10 vuoden aikana lukuisia vikoja valtavassa määrässä Toyota autoja.
Ja paljon erilaisia vikoja.
Ja paljon erilaisia vikoja.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Toyotalla on Trafin listoilla 101 takaisinkutsua, joista suurin osa on loppuun saattamatta. Vanhimmat keskeneräiset ovat yli 16 vuoden takaa.
Keskeneräisyys johtuu Toyotan Finlandin todellisen halun puutteesta kutsua autoja korjattaviksi. Perimmäisiä syitä haluttomuuteen voi vain arvailla. Todennäköisesti tämä liittyy tarpeeseen pitää yllä viattomuusmielikuvaa omistajien mielissä. Tästä johtuen Toyota Finland ei käytä velvoittavaa takaisinkutsumenettelyä toisin kuin esim. Volkswagenin ja Audin maahantuoja.
Liikennetuvallisuutta vaarantavien vikojen takainkutsukorjausten laiminlyönti voi johtaa hylkäykseen katsastuksessa, mutta vain siinä tapauksessa, että maahantuoja on ilmoittanut Trafille laiminlyönnistä. Velvoittavien kutsujen puuttuessa laiminlyönnit eivät tule Trafin tietoon, joten autot menevät läpi katsastuksissa vioista huolimatta.
Volkswagen ja Audi kutsui EA189-dieselillä varustetut autot moottorinohjaimen päivitykseen julkisen kutsun lisäksi kirjeitse kolme kertaa. Viimeisessä kutsussa oli uhkaus ilmoittaa laiminlyönnistä Trafille, jolloin auto hylättäisiin seuraavassa katsastuksessa. Tällä menettelyllä kaikki Suomessa rekisterissä olevat EA189-dieselit tuli päivitettyä alle kahdessa vuodessa.
https://recall.trafi.fi/#vclass=Henkilöauto&mark=Toyota&model=
https://recall.trafi.fi/#vclass=Henkilöauto&mark=Volkswagen&model=
Kymmeniätuhansia viallisia Toyotia liikenteessä!
Ne liikkuu toisin kuin vialliset vaggineet.
"Ne liikkuu toisin kuin vialliset vaggineet."
Huomaatko ristiriitaa fantasioidesi ja todellisuuden välillä kun sanon, että katsastustilastojen faktat kertoo Volkswageneilla ajetun jokaisessa ikäluokassa enemmän kuin saman ikäisillä Toyotilla.
Ja yhtä paljon Pohjois-Karjalan suuleissa seisoo ruostepaikkoja ja rempaa odottavia Tojoja.
Tekniikka taitaa olla proto asteella ei sitä nyt niin nopeesti voi kehittää, vaikka simmut onkin kierossa?🇬🇱🇬🇱🇬🇱
4900 euroa öljynsyöntiremontti volkkariin. kts hiomo
Ei vaikuta Toyotan moniin vikoihin ja ruosteisiin.
Menikö jauhot suuhun vai mikä se siellä huijaamossa pöllähti?
Toyota korjaa kaikki takuuseen, japanilainen perinne toisin kuin luihut itäeuroopan slaavit vrt. skoota.
Hitsataanko ruostereiätkin takuuseen?
Ei sinun skootaasi hitsata Toyotan huollossa. Vie se räppänäsi itärajan taakse, siellä on esim. Viipurin alueella itäautoihin erikoistuneita ammattitaitoisia monttöörejä.
Toyotoissa jo ilman vikojakin surkea ajotuntuma
Kun suomalainen haluaa auton joka kestää parhaiten kovaa käyttöä niin hän valitsee Toyotan.
Tästä oli jossain linkki, pitänee kaivella se esiin.
Toyota kutsuu takaisin ja korjaa virman piikkiin, siis veloituksetta pienimmätkin virheet kun vilppikonserni tarjoaa vain jotain näennäistä vastaantuloa öljysyöpön moottorin vaihdosta. Siinä se oleellinen ero. Oma asia, jos ei noudata maksutonta takaisinkutsua tarkistusta ja korjausta. Konserni joutui herättelemään ja kovistelemaan huijaamiaan asiakkaitaan useilla takaisinkutsulla kun olisi muuten mennyt saastemylly ajokieltoon katsastuksessa.
Mitään korvausta huijausgatesta on turha kuvitella saatavan kuitenkaan.
Sokea usko ja hyvä ja kallis mainos, sillä Toyota elää.
Toyotan suunnittelu ja toteutus on niin surkeaa ja kaikessa säästöt viety äärimmilleen ja siksi Toyota on joutunut tekemään laajoja ja kalliita takaisin kutsuja viranomaismääräyksellä. Toyota ei omasta tahdosta tahdo korjata paloja ja kuolemiakaan aiheuttavien vikoja.
Kas tässä:
Trafi on julkaissut henkilöautojen mallikohtaiset katsastuksen vikatilastot viime vuodelta. Tilastoissa on nyt mukana myös keskimääräiset mallikohtaiset ajokilometrit.
Tilastoista selviää, että yksi merkki on vähävikaisuudessa ykkönen vuodesta toiseen, ja se on Toyota.
No nyt kyllä harmittaa, kun konsernin mainosrahatkin on jo menneet sakkojen maksuun
Lopez on laadun tae huijaamossa
Se on sellaista nuo kolhoositehtaissa valmistetut itäkipot, Toyotat. Mutta harasoo, mitäs pienistä vioista ja toteutumattomista takaisinkutsuista. Mahorkka suupieleen käryämään ja saattaa se toimiakin kirkolle ja takaisin jos tuuri käy.
Skodajormako siellä kommentoi itsesäälissä ja häpeässä itäkippana-skoodan ratissa, hihii!
Toyotat saa takaisikutsun heti kun se ajettu autoliikkeen portista ulos.
Jokainen+takaisinkutsukampanja+syö+Toyotan+8+%+katetavoitetta,+joten+autoja+pitää+halpuuttaa+aina+lisää.
Toyotan menetetty maine