Tyynenmeren alueella on Kiinan johdolla solmittu maailman laajin vapaakauppasopimus.
https://yle.fi/uutiset/3-11648687
Sopimusalueen vahvin maa Kiina jatkaa nousuaan maailman merkittävimmäksi valtioksi. Täytyy ihailla Kiinan määrätietoista ja kärsivällistä politiikkaa.
Samaan aikaan vanhojen suurvaltojen USA:n, Iso-Britannian ja Venäjän johtajat jatkavat vanhaa suurvaltauhoaan, huonontavat välejään naapureihinsa ja eristäytyvät.
Kiina vahvistuu
5
104
Vastaukset
- Anonyymi
Uuden vapaakauppasopimuksen taustalta löytyy Trumpin päätös irrottaa USA vanhasta Tyynenmeren sopimuksesta. Se antoi Kiinalle mahdollisuuden siirtyä alueen johtajaksi.
Myös presidentti Niinistö on kommentoinut asiaa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1721bfdc-3b18-4ad9-90a1-bff253b56bf4
Maailmanpolitiikan mannerlaatat järkkyvät.- Anonyymi
Kiina on ollut jo pitkään alueellinen suurvalta. Sen kieltäminen on pelkästään tyhmää.
- Anonyymi
HumaaniModerniFasisti.
Niinpä! Kiina onkin fasistinen maa, vaikka on muodollisesti kommunistinen. Sen saavutukset siksi hakevatkin vertaistaan maailmanhistoriassa!
Kiina pystyi estämään peräti 300 miljoonan uuden ihmisen syntymän yhdenlapsen politiikallaan. Se oli suuri palvelus maailmalle ja sille väitetylle ilmastonmuutoksen uhalle.
Lisäksi Kiina on pystynyt nostamaan saman verran kansalaisiaan lähes totaalisesta köyhyydestä länsimaiseen keskiluokkaan. Eli suunnilleen Yhdysvaltojen väkiluvun verran!
Kaiken lisäksi aito fasismi on kansanvaltaisempi kuin nämä lännen elitokratiat eli näennäisdemokratiat. Bonuksena se vielä ainoana järjestelmänä suojelee omaa maata, kansaa, kulttuuria ja uskoa periaatteellisesti!- Anonyymi
Muuta sitten Kiinaan. Minä en siellä erityisemmin viihtynyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuta sitten Kiinaan. Minä en siellä erityisemmin viihtynyt.
ModerniHumaaniFasisti
En tietysti muuta, koska olen isänmaallinen ja suomenmielinen suomalainen?
Teen kaikkeni pelastaakseni rakkaan maani suurmamutukselta, joka uhkaa suomalaista Suomea.
Mutta valitettavasti vain fasismi voi enää suomalaisuuden ja suomalaiset pelastaa varmalta katoamiselta.
Tarkoitan valitettavalla sitä, että fasistista ei Suomesta saa johtuen loputtomasta, valheellisesta ja väärämielisestä antifasistisesta propagandasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897209- 353811
- 453400
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402552- 2082336
- 412332
- 1232226
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292139Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401799