Kunnia kuuluu Jumalalle

Anonyymi

Ke­säl­lä ih­mi­set ko­koon­tu­vat eri­lai­siin suu­riin ti­lai­suuk­siin ja ta­pah­tu­miin. Vaik­ka ta­pah­tu­mien tar­koi­tus ja ta­voi­te vaih­te­le­vat, jär­jes­tä­jät pyr­ki­vät tar­jo­a­maan elä­myk­siä ja pal­ve­le­maan ih­mi­siä. Mo­nis­sa ke­sä­ta­pah­tu­mis­sa saa­daan ko­kea iloa ja yh­teen­kuu­lu­vuu­den tun­net­ta.

Ur­hei­li­jat kil­pai­le­vat pa­rem­muu­des­ta, muu­si­kot hur­maa­vat kan­saa, os­ta­jat te­ke­vät löy­tö­jä ja myy­jät odot­ta­vat voit­toa. Mas­sa­ta­pah­tu­mis­sa on usein mu­ka­na ve­to­voi­mai­sia hen­ki­löi­tä, joi­ta ih­mi­set tu­le­vat kuun­te­le­maan ja kat­so­maan.

Tu­le­va­na vii­kon­lop­pu­na Py­hä­jo­en Yp­pä­ris­sä su­vi­seu­rat kut­su­vat ih­mi­siä evan­ke­liu­min kuu­loon. Su­vi­seu­ro­jen oh­jel­ma on pe­rin­tei­nen ja yk­sin­ker­tai­nen.

Su­vi­seu­ro­jen jär­jes­tä­mi­nen vaa­tii pal­jon työ­vä­keä ja osaa­mis­ta. Seu­ro­jen si­säl­töä usein ih­me­tel­lään: mik­si täl­lai­nen ta­pah­tu­ma jär­jes­te­tään ja min­kä vuok­si ih­mi­set hil­jen­ty­vät usei­den päi­vien ajak­si tu­tun sa­no­man ää­rel­le kes­kel­lä kau­nein­ta ke­sää?

Sa­no­ma Ju­ma­lan rak­kau­des­ta

Su­vi­seu­ro­jen jär­jes­tä­mi­sen taus­tal­la ei ole sama mo­tii­vi kuin mo­nien mui­den suur­ten ta­pah­tu­mien. Seu­ro­jen si­säl­tö ei ko­ros­ta ih­mis­ten in­hi­mil­li­siä omi­nai­suuk­sia ja ky­ky­jä, ei­kä se aja ih­mis­ten ajal­li­sia asi­oi­ta ja ky­sy­myk­siä. Tär­kein asia ei ole myös­kään se, mi­ten ta­pah­tu­man ta­lous hoi­tuu tai pal­ve­lut pe­laa­vat.

Su­vi­seu­ro­jen kes­kei­sin sa­no­ma kut­suu jo­kais­ta ih­mis­tä Ju­ma­lan rak­kau­den ja ian­kaik­ki­sen elä­män ky­sy­mys­ten ää­rel­le. Se on­kin suu­ri lä­he­tys­ta­pah­tu­ma. Koko ta­pah­tu­man jär­jes­tä­mi­sen läh­tö­koh­ta­na on se, et­tä mah­dol­li­sim­man moni sai­si kuul­la evan­ke­liu­mia ar­mah­ta­vas­ta Ju­ma­las­ta.

Ju­ma­lan voi­maan luot­ta­en

Evan­ke­liu­min työ­tä teh­dään näis­sä­kin su­vi­seu­rois­sa Ju­ma­lan an­ta­mil­la lah­joil­la ja Py­hän Hen­gen joh­da­tuk­seen tur­va­ten. Näin toi­mi ja ju­lis­ti myös Paa­va­li ai­ka­naan Ko­rin­tin seu­ra­kun­nas­sa. Hän ei pyr­ki­nyt vai­kut­ta­maan kuu­li­joi­hin in­hi­mil­li­sel­lä vii­sau­del­la ja tai­dol­la, vaan saar­na­si ar­ka­na luot­ta­en Ju­ma­lan Hen­gen voi­maan.

Paa­va­li to­te­si, et­tei yk­si­kään voi yl­peil­lä Ju­ma­lan edes­sä, vaan kun­nia kuu­luu yk­sin Ju­ma­lal­le (1. Kor. 2:29–31). Ju­ma­lan lap­set ovat kyl­vä­jiä ja kas­te­li­joi­ta, mut­ta Ju­ma­la an­taa kas­vun (1. Kor. 3:8).

Sa­lat­tu Ju­ma­lan vii­saus

Ju­ma­lan sa­nan si­säl­tö ja ydin avau­tuu vain us­kon kaut­ta. Elä­vä us­ko näyt­tää usein tä­män maa­il­man ih­mis­ten sil­mis­sä vä­hä­pä­töi­sel­tä, mut­ta sii­hen si­säl­tyy Ju­ma­lan voi­ma. Täs­tä Paa­va­li pu­hui ko­rint­ti­lai­sil­le: ”Puhe ris­tis­tä on hul­luut­ta nii­den mie­les­tä, jot­ka jou­tu­vat ka­do­tuk­seen, mut­ta meil­le, jot­ka pe­las­tum­me, se on Ju­ma­lan voi­ma” (1. Kor. 2:18).

Paa­va­li to­te­si: ”Me ju­lis­tam­me Ju­ma­lan sa­lais­ta, kät­ket­tyä vii­saut­ta, jon­ka hän jo en­nen ai­ko­jen al­kua on mää­rän­nyt mei­dän kirk­kau­dek­sem­me” (1. Kor. 2:7). Tämä kirk­kaus on läh­töi­sin Va­pah­ta­jas­ta, Jee­suk­ses­ta Kris­tuk­ses­ta.

Evan­ke­liu­mi roh­kai­see us­ko­maan

Ju­ma­lan sa­lat­tua vii­saut­ta, evan­ke­liu­min kut­sua, ju­lis­ta­vat yhä täs­sä ajas­sa Py­hän Hen­gen lah­jas­ta osal­li­set ih­mi­set. Su­vi­seu­ra­pu­heis­sa ha­lu­taan kir­kas­taa Her­raa Jee­sus­ta Kris­tus­ta ja hä­nen val­ta­kun­taan­sa.

Evan­ke­liu­min sa­no­ma roh­kai­see ja va­lai­see Ju­ma­lan lap­sen tai­val­ta. Se kut­suu Ju­ma­lan ar­mos­ta osat­to­mia ih­mi­siä Ju­ma­lan osal­li­suu­teen, pi­mey­des­tä va­loon. Se uu­dis­taa ih­mis­tä: puh­dis­taa ja kor­jaa sitä, min­kä syn­ti on li­an­nut ja rik­ko­nut. Täs­tä Pie­ta­ri kir­joit­taa: ”Olet­te­han te syn­ty­neet uu­des­ti, et­te ka­to­a­vas­ta sie­me­nes­tä, vaan ka­to­a­mat­to­mas­ta, Ju­ma­lan elä­väs­tä ja py­sy­väs­tä sa­nas­ta” (1. Piet.1:23).

Ol­li Lohi

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Allah on suurin.

    • Anonyymi

      7 Usko sai Nooan taipumaan Jumalan tahtoon, kun hän sai ilmoituksen sellaisesta, mikä ei vielä ollut nähtävissä. Hän rakensi arkin, ja näin koko hänen perheensä pelastui. Hänen uskonsa langetti maailmalle tuomion ja antoi hänelle itselleen uskovien perinnön, vanhurskauden.
      8 Usko sai Abrahamin tottelemaan Jumalan kutsua ja lähtemään kohti seutuja, jotka Jumala oli luvannut hänelle perintömaaksi. Hän lähti matkaan, vaikka ei tiennyt, minne oli menossa.
      9 Koska hän uskoi, hän asettui muukalaisena luvattuun maahan ja asui siellä teltoissa, ja niin asuivat myös Iisak ja Jaakob, jotka perivät saman lupauksen.
      10 Abraham odotti sitä kaupunkia, joka on rakennettu vankalle perustalle ja jonka Jumala itse on suunnitellut ja tehnyt.
      11 Koska Abraham ja Saara uskoivat, he kykenivät saamaan jälkeläisen, vaikka Saara oli hedelmätön ja heidän aikansa jo oli ohi. Abraham piti lupauksen antajaa luotettavana,
      12 ja siksi hän, yksi ainoa, mieskuntonsa jo menettänyt, sai jälkeläisiä yhtä suuren määrän kuin on taivaalla tähtiä, yhtä luvuttoman joukon kuin on meren rannalla hiekkajyväsiä.
      13 Uskovina nämä kaikki kuolivat. Sitä, mikä heille oli luvattu, he eivät saaneet; he olivat vain etäältä nähneet sen ja tervehtineet sitä iloiten, tunnustaen olevansa vieraita ja muukalaisia maan päällä.

      • Anonyymi

        18 Nyt kysyn: eivätkö he ehkä ole kuulleetkaan sitä? Varmasti ovat: -- Heidän äänensä on kaikunut kaikkialle, heidän sanansa maan ääriin asti.
        19 Mutta eikö Israel ole sitä käsittänyt? Jo Mooses sanoo: -- Minä saan teidät kadehtimaan kansaa, joka ei ole kansa, vihaamaan pakanoiden ymmärtämätöntä joukkoa.
        20 Jesaja sanoo vielä rohkeammin: -- Ne, jotka eivät minua etsineet, ovat minut löytäneet, olen ilmaissut itseni niille, jotka eivät minua kysyneet.
        21 Israelista hän sen sijaan sanoo: "Päivästä päivään olen ojentanut käsiäni uppiniskaista ja vastustelevaa kansaa kohti."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      161
      3271
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3032
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1565
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      155
      1304
    5. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      73
      1139
    6. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    7. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      963
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      24
      938
    Aihe