siis haen 1. jyväskylään hoitoalalle, 2. on kuopio. minulle ilmoitettiin jyväskylästä, että koska hakijoita on niin paljon, saatan joutua kuopioon pääsykokeisiin mutta silti päästä jkl opiskelemaan. jyväskylässä on psykan haastattelu ja ryhmätilanne, kuopiossa on lisäksi yhteinen psykologinen koe. eikös se ole kannaltani huonompi asia, että joudun kuopiossa tekemään enemmän vaikka jkl ottaisi minut siten opiskelemaan? joudun tavallaan tekemään enemmän töitä saadakseni pisteitä tarpeeksi, jyväskylässä ne saa helpommalla. vai onko niin että tilanne onkin edukseni, on enemmän osioita joista kerätä pisteitä eikä kaiken tarvitse mennä niin nappiin???
jkl:ssä ja kuopiossa erilaiset pääsykokeet!!!
miisu
4396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mielipidettä...
Valintakokeen tarkoitus on selvittää edellytyksiäsi ja soveltuvuutta alalle, motivaatiota ja sosiaalisia kykyjäsi. Mitattiin nämä sitten pelkällä ryhmätilanteella ja haastattelulla, tai lisäksi yhteisellä psykologisella soveltuvuuskokeella, lopputulos on periaatteessa kuitenkin sama. Joko sinä sovit alalle ja sinulla on motivaatiota tarpeeksi, tai sitten ei. Koska kaikki valintakokeen osiot jokaisessa alan ammattikorkeakoulussa mittaavat samoja asioita, ei menetelmät muuta opiskelijan kykyjä suuntaan eikä toiseen. Ja niiden kykyjen ja soveltuvuuden perusteella ne pisteet jaetaan.
mutta jännä juttu, että jkl ja kuopio ovat pääsykokeineen ns. vertailukelpoisia ja hyväksyvät toistensa kokeet, kun toisessa kuitenkin on enemmän osioita kuin toisessa. mitenkähän ne pisteet sitten jakautuu, että paljonko saa per osio???
haetko sairaanhoitajaksi? ja miten ne tän on nyt jo ilmottanut?