Minulla on muutamia mietteitä kirpputoreista. Monen kirpputorin taso on laskenut huomattavasti. Vaasan, Seinäjoen ja Turun kirpputorien taso on mennyt selvästi alaspäin. Niissä on liikaa pilipalia myynnissä. Vaatteita, leluja, käytettyä elokroniikkaa ja muuta moskaa.
Ennen Turun Manhanttanilta saattoi tehdä mukavia löytöjä, mutta ei enää. Joskus saattoi löytyä Pecos Bill, Texas sarjakuvia, mutta ei enää. Huolestuttavinta on, että kaikelainen paskatavara valtaa alaa tilaa kirpputorilta joka vuosi enemmi ja enemmin.
Vaasalaiset kirpputorit ovat sarjakuvasisällöllisesti aika surkeita. Lautasia, kippoja ja ryysyjä on aivan liikaa. Sellaista pilipalia, jolla ei tee mitään.
Seinäjoella sijaitseva Ullakkokirppis oli aikaisemmin laadultaan hyvä. mutta nyt voi sanoa, että voi surkimusten surkimus. Tällä hetkellä sitäkin vaivaa pilipali tauti. Ennen löytyi 50 -60 - lukujen sarjakuvalehtiä, mutta nyt ei juuri mitään.
Parhaan arvosanan saa Salossa sijaitseva Aarresaari kirppis. Välillä löytyy todellisia helmiä. 50- 70 - luvun sarjakuvia ja jopa 50 - luvun Korkeajännityksiä on löytynyt, mikä on harvinaista kirpputoreille. Second Handissä taso vaihtelee suuresti. Radiokirppiksellä kunnon tavaran myynti on yhden kauppiaan varassa. Taso kovin vaihteleva. Tosin ei niin paljon pilipalia kuin muissa kirpputoreissa.
Mietteitä kirpputoreista
1
161
Vastaukset
- Anonyymi
Ja se pilipali paska myös maksaa yhtä paljon tai jopa enemmän kuin sama tavara halpakaupoissa.
En käsitä mitä järkeä on pistää yleensäkään kirpputorille myyntiin näitä halpis paskoja, ja varsinkaan sitä että se vielä hinnoitellaankin tavaroiden normaalin lähtöhinnan perusteella. Jo alunperinkin näiden tuotteiden myynti on perustunu kovilla aleprosenteilla myyntiin, vain harva kovakatteinen halpistuote on myyty normaalihinnalla.
Joka paikka hukkuu tähän laaduttomaan paskaan, jota tuotetaan ja myydään kokoajan vain aina enemmän ja enemmän, siitä huolimatta vaikka suurin osa meneekin muutaman käyttökerran jälkeen suoraan kaatopaikalle.
Omasta mielestäni se ei ole ongelma, että kirpputoreilla on myynnissä mainitsemiasi vaatteita, leluja ja käytettyä elokroniikkaa. Oikea ongelma on se, että se tavara on täysin käyttökelvotonta heikkolaatuista roskaa.
Elektroniikkalaitteissa ongelmana on tämän lisäksi tekninen vanhentuminen, jonka takia niille ei ole kysyntää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1452388
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1531613Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311598Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451289- 641287
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121155Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2491070- 156956
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58869Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20859