Lapin keskusta vaatii ministeriä eroamaan koska lapin turistikohteet eivät täyty korona-aikana turisteista. Kuinka monen lappilaisen täytyy kuolla koronaan ennen kuin lapin keskusta tajuaa koronan vakavuuden. Onko matkailuyrittäjien tulo todellakin tärkeämpää heille kuin ihmishenget??
Samaan aikaan sipilä toisaalla selittää susipolitiikkaan että nappi otsaan susille. Susi on Suomen luonnon keulakuva, Susille kun lyödään nappi otsaan niin saa ihmetellä missä turistit on. Toki en myöskään tiedä milloin susi on viimeksi ihmisen tappanut. Sen sijaan kehottaisin myös sipilää ajamaan varovasti ja varomaan hirviä. Niitä nyt ei ole kukaan jostain syystä hävittämässä maasta.
Hävettää olla keskustalainen. Harkitsen vakavasti äänestäväni jatkossa jotain muuta puoluetta.
Ei ihme että kannatus laskee
25
109
Vastaukset
- Anonyymi
Mieluummin katastrofi
Kiuru on tehnyt todella pahan virheen. Hän on tehnyt töitä ja todella hyvin!
Hänellä on iso osuus siihen että Suomi on Euroopassa lähes ainut maa jossa Kornavirus on pidetty hallinassa. Ja sen vuoksi on pystytty tekemään töitä niin yrityksissä kuin julkisellakin sektorilla ilman suurempaa katastrofia.
Suomi tulee menemään taloudellisesti tämän Koronakriisin läpi huomattavasti paremmin kuin suurin osa maailman valtioista! Edellyttäen että jatketaan tällä käyttöönotetulla linjalla.
Mutta sehän on todella väärin! Mieluummin vaikka katastrofi, kuin se että jotkin väärien puolueiden ihmiset kuten hallitus onnistuu hoitamaan asioita!
Euroopan koronakartta hohkaa tulipunaisena - joukosta erottuu vain pieni vihreä Länsi-Suomi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007618374.html
Katsokaa miten Lintilän ja Lapin kepupolitiikalla tulipunainen palo laskeutuu Lapista ja Torniosta etelään päin.
https://is.mediadelivery.fi/img/658/c5edb71bae894277b0786dac29115f85.jpg
Nyt pitää luottaa tiukkaan SDP:n Krista Kiurun koronapolitiikkaan, joka toimi myös keväällä, kun Lintilä halusi juottolat auki jo toukokuun alussa.
Euroopan ykkönen
Suomessa koronatilanne on tällä hetkellä Euroopan paras. Muualla EU-maissa koronan keskimääräinen ilmaantuvuusluku (600) on yli kymmenkertainen Suomen keskimääräiseen ilmaantuvuuslukuun (50) verrattuna.
Yhtenä syynä hyvään tilanteeseen pidetään sitä, että Suomi on rajoittanut huomattavasti maahan pääsyä. Lisäksi hallitus on rajoittanut suomalaisten matkustamista ulkomaille ohjeistamalla, että vältettäisiin tarpeetonta matkustamista niihin maihin, joissa koronatilanne on huonompi kuin Suomessa. Jokaisella Suomen kansalaisella on kuitenkin perustuslain takaama oikeus palata Suomeen ja lähteä Suomesta, jos henkilöllä ole mitään lakiin perustuvaa estettä maasta lähtöön. - Anonyymi
Presidentin nyrkki nopeasti perustaa osaajista, saa Marin keskittyä Pride puolelle Halosen kanssa.
- Anonyymi
Marinin SDP, vasemmistoliitto ja vihreät toimineet koronatoimissaan hyvin, Lintilän kepu hallituksen heikko lenkki. Onneksi Saarikko ja Lohi ottavat etäisyyttä näihin Lapin matkailua koko Suomen kistannuksella lobbaaviin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marinin SDP, vasemmistoliitto ja vihreät toimineet koronatoimissaan hyvin, Lintilän kepu hallituksen heikko lenkki. Onneksi Saarikko ja Lohi ottavat etäisyyttä näihin Lapin matkailua koko Suomen kistannuksella lobbaaviin.
Kiuru on jahkaillut 1,5 vuotta päätöksestä Länskän synnytysosastosta. Saamaton nahjus istuu levellä pers..... ja aika loppuu. Synnytykset loppuvat vuodenvaihteessa ja eikä Kiuru uskalla tehdä päätöstä suuntaan eikä toiseen.
Miksei demarit huolehdi Helsingin yökuppiloista, joissa istuvaan vuorokauden läpeensä ryystämässä limua ja viinaa vuorotellen? Miksei Kiuru lopeta tätä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiuru on jahkaillut 1,5 vuotta päätöksestä Länskän synnytysosastosta. Saamaton nahjus istuu levellä pers..... ja aika loppuu. Synnytykset loppuvat vuodenvaihteessa ja eikä Kiuru uskalla tehdä päätöstä suuntaan eikä toiseen.
Miksei demarit huolehdi Helsingin yökuppiloista, joissa istuvaan vuorokauden läpeensä ryystämässä limua ja viinaa vuorotellen? Miksei Kiuru lopeta tätä?Ja Hullujen huoneella tuulee. Tili lilu lei.
Anonyymi kirjoitti:
Marinin SDP, vasemmistoliitto ja vihreät toimineet koronatoimissaan hyvin, Lintilän kepu hallituksen heikko lenkki. Onneksi Saarikko ja Lohi ottavat etäisyyttä näihin Lapin matkailua koko Suomen kistannuksella lobbaaviin.
<Olet täysin oikeassa. Kuinka monta kertaa on Lapin "Matkailuyritykset" menneet konkurssiin ja aina ne on nostettu pystyyn veronmaksajien rahoilla, ETELÄN veronmaksajien rahoilla ja mikään ei näille Aslakeille riitä.
- Anonyymi
Lappiin ei saa matkustaa, mutta kanarialle saa.
- Anonyymi
Kyllä Lappiin saisi matkustaa, mutta Keskustan Lapin piirin operaation jälkeen EI HUVITA. Pitäkööt poronsa ja huskynsa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Lappiin saisi matkustaa, mutta Keskustan Lapin piirin operaation jälkeen EI HUVITA. Pitäkööt poronsa ja huskynsa!
Kuitenki akkasi käy siellä kyttäämässä pääseekö ison tiluksen emännäksi. Minä ottaisin, mutta oli kuulemma veitikkaasi imutellut.
- Anonyymi
keskusta on suuri kebab
- Anonyymi
Keskusta lappilainen piiri saa haistaa pitkän ja hävetä.
Lappi tuntuu luisuvan perikatoon ihan omien miesten voimin - keskustalaiset suurimpana auttajana.
Lappilaiset yrittäjät saavat oikein kunnon keskustalaista mainetta!
https://www.iltalehti.fi/talous/a/cead7d88-be65-42e9-91f0-7ce7929e5889- Anonyymi
Nyt kaikki Kaulasen kauppaan kirjoittamaan adressia, että saadaan jollakin keinoin koronaa ulkomailta sairastuttamaan porukat ja näivettämään kotimainen matkailu Lappiin.
- Anonyymi
Saisko Lintilän kommentin?
- Anonyymi
Mitenkä niin? Serkkupojalla on siellä 239 000 euron edestä metsää. Jätkä käy säännöllisesti nussimassa etenkin Tampereella lähinnä työväen naaraita. Hupakko olet, jos luulet Lapin maa-aatelisten yskivän henkihieverissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkä niin? Serkkupojalla on siellä 239 000 euron edestä metsää. Jätkä käy säännöllisesti nussimassa etenkin Tampereella lähinnä työväen naaraita. Hupakko olet, jos luulet Lapin maa-aatelisten yskivän henkihieverissä.
Keskusta on lapissa vähän kuin lestaadiolaiset ja vapaamuurarit. Täällä ei postinkantajaakaan valita ilman keskustan hyväksyntää.
- Anonyymi
kanarialle kepulaiset
- Anonyymi
Susia pahasti liikaa, saattaa jo mennä kanta yli tuhannen, tuollainen 100-200
sopiva kanta. Susi paratkin kärsii liian isosta pupulaatiosta.
Tiedoskesi ettei Sipilä ole enää pääministeri, kai sinne peräpohjolaankin sana kiirinyt ? - Anonyymi
heitä kepulaisuus pois ja äänestä PS
- Anonyymi
rumple
- Anonyymi
Odotahan minkälainen vääntö paskapuolueen sisällä tulee Soklista, jota myös Kärnä vastustaa.
- Anonyymi
Herranjestas sentään, kun olen lukenut lehdistä, että Lapin turistikohteet pullistelee kotimaisista turisteista, vaikka maassa on vakava viruskriisi vallalla.
Suomessahan on ihan helekkarin hyvin asiat verrattuna moneen toiseen maahan, niin siis melkeinpä mihin toiseen maahan tahansa.
Änkyräisten turha valittaminen on häpeällistä.
Suomi ei ole ainoastaan Lapin alue, ja myös muualla Suomessa ollaan saatu kärsiä paljon koronasta ja ihan ilman tukiaisia. - Anonyymi
Sanna Marin voitti keskustan...
- Anonyymi
Kaikki hallituspuolueet voittivat!
Kaikki vähensivät vaatimuksiaan ja tulivat toisiansa vastaan, niin kuin monipuoluehallituksessa tulee tehdäkin, mieli pystyä tekemään hallituspolitiikkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki hallituspuolueet voittivat!
Kaikki vähensivät vaatimuksiaan ja tulivat toisiansa vastaan, niin kuin monipuoluehallituksessa tulee tehdäkin, mieli pystyä tekemään hallituspolitiikkaa.Vasemmistonaiset saivat kaikki vaatimuksensa läpi,
ainoastaan keskusta vähensi esityksiään.
- Anonyymi
maahanmuuttoko
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885