Hienoa seurata Sharevillessä, kun kaikenmaailman keittiöfilosofit ja besserwisserit viisastelevat sijoituksillaan, ajallisella ja toimialakohtaisella hajautuksella ym. toimilla. Sitten salkun koko on useimmiten joku naurettava 50 tai korkeintaan 100k :D
Vastaukset 8
- Anonyymi
Ei noin satatuhatta ole mikään huono saavutus, paljonko itselläsi on?
- Anonyymi
Satatuhatta menee yhteen kovempaan autoon, jos edes riittää.
Ei saa kunnon kämppää Helsingistä. En kummoiseksi saavutukseksi sanoisi.
Ehkä jollekin amk-inssille tai roskakuskille tuo tyydytyksen...- Anonyymi
Mihin kukaan tarvitsee sadantuhannen autoa?
- Anonyymi
Moni ei säästä yhtään, kyllä 50k on jo hieno alkupotti tulevaan..
- Anonyymi
Kuinka rikas ihminen on teidän mielestänne rikas?
- Anonyymi
Mielestäni rikas on sellainen joka pystyy saavuttamaan minimissään keskiluokkaisen tulotason pelkillä pääomatuloilla. Siinähän täytyy ottaa myös huomioon ettei osinkoja välttämättä aina tule kasvavasti. Esim tämä vuosi! Pakkomyyntejä on varottava! Mikään ei ole niin kallista kuin persaukisen "sijoittajan" elämä!
Lisäksi rikkaalla tulee olla asuminen, vapaa-ajan asunto yms rensselit kunnossa.
Esimerkiksi osakkeissa (osinkoja maksavaissa vakaiksi luetuissa yhtiöissä!) kai noin sijoitus pääoma 1-1,5 MEUROA minimi.
Siitenhän voi käydä tietenkin töissäkin, vaikka hyväpalkkaisissakin, ja kaikkihan me saamme ainakin jotain elaketta joskus.
Tämä siis minimi.
Hyvä sijoitussalkku koostuu pienikuluisista rahastoista, suorista arvoaperisijoituksista, ehkä sijoitusasuntoja, metsää jne. Kullakin omien harastusten ja voimien mukaan.
- Näin ainakin minä olen tehnyt. Ja kaiken maailman kuppaajat kannattaa pitää säästöistään kaukana, vinkkien antajat, pankit, asantriat jne... Omasta kokemuksesta voin sanoa, että monipuolinen salkku rauhoittaa (myös rahoittaa), antaa uutta tietoa maailmasta, hauskoja kontakteja myös ihmisiin joista saattaa muuten lukea vain lehdistä, tuo positiivista energiaa ja kaikkea mahdollista. Hyviä jatkoja kaikille! - Anonyymi
Silloin on rikas kun ei tarvi koskaan käydä töissä ja pärjää DI:n palkkatulon veroisesti kehdosta hautaan. Näitäkin on ja on aina ollut. Kaikki eivät huutele tuloistaan, eikä kaikkia näy lehtien kuvissa.
- Anonyymi
Kyllä rikaskin voi töissä käydä :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921602
- 841085
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su3971023- 68995
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177944- 94861
- 64633
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60622Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta170613- 37608