Lintilän eväät on nyt syöty, kun kaksi kertaa on haksahtanut lobbaajien toitotuksiin. Ensin oli Timo Lappi ja sitten tuli maakunta Lappi. Molempien lobbauksiin taipui ymmärtämättä lainkaan, että ravintoloille on kaikkein parasta, että asiakkaat ja ravintoloitten työntekijät eivät joukolla sairastu. Sama koskee Lapin yrittäjiä.
Lintilä, Lappi ja Lappi
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juu on se Lappalaisten touhu kummallista. Rajana ylityksiä eisaa rajoittaa kun aina on menty. Jos rajoituset ovat samat kun muualla maassa mihin turisti rahat käyttää. Lappiin turisteitaa ja korona tartuntoja lisää Suomeen sitmeneen Lapilla hyvin. Syökää poroa.
Jos korona kiihtyisi Lapissa, sairastuvalla olisivat nopeasti myös työntekijät. Ketkä silloin myisivät kaljaa ja järjestäisivät safareja? Timo Lappi ja Lintilä eivät ole tästä maailmasta.
Hallituksen on seurattava silmä kovana mitä muualla Euroopassa tapahtuu jar reagoitava proaktiivisesti mahdollisesti pahenevaan tautitilanteeseen. Kun tauti pääsee nopeasti etenemään väestössä olemme jo auttamattomasti myöhässä.
Asiantuntijoiden ryhmä suositti yhteiskunnan täyssulkua. Se olisi myös heidän mukaansa taloudelle paras vaihtoehto, kuten esim. Kiinan tilanne osoittaa. Maa on koronavapaa ja talous sekä kansa kiittää. Pidemmän päälle emme voi elää siten, että välillä löysätään ja sitten taas kiristetään. Pitää iskeä nopeasti ja kovaa. Muuten talous näivettyy pikku hiljaa epidemian edetessä.
Esimerkkinä Tsekin tasavallassa kuolee joka päivä lähes 200 ihmistä yksistään koronaan, kun normaali kuolleisuus on 300. Krematorioitten kapasiteetti ei riitä tähän määrään kuolleita ihmisiä.