Mietteitä kirpputoreista

Anonyymi

Minulla on muutamia mietteitä kirpputoreista. Monen kirpputorin taso on laskenut huomattavasti. Vaasan, Seinäjoen ja Turun kirpputorien taso on mennyt selvästi alaspäin. Niissä on liikaa pilipalia myynnissä. Vaatteita, leluja, käytettyä elokroniikkaa ja muuta moskaa.
Ennen Turun Manhanttanilta saattoi tehdä mukavia löytöjä, mutta ei enää. Joskus saattoi löytyä Pecos Bill, Texas sarjakuvia, mutta ei enää. Huolestuttavinta on, että kaikelainen paskatavara valtaa alaa tilaa kirpputorilta joka vuosi enemmi ja enemmin.
Vaasalaiset kirpputorit ovat sarjakuvasisällöllisesti aika surkeita. Lautasia, kippoja ja ryysyjä on aivan liikaa. Sellaista pilipalia, jolla ei tee mitään.
Seinäjoella sijaitseva Ullakkokirppis oli aikaisemmin laadultaan hyvä. mutta nyt voi sanoa, että voi surkimusten surkimus. Tällä hetkellä sitäkin vaivaa pilipali tauti. Ennen löytyi 50 -60 - lukujen sarjakuvalehtiä, mutta nyt ei juuri mitään.
Parhaan arvosanan saa Salossa sijaitseva Aarresaari kirppis. Välillä löytyy todellisia helmiä. 50- 70 - luvun sarjakuvia ja jopa 50 - luvun Korkeajännityksiä on löytynyt, mikä on harvinaista kirpputoreille. Second Handissä taso vaihtelee suuresti. Radiokirppiksellä kunnon tavaran myynti on yhden kauppiaan varassa. Taso kovin vaihteleva. Tosin ei niin paljon pilipalia kuin muissa kirpputoreissa.

1

248

Äänestä

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja se pilipali paska myös maksaa yhtä paljon tai jopa enemmän kuin sama tavara halpakaupoissa.

      En käsitä mitä järkeä on pistää yleensäkään kirpputorille myyntiin näitä halpis paskoja, ja varsinkaan sitä että se vielä hinnoitellaankin tavaroiden normaalin lähtöhinnan perusteella. Jo alunperinkin näiden tuotteiden myynti on perustunu kovilla aleprosenteilla myyntiin, vain harva kovakatteinen halpistuote on myyty normaalihinnalla.

      Joka paikka hukkuu tähän laaduttomaan paskaan, jota tuotetaan ja myydään kokoajan vain aina enemmän ja enemmän, siitä huolimatta vaikka suurin osa meneekin muutaman käyttökerran jälkeen suoraan kaatopaikalle.

      Omasta mielestäni se ei ole ongelma, että kirpputoreilla on myynnissä mainitsemiasi vaatteita, leluja ja käytettyä elokroniikkaa. Oikea ongelma on se, että se tavara on täysin käyttökelvotonta heikkolaatuista roskaa.

      Elektroniikkalaitteissa ongelmana on tämän lisäksi tekninen vanhentuminen, jonka takia niille ei ole kysyntää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      941
    2. 59
      868
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      635
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      632
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      45
      476
    Aihe