Purjeveneen maakuljetuksen hinta Euroopassa

Tekisi mieli ostaa purjevene Ranskasta Biskajanlahdelta, mutta aikaa ei kyllä löydy mitenkään sen purjehtimiseen Suomeen. Paljonkohan tuommoisen 3,6 m leveän purjeveneen kuljettaminen rekalla esim. Saksan Itämerenpuoleiselle rannikolle kustantaisi?
2474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Maksa osaavalle miehistölle, joka ymmärtää myös veneen kunnon päälle. Saat samalla kattavan raportin siitä, mitä puutteita veneessä on.

Äänestä
  • Toki yksi vaihtoehto tuokin, mutta miten mahtanee käytännössä onnistua näin korona-aikoina.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toki yksi vaihtoehto tuokin, mutta miten mahtanee käytännössä onnistua näin korona-aikoina.

    Ja hintaahan tässä kysyttiin! Minä kuskaisin laivan kannella, hinnan selvittää boat broker.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja hintaahan tässä kysyttiin! Minä kuskaisin laivan kannella, hinnan selvittää boat broker.

    Ei niitä kannella kuskata, roro aluksen mahassa menevät.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei niitä kannella kuskata, roro aluksen mahassa menevät.

    Alaruuma, PÄÄKANSI ja sääkansi on aika yleisesti käytetty termistö kun puhutaan roro laivoista.
    Mutta katsopa Googlesta niin useinkin kulkee SÄÄKANNELLA tai luukun päällä.
    Olen kyllä ollut mukana kun on kuskattu Princess bulkkerin "mahassa".
    Mahdollisuuksia on useita. Roro laivan mahassa alkaa jossain vaiheessa korkeus tulla vastaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toki yksi vaihtoehto tuokin, mutta miten mahtanee käytännössä onnistua näin korona-aikoina.

    Hyvin kun odottaa oikeaa ajankohtaa, eli silloin kun ollaan epidemiahuippujen välissä.
    Ei kai siinä muutenkaan mitään järkeä olisi tuoda kyseistä venettä suomeen marras- tai joulukuussa?
    Esim viime kesänä oli useampi kuukausi jolloin olisi onnistunut veneen tuonti palkkamiehistöllä vesiteitse omalla kölillään. Eiköhän sama toistu uudestaan johonkin sopivaan vuodenaikaan, varsinkin sen jälkeen kun rokotteita alkaa olla saatavana Euroopassa laajemminkin, eikä vain spesiaaliryhmille.

    Äänestä

Muutama vuosi sitten 8.50 Pogo olis maksanut La Rochellesta pohjois saksaan suusruusluokkaa viitisen tonnia, suomeen saakka kolme tonnia lisää. Hinnat epävirallisia mut kuitenkin oikeasti silloin tiedusteltuja. Leveys on sama 360cm mut pituus ja paino varmaan aika paljon vähemmän.

Äänestä
  • Kiitos tästä! Itse asiassa juurikin Pogo 8.50 on harkinnassa mutta kaikki myynnissä olevat ovat niin kaukana, että aika ei riitä mitenkään purjehtia venettä Suomeen.

    Äänestä

Jos täällä kysyt niin sinulla ei takuuvarmasti ole kuitenkaan riittävästi rahaa.

Äänestä
  • Miksi sinulle on noin vaikeaa, jos joku kyselee veneen kuljetusta? Tuskin se on sinulta pois.
    Nyt kannattaa selvittää pikaisesti oma mielenterveystilanne.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi sinulle on noin vaikeaa, jos joku kyselee veneen kuljetusta? Tuskin se on sinulta pois.
    Nyt kannattaa selvittää pikaisesti oma mielenterveystilanne.

    No saitko selvyyttä?

    Äänestä

Amsterdamista Suomeen 8 metrin veneen kuljetus laivalla/rekalla maksoi 9000 eur vuosi sitten.

Veneesi on isompi, 10-12 tuhatta euroa kaikkine kuluineen lienee lähellä lopullista totuutta.
Miksi hinta-arvioita ei löydy netistä ja miksi ne saa vain kysymällä, johtuu siitä että jokainen vene on erikokoinen, tuleeko mukaan pukki, masto ja muuta kamaa, mikä on maksimi alituskorkeus, mikä on kuljetettava matka jne.

Mikäli vene on hyväkuntoinen ja rahdin verran vastaavaa Suomivenettä halvempi, homma voi olla kannattava.
Ranskassa kuitenkin Atlantin ja/tai Välimeren aurinkoiset ja suolaiset olosuhteet kuluttavat vehkeitä aivan eri tavalla kuin mitä täällä, missä veneet ovat puoli vuotta pois vedestä, osa jopa lämpimässä kuivassa hallissa talvet.

Sinuna katsoisin Ruotsin tarjontaa, heikon kruunun takia ja sopivasti tinkimällä voit löytää haluamasi veneen hyvällä hinnalla, eikä uittaminen tänne ole ongelma.
Saksan Itämeren rannikoltakin löytyy usein hyväkuntoisia veneitä, tosin hinnat ovat monesti Suomen tasolla.

Äänestä
  • Les Herbiersista kotiovelle 32-jalkanen vuonna 2016 11Ke

    Äänestä

  • 850 Pogoja ei löytynyt muutama vuos sitten Ranskaa lähempää, yks saattoi olla Hollannissa mutta ei siis esim Ruotsissa. Hinnat ei ole näkojään juuri muuttuneet kolmessa neljässä vuodessa juurikaan, halvin oli pitkiä legejä purjehdittu Apache joka oli pitkään myynnissä muistaakseni 35k€ lukemissa, yhden siistin näköisen bongasin 39k€ mutta tilanne olis silloin jo ohi omalla kohdallani.

    Äänestä

Mä voin lähteä vinssiapinaks ruokapalkalla,jos löydät muun miehistön!Kokemusta Mulla on 12 vuotta ja noin 10 000 meripenenkulmaa!

Terkuin Kalle /Helsinki

Äänestä
  • Laita viestiä kivojen tyyppien gastipörssiin! Vinssiapinoita tarvitaan aina välillä siirtopurjehdusille.

    En siis ole aloittaja

    Äänestä

Tosi ikävää, että olet niin kiireinen, että paras osa venekaupastasi jää suorittamatta eli purjehtia se kotiin uusien(?) ennen kokemattomia vesien kautta. Purjehdus Biscayalta Itä-Merelle on tosi mukava ja jopa nopea tehdä. Olen purjehtinut tuon reissun useasti yksin enkä näe siinä mitään ongelmaa. Harkitse vielä kerran kiireitäsi eli jos olet valmis purjehtimaan veneesi Pohjois Saksasta Suomeen, niin yritä saada jostakin reilu viikko lisäaikaa, niin a) säästät rahaa ja b) sulla tulee olemaan tosi nasta reissu.

Äänestä

Jos veneen kuljetus maanteitse maksaa 9000 e niin antakaa vaikka esim minulle 6000 euroa polttoainekulut niin tuon sen vaikka yksin ajamalla 16 tuntia päivässä tahdilla. Ymmärrän rekkakulujen rakenteen, mutta kehotan pohtimaan myös kuinka mielipuolinen setelikasa tuo on jollekin 550 e kuussa saavalle työttömälle jolla vuosien venekokemus

Äänestä

Sain itse tarjouksen venekuljetukselle Briteistä Helsinkiin (purkkari). 3000 puntaa miehistön lentoliput Helsingistä (x3) löpö marinamaksut.

Biskajanlahdelta tietenkin enemmän matkaa, mutta veikkaisin jäävän n. 4000 puntaan.

Tämä siis ammattimiehistöllä, joilla vastuuvakuutukset kunnossa. Jos et lähde itse mukaan, älä ota amatöörimiehistöä - vakuutusriskit tulee liian koviksi.

Äänestä
  • Kommentoi äsken ns. ammattimiehistön jäsen!Muuten,ammattimiehistöjä saa paikan päältä!Kysy paljon maksaa,jos olet tosissaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kommentoi äsken ns. ammattimiehistön jäsen!Muuten,ammattimiehistöjä saa paikan päältä!Kysy paljon maksaa,jos olet tosissaan!

    Ammattihuijareitakin on, kysy tarjousta, jos olet tosissaan.

    Äänestä

Jos oikeasti olet ostamassa/kiinnostunut tosissasi, etkä vain unlemoi, niin saat tarkan hinnan keskustelemalla broakerin kanssa, niin hän pyytää tarjouksia rahdista.

1. Kerrot avoimesti budjettisi olevan kapea ja rahdin hinnan olevan kriittinen sinulle, jotta diili voisi syntyä. Ja jos rahti veneen hinta osuu budjettiin, niin teetät venetarkastuksen asiantuntevalla surveyllä.

2. Ennen tarkastusta voit yrittää tingata kertomalla (vedätät) että rahti vene ylittää xxxx € sinun budjettisi ja löytyisikö halvempaa rahtia tai veneen hinnan alennusta, tässä kohtaa ennen tarkastusta myyjä/brokeri on halukas tekemään työtä kaupan eteen. Jos saat hinnan mieleiseksi teet ehdollisen tarjouksen, eli jos vene vastaa kuvia ja on teknisesti ok surveyn tarkastuksessa teet diilin suoraan tai lennät vielä itse tsekkaamaan veneen.

3. Jos survey löytää vikoja pyrit joko, että ne laitetaan kuntoon tai mietit hinnan alennusta oman näkemyksesi mukaan ja tässä kohtaa pystyy tinkaamaan perustellusti hintaa hieman alemmas.

Itse olen ostanut 150 000€ veneen Englannista näkemättä sitä itse, surveyn raportti noin sadan kuvan kera ja öljy analyyseineen vakuttivat minut, veneen tultua se oli kuvia paremmassa kunnossa ja palveli 10v moitteitta.

Tärkeintä on löytää hyvä survey itse, sillä välittäjän valitsema saatta olla jäävi antamaan puoluetonta faktaa, jotta kauppa syntyy. Sinun valitsema on lojaali tilaajalleen!

Äänestä
  • Kiitos hyvistä neuvoista! Tässä oli monta hyvää pointtia ja tuo tarkastajan käyttöhän ei käynyt mielessäkään, koska ei ole aikaisempaa kokemusta ulkomailta ostamisesta. Laitan viestisi muistiin ;)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos hyvistä neuvoista! Tässä oli monta hyvää pointtia ja tuo tarkastajan käyttöhän ei käynyt mielessäkään, koska ei ole aikaisempaa kokemusta ulkomailta ostamisesta. Laitan viestisi muistiin ;)

    Onnea Pogon hankintaan, toivottavasti saat projektin maaliin ja upean veneen purjehdittavaksi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tekisi mieli ostaa purjevene Ranskasta Biskajanlahdelta, mutta aikaa ei kyllä löydy mitenkään sen purjehtimiseen Suomeen. Paljonkohan tuommoisen 3,6 m leveän purjeveneen kuljettaminen rekalla esim. Saksan Itämerenpuoleiselle rannikolle kustantaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu