Tyytyväinen Alexandriaan

Anonyymi

Tuli joskus 10 vuotta sitten mentyä keskustelemaan sijoituksista Alexandriaan kun pyysivät siellä käymään. Aluksi laitoin pienehkön kertasijoituksen rahastoihin. Ne olen myöhemmin nostanut sieltä, tuottivat ainakin paremmin kuin jos säästötilillä olisivat olleet.
Muutaman vuoden on ollut kiinteistösijoitusrahasto. Siihen olen ollut todella tyytyväinen, tasaista tuottoa koko ajan, nyt korona-aikanakin.
Noin 6 vuotta sitten aloitin Utmostin henkivakuutukseen säästämisen. Se kyllä hetken päästä kadutti kun noin pitkälle ajalle (20 v sopimus) tuli nimi laitettua ja monet pitävät sen kuluja korkeina. Sieltä nostin ennen kevään pörssiromahdusta kohtuullisen summan ulos, mutta suurin osa on siellä säästössä edelleen. Laitan joka kk sinne 300 €. Nyt ei enää ole kaduttanut sekään sijoitus yhtään. Vaikka kuluja onkin, niin voiton puolella on reilusti vielä, vaikka keväällä tuli tuo pudotus ja nytkin vähän epävarmaa aikaa elämme.
Todella asiantuntevaa palvelua olen sieltä saanut, vaikka tietenkin heillä oma etu etusijalla onkin. Mutta kyllä he asiakkaankin etua kuuntelevat ja varmasti tekevät parhaansa asiakkaankin kannalta.
En ole juurikaan sijoitustoimintaa harrastanut aiemmin. Yksi 2000-3000 € sijoitus oli joskus 15 vuotta sitten Danskepankista. Siinä oli takuu että vähintään pääoman sai takaisin eli oli riskitön. Tuotti n.300 € se, eli ihan hyvin sijoitettuun summaan nähden.
Muuten en ole aiemmin sijoittanut vaan säästänyt pankkitilille.
Tietenkin paljon enemmänkin olisin voinut itse sijoittamalla riskejä ottamalla säästää. Mutta tyytyväinen olen Alexandriaan. Mielellään tuotostani maksan heille hyvästä palvelusta ja asiantuntemuksesta.

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkistappa sijoitusvakuutuksiesi vakuutusmaksut hallinnointikulut ja vielä kuinka paljon ne vetää vielä välistä kun nostat rahat sieltä pois.
      Ite joskus katselin vastaavii, niin noihan oli kaikista huonoimpia juttuja. Kyllähän ne osaa ja kehuu niitä parhaimmaksi, mutta kun niiden tuotot kulkee ihan linjassa indeksien mukaan. Ne vaan maksaa sen 2% enemmän mitä passiiviset indeksirahastot.
      Ne sijoitusneuvojat ottaa sulta aina sen 2% vaikka tuotto olisikin 0%.
      Ja niiden aktiivisuudestahan kukaan ei ota selvää, että kuinka aktiivisesti ne hoitaa, kun niiden kurssikehitystä tsiikaa niin kulkee ihan käsikädessä indeksien mukaan.

      Ite oon laittanu suoraan indeksirahastoon, joissa on pienemmät hallinnoitikulut ja se mikä näkyy rahaston arvona, niin sen saa suoraan koko summan omalle tilille, eikä ne varallisuudenhoitajat enään siitä ota lisämaksuja vex.

      Oleppa tarkkana ! pitkällä tähtäimellä jokainen sijoitus laajasti hajautettuna on tehnyt voittoo enemmän mitä tilillä makuuttaminen, mutta toiset vaan ottaa vähä enempi siitä välistä.

      • Anonyymi

        tsiikaas tuolta esim: ameriikka indeksin arvo

        10.10.2011 arvo 73,73
        16.11.2020 arvo 271,20

        kursi on noussu 267.83 %

        eli jos tuolloin 2011 vuonna sijoitit 10 000 euroa niin nyt olisi summa 26 783 euroa

        Siis pikkasen on noussu....toivotaan että Aleksandria ei ole hirveesti ottanu välistä...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3396
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2382
    3. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      12
      1190
    4. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1163
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      927
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      854
    8. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      8
      845
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      35
      679
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      194
      656
    Aihe