Tyynenmeren alueella on Kiinan johdolla solmittu maailman laajin vapaakauppasopimus.
https://yle.fi/uutiset/3-11648687
Sopimusalueen vahvin maa Kiina jatkaa nousuaan maailman merkittävimmäksi valtioksi. Täytyy ihailla Kiinan määrätietoista ja kärsivällistä politiikkaa.
Samaan aikaan vanhojen suurvaltojen USA:n, Iso-Britannian ja Venäjän johtajat jatkavat vanhaa suurvaltauhoaan, huonontavat välejään naapureihinsa ja eristäytyvät.
Kiina vahvistuu
5
126
Vastaukset
- Anonyymi
Uuden vapaakauppasopimuksen taustalta löytyy Trumpin päätös irrottaa USA vanhasta Tyynenmeren sopimuksesta. Se antoi Kiinalle mahdollisuuden siirtyä alueen johtajaksi.
Myös presidentti Niinistö on kommentoinut asiaa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1721bfdc-3b18-4ad9-90a1-bff253b56bf4
Maailmanpolitiikan mannerlaatat järkkyvät.- Anonyymi
Kiina on ollut jo pitkään alueellinen suurvalta. Sen kieltäminen on pelkästään tyhmää.
- Anonyymi
HumaaniModerniFasisti.
Niinpä! Kiina onkin fasistinen maa, vaikka on muodollisesti kommunistinen. Sen saavutukset siksi hakevatkin vertaistaan maailmanhistoriassa!
Kiina pystyi estämään peräti 300 miljoonan uuden ihmisen syntymän yhdenlapsen politiikallaan. Se oli suuri palvelus maailmalle ja sille väitetylle ilmastonmuutoksen uhalle.
Lisäksi Kiina on pystynyt nostamaan saman verran kansalaisiaan lähes totaalisesta köyhyydestä länsimaiseen keskiluokkaan. Eli suunnilleen Yhdysvaltojen väkiluvun verran!
Kaiken lisäksi aito fasismi on kansanvaltaisempi kuin nämä lännen elitokratiat eli näennäisdemokratiat. Bonuksena se vielä ainoana järjestelmänä suojelee omaa maata, kansaa, kulttuuria ja uskoa periaatteellisesti!- Anonyymi
Muuta sitten Kiinaan. Minä en siellä erityisemmin viihtynyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuta sitten Kiinaan. Minä en siellä erityisemmin viihtynyt.
ModerniHumaaniFasisti
En tietysti muuta, koska olen isänmaallinen ja suomenmielinen suomalainen?
Teen kaikkeni pelastaakseni rakkaan maani suurmamutukselta, joka uhkaa suomalaista Suomea.
Mutta valitettavasti vain fasismi voi enää suomalaisuuden ja suomalaiset pelastaa varmalta katoamiselta.
Tarkoitan valitettavalla sitä, että fasistista ei Suomesta saa johtuen loputtomasta, valheellisesta ja väärämielisestä antifasistisesta propagandasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231205
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89884- 87767
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede19736- 93707
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282692- 109626
- 32583
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet115511