Millaista toimintaa muilla seuroilla on pikkujoulujen merkeissä?
Meidän kerhomme viettää pikkujoulut omalla pursimajalla Pääkaupunkiseudulla. Illalliskortti on se kohtuullinen satanen / henkilö ja mukaan otettavan lahjan tulisi olla 60-100 eur arvoinen. Lahja on pariskunnan yhteinen.
Väki asettuu varsin mukavasti ja luontevasti sosioekonomisen tasonsa mukaisiin pienryhmiin. Ylhäältä alaspäin on jopa toivottavaa käydä esittämässä tervehdyksiä, toisinpäin ei taas tule toimia. Eli vuorineuvos voi käydä työväen pöydässä, toisinpäin ei mielellään.
Pelkkiä kisoja ajaville on katsottu hyväksi antaa oma pöytä hiukan sivummalta.
Toisinaan tapahtumassa käy esiintymässä joku tunnettu matkapurjehtija tms. Nyt kuulemma olisi pyydetty Jethroa, sanoivat.
Aktiivit palkitaan aina. Eniten talkootunteja tehnyt voi voittaa jopa risteilyn Tukholmaan aterioineen. Viimeksi sen sai jäsen, jolla oli 180 talkootuntia kertynyt. Myös eniten kauimpana käynyt kippari palkitaan. Viimeksi eräs oli ollut veneellä Tanskassa saakka. Eikä ollut edes ihmevene, vaan tavallinen Jeanneau 39. Aikamoista! Eikö vaan? Monesti Visbyssä käynti riittää palkintosijaan. Tiististen kärki tietysti myös palkitaan.
Mikäli minulla ei olisi tätä pursiseuraelämää henkireikänä, olisin hyvin vajaasieluinen ihminen.
Pursiseurojen pikkujoulut
10
75
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä provo, mutta liikaa asiavirheitä...
- Anonyymi
Joo onneton provo
- Anonyymi
Yleensä kokoonnutaan mun Joelle, kun onhan 17 jalassa kuitenkin tiettyä ylellisyyttä. Aluksi kannetaan Porta Potti rantaan yksityisyyden takaamiseksi. Sitten sytytetään kertakäyttögrilli lämpenemään.
Meitä on mukana Make, Pera, mä ja Myllerin Alpo, joka vastaa musiikista. Loppuillasta pyydetään paikalle porilainen taparikollinen, joka putsaa bileiden loputtua veneen, että saadaan vakuutusrahat seuraavan kesän vesillä oloon.
Siinä juodaan Lidlin laadukasta punaista ja grillataan juhlan kunniaksi vähän laadukkaammin Kabanossia. Jälkiruoaksi kahvit ja Lidlin keikalta ostetut valmistortut. Sitten lähdetään baarin kautta kotiin.
Tossa on noita mukana kulkevia kavereita, jos ette tunne.
https://www.youtube.com/watch?v=qxF8v0D04kM
https://www.youtube.com/watch?v=I270Xmop0IY&lc=UggMUF6JrSu5l3gCoAEC - Anonyymi
Siis teidän seurassa Koronan saaminen maksaa pariskunnalle vain 260...300€.
Onko teillä seurassa paljonkin vapaaehtoisia moiseen diiliin?
Meidän seurassa oltaisiin pikemminkin valmiita maksamaan siitä ettei saada koronaa, mutta meitähän on moneksi, ja onneksi eri seuroilla itse kullekin sopivia käytäntöjä.- Anonyymi
En minäkään heti ymmärtänyt, että aloitus on hauska fiktio....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En minäkään heti ymmärtänyt, että aloitus on hauska fiktio....
Aloittajalta jäi mainitsematta, että tilaisuus pidetään Mastovajassa, jota pikkujoulun aikaan kutsutaan Pursimajaksi.
- Anonyymi
Etäpikkujoulut:
Otatte Zoom-yhteyden läppärillä työkavereihin, viette läppärin komeroon.
Laitatte M.A. Nummisen huutamaan täysillä komerossa olevaan soittimeen.
Kumpikin vetäisee pullon Pöytäviinaa kurkustaan alas, ahtaudutte komeroon, toinen ottaa perseestään nettikameralla kuvan ja lähettää sen viestinä pomolle.
Huudatte kännipäissänne komerossa toisillenne ja Zoomille, J.Karjalainen jatkaa ennen Eppu Normaalia. Jossain vaiheessa toinen teistä alkaa itkeä. Sitten menette keittiöön, panette lihapiirakat ja nakit mikroon ja lopuksi vedätte toisianne pataan.
Homma hoidettu, rahaa meni alle 40 euroa per naama. - Anonyymi
Kyllä itseäni arvelluttaa osallistua pursiseuran pikkujouluihin koronan takia. Vaakakupissa toisaalta painaa pelko siitä että menettäisin nykyisen, liki laiturin juuressa olevan paikkani olemalla passiivinen.
Meillä kustannukset eivät ole noin korkeat. Pitopalvelun ateriasta veloitetaan 30 euroa ja paketteja ei tunneta. Juomat ostetaan kootusti ulkomailta, nyt Latviasta.
Olen kerran voittanut kauimpana käyneen tittelin kun kävin Karlskronassa saakka. Myös eniten lokimaileja tuli kerran, 1640 mpk. Noilla sai nimensä kaiverretuksi tauluun pursimajalla. Taulun näkeminen tuntuu kivalta edelleen.
Suurilla ajomäärillä saa muuten sen edun että katsastus on tarkempi. Katsastaja oikein sanoi että vaikka onkin rannikkoluokan vene niin suuren ajomäärän vuoksi katsastus tehdään kuin avomeriveneessä! Tuntui kyllä hyvältä. Olen puhunut siitä monille. - Anonyymi
Meillä pikkujoulut aloitetaan kommodorin tervehdyksellä.
Sitten seuraa merikarhujen mainosvartti. Uusille talkoohenkisille on aina tilaa, jos maksavat siitä.
Aperitiivit, ruokailu ja puheet pidetään tyhjille lautasille. Kuullaan kauden kommeluksista. Sankarit kertovat urotöistään. Seuran tukikohtavastaavat antavat palautetta kuluneelta kaudelta. Osaan sitten kotonakin laittaa saunan oikein.
Tunnelma kohoaa ja aletaan mönstrata uusia eskaaderi, telakka ja tukikohtavastaavia. Joudaan kaahveet ja konjamiinit tai liköörit.
Jaetaan lopuksi standaarit ja kiertopalkinnot, joista osa on jotain tinaseosta ja osa muuten vain kiertäviä... - Anonyymi
Meidän venekerhossa pidetään puheita kalan ja pesemättömän alapään hajuisissa maastohousuissa, kohotetaan virosta tuotuja etanolinsekaisia paikallisviinoja ja jaetaan buster-lippiksiä. Veemäisimmät vauriot matkaveneille uistelulla, verkonsijoittelulla ja ilman valoa hämärässä aikaansaaneet palkitaan yamaha- kollegepaidalla (jota on kerhon vanhimmat jermut ensin käyttäneet 12 vuotta sählyreeneissä ja halkotöissä, pesemättä). Ne ketkä on illan päätteeksi ajokuntoisia, kuskaa enemmän juoneet kotiin pakettiautolla jossa on pehmusteeksi laitettu jäynänä pesemättömiä kalaverkkoja ja rantapusikosta kerättyjä leväsiä styroksinpaloja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891