessään myyntityötä Ruotsissa. Eikä kannata heti esittää että englannilla pärjää kaikkialla myös viennissä, ostaa sillä pystyy mutta ei viennissä esim Ruotsissa tai Ranskassa !
Ei enää ruotsipakkoa muille, itse voit valita ruotsia vaikka kuinka.
- Anonyymi
Olisi korkea aika päästä eroon pakkoruotsista.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884